חיה פריימן
צילום: מתוך דף הפייסבוק של נכדה

נכד של חיה פריימן שנקברה בשם אחר: משקרים לנו בלי סוף

המקרה התרחש במחלקת קורונה בבית חולים גריאטרי בבני ברק, שאליו הועברו שתי נשים ממוסד באשקלון לאחר גל התפרצות. לאחר שאחת מהן מתה, היא נקברה בשמה של החולה השנייה. במשרד הבריאות חוקרים כיצד נוצר הבלבול בין השתיים
קטי דור ונוב ראובני
05 בספטמבר 2021
16:11

משרד הבריאות הודיע היום (ראשון) על הקמת ועדה לבדיקת מקרה חמור בו אישה שנפטרה מקורונה נקברה בשם אחר. על פי הודעת המשרד, האירוע התרחש במחלקת קורונה בבית החולים הגריאטרי "ותיקים" בבני ברק, אליו הועברה האישה, חיה פריימן בת 86 מאשקלון, מבית האבות "נאות אבי" בעירה, עם דיירת נוספת שחלתה בנגיף.

לאחר שנקבע מותה, נרשמו ברשימת המתים בשוגג פרטיה של הדיירת השנייה ולא של פריימן. פריימן הובאה למנוחות מלווה בקרוביה של הדיירת שפרטיה נמסרו. במשרד הבריאות אומרים כי המקרה חמור ומצער וכי צוות מטעם המשרד ילווה את המשפחה האבלה ויגיש את מסקנותיו בקרוב.

בפוסט שפרסם נכדה של פריימן, אליאן פיטוסי, הוא סיפר כי סבתו הועברה לבני ברק ביום שבת 28 באוגוסט לאחר שאובחנה עם קורונה. "נאמר שהיא מרגישה טוב ואין לה כרגע שום תסמינים", כתב. לדבריו כעבור יומיים הגיעו לביתה של אמו עובדת סוציאלית, מנהלת בית האבות ורופאה של בית האבות, שסיפרו כי סבתו נפטרה שלושה ימים קודם לכן. "הן סיפרו שהיה בלבול עם שם של מישהי אחרת שמטופלת במקום, ושקברו את סבתא שלנו כבר בבית קברות בבאר שבע", כתב.

"אנחנו בקשר עם משרד הבריאות שלא מספק תשובות וגם כאשר אמרנו שמשהו פה לא נראה לנו ואנחנו רוצים לבצע נתיחה של אחרי מוות, נאמר לנו שזה אפשרי אך רוב הסיכויים שלא נוכל לקבל מידע נכון", הוסיף פיטוסי. "אנחנו מרגישים שפשוט משקרים אותנו בלי סוף. זה שורף לנו את הנשמה לדעת מה היא אולי עברה ושלא יכלנו ללוות אותה בדרכה האחרונה ולשבת עליה שבעה. פשוט בלתי נתפס שקורה דבר כזה במדינת ישראל ב-2021".

מבית החולים הגריאטרי "ותיקים" בבני ברק, שאליו פונו הנשים נמסר: "לבקשת משרד הבריאות, נפתחה אצלנו מחלקה לקשישים סיעודיים חולי קורונה, אליה מפנה משרד הבריאות בדחיפות קשישים שהתגלו כמאומתים במוסדות גריאטריים אחרים. קשישים אלה אינם מוכרים במחלקה הקולטת ומגיעים עם אמצעי זיהוי הנשלחים על-ידי המוסד השולח.

"בשל טעות של המוסד השולח, שהחליף את אמצעי הזיהוי בין שתי הקשישות שנשלחו, הן נקלטו אצלנו תחת שמות מוטעים. משנפטרה למרבה הצער אחת מהן, היא זוהתה בטעות כאחרת. יודגש כי מוסד ותיקים פעל על פי נהלי והנחיות משרד הבריאות. בעקבות המקרה המצער, שינה משרד הבריאות את הנוהל".

מבית האבות "נאות אבי" באשקלון, שממנו פונו הנשים נמסר: "בית האבות העביר על פי הוראת משרד הבריאות את הדיירים המבודדים ומאומתי קורונה אל 'מרכז ותיקים', כשכל הדיירים עונדים צמידי תיוג מודפסים עם שמם ופרטים רפואיים נוספים. ביום שני האחרון עדכן המרכז כי אחת הדיירות נפטרה. הודעה נמסרה למשפחתה לפי דיווח מרכז ותיקים על פטירתה.

"לקראת החג 'נאות אבי' שלחו שי לחג לכל הדיירים וביקשו לצלם אותם מקבלים את השי כדי לשמח את המשפחות. בתמונות שנשלחו גילו 'נאות אבי' בתדהמה מוחלטת כי הדיירת ש'נפטרה' על פי הדיווח של 'מרכז ותיקים' מצולמת עם המתנה. עם היוודע מחדל הדיווח השגוי של 'מרכז ותיקים' פנו מ'נאות אבי' למשרד הבריאות ולמנהל 'מרכז ותיקים' בדרישה מיידית לפתוח בבדיקת האירוע. הדיירת שדווח בטעות כי נפטרה תויגה בטעות על ידי 'מרכז ותיקים' בתיוג לא נכון עם שם של דיירת אחרת.

"ב'נאות אבי' רואים בחומרה את ההתנהלות הרשלנית של 'מרכז ותיקים' באירוע, שגרמה לזלזול בחיי אדם וברגשות המשפחות. 'נאות אבי' פנו מספר פעמים למשרד הבריאות וביקשו שוב ושוב להשאיר את הדיירים המבודדים במחלקה ייעודית אצלם במקום להעביר אותם ל'מרכז ותיקים', אולם משרד הבריאות סירב לבקשותיהם והורה להעביר את הדיירים החולים".