-

חצי רפורמה: האם מחירי הפירות והירקות יירדו?

מחירי הפירות והירקות עלו בעשרות אחוזים בשנים האחרונות, האם רפורמת החקלאות המסתמנת תוכל לשנות את המגמה?
שאול אמסטרדמסקי
02 בספטמבר 2021
23:46
עודכן ב 09:18

חלק לא מבוטל מרפורמת החקלאות המתוכננת נשאר בחוק ההסדרים, וחלק אמור, תיאורטית, להיסגר בנפרד בתוך שלושה חודשים, בדגש על המילה תיאורטית. החלוקה היא כזאת - רפורמה בפירות ובירקות אין, רפורמה בתחום הביצים אאוט.

בואו נתחיל בפירות ובירקות. המשק הישראלי מוציא 22 מיליארד שקל בשנה על פירות וירקות. מחירי הפירות והירקות גבוהים מאוד, אתם לא צריכים אותי בשביל זה. אבל כשרואים מה קרה להם בפרספקטיבה של כמה עשורים, הלסת נשמטת.

בעשרים השנים האחרונות, המדד הכללי לצרכן עלה ב-32%. באותו הזמן, מדד מחירי הירקות הטריים עלה ב-39%, כלומר יותר מהעלייה הכללית במדד.

והעליה במדד מחירי הפירות הטריים היתה בכלל מטורפת - 110%. רק מדד מחירי הדירות עלה יותר. אבל זה רק צד אחד של התמונה. כי בזמן שהמחירים עלו בעשרים השנים האחרונות, צריכת הירקות והפירות בישראל נמצאת בירידה מתמדת.

ב-2001 כל ישראלית וישראלי ממוצעים צרכו 163 קילו ירקות בשנה. ב-2019 הצריכה הממוצעת של ירקות לנפש ירדה ל-138 קילו בלבד. זו ירידה מטרידה של 15%. בפירות, אגב, הירידה חדה יותר. בקיצור, מחירי הפירות והירקות האמירו, ואנחנו צורכים פחות מהם. 

מה כוללת הרפורמה שנשארה בחוק ההסדרים? בעיקר פתיחה הדרגתית של המשק ליבוא פירות וירקות מחו״ל. בתהליך הדרגתי של כמה שנים תפחית הממשלה את המכסים על פירות וירקות טריים, ומי שירצו יוכלו לייבא אותם, ולהתחרות בחקלאים המקומיים.

בתמורה, החקלאים יקבלו פיצוי. בכסף. יותר מ-2 מיליארד שקל בסך הכל, שלפי שר החקלאות יחולקו באופן דיפרנציאלי, כך שמי שנפגע יותר יקבל יותר. האם זה יוזיל לנו את הפירות והירקות? פחות ממה שאתם חושבים.

פשוט מכיוון שבדרך מהשדה אל הצלחת שלנו יש עוד שחקנים - כמו סיטונאי המזון ורשתות השיווק הגדולות ששולטות בשוק הזה. בהן – חוק ההסדרים לא מטפל כלל וכלל.

ומה לגבי הביצים? הביצים נשארו בחוץ, משתי סיבות. דבר ראשון - ההוצאה הלאומית על ביצים היא רק שני מיליארד שקלים בשנה. ודבר שני, זה סיפור הרבה יותר מסובך שטומן בחובו גם פוליטיקה אבל גם מאבק של מזרחים באשכנזים, דור א׳ בדור ב׳, וגם רצון לשמור על ריכוזים יהודיים בגבולת הארץ. בקיצור, מסובך יותר. אבל בינינו, גם אם היתה שם רפורמה, היא הייתה חוסכת לכל משפחה ישראלית שקלים בודדים בשנה.

בשורה התחתונה – תהיה כאן חצי רפורמה, אבל בלי צעדים משלימים, אל תצפו שסל הקניות שלכם יוזל בקרוב.