בית הכלא קציעות
צילום: שב"ס

אסירים התפרעו בבתי כלא; בנט: "ערוכים לכל תרחיש"

לאחר העברת אסירי ג'יהאד בין בתי סוהר - תאים הוצתו בקציעות, 7 מתוך 12 נשרפו. הושגה שליטה על האש • בשב"ס נערכים להפרות סדר של אסירים ביטחוניים בכל בתי הכלא • המצוד אחר המחבלים שברחו מכלא גלבוע נמשך, צה"ל מתגבר את כוחות המשטרה
כתבי כאן חדשות
08 בספטמבר 2021
07:19
עודכן ב 19:59

ראש הממשלה נפתלי בנט קיים הערב (רביעי) הערכת מצב בעקבות ההתפרעויות בבתי הכלא ואמר: "ישראל ערוכה לכל תרחיש". מוקדם יותר אסירי הג'יהאד האיסלאמי הציתו תאי מאסר בבתי הכלא קציעות ורמון, זאת לאחר העברת אסירי הארגון בין בתי הסוהר בארץ. 

בכלא קציעות שבעה תאים מתוך 12 נשרפו. חיילים מבסיס גבעתי הסמוך הוקפצו לסייע באירוע, כמו גם כוחות נוספים של שירות בתי הסוהר -  שהשיגו שליטה על הלהבות. כלל האסירים הוצאו מהאגף. זמן קצר לאחר מכן התעורר מוקד נוסף להתפרעויות - אסירים הציתו תאים באגפים שונים בכלא רמון הסמוך ליישוב מצפה רמון. גם באירוע הזה הושגה שליטה על האש.

שחזור מיוחד: כך נמלטו האסירים מכלא גלבוע

החשש מהתפרעויות בבתי הכלא הביטחוניים החל כבר ביום שני, כשנציבת שירות בתי הסוהר, רב גונדר קטי פרי, הורתה על העברת כ-400 אסירי הג'יהאד האיסלאמי מהתאים ומבתי הכלא שבהם היו. מטרת המבצע היא פירוק מוקדי הכוח של ארגון הטרור בבתי הכלא ומניעת תרחיש נוסף של בריחה. 

מוקדם יותר, בכיר בשירות בתי הסוהר אמר לכאן חדשות כי הם נערכים להתפרעויות בבתי הכלא ברחבי הארץ. "60 אסירי ג'יהאד מוחזקים בכלא עופר", הסביר הבכיר. "אתמול במסגרת העברת האסירים הם סירבו להיכנס לתאים החדשים אליהם שובצו בכלא. הם נשפטו וקיבלו עונשי בידוד ואנחנו ממשיכים בהעברות. הם ירצו את עונש הבידוד במתקני הכליאה השונים. זו החלטה אחת מיני רבות שהתקבלו על ידי פיקוד שב"ס". 

 7 תאים נשרפו מתוך 12 באגף: עוד מההרס בכלא קציעות

גם הלילה נמשכו החיפושים אחר ששת המחבלים שברחו שלשום מכלא גלבוע. הבוקר דיווחו מקורות פלסטינים על מעצר של בני משפחות של האסירים שנמלטו. אמש דווח בחדשות החג בכאן 11, כי בכירים בכלא יזומנו בימים הקרובים למסור עדות ביחידה הארצית לחקירות סוהרים. עד כה העידו 14 סוהרים שרובם היו במשמרת בזמן הבריחה.

בתוך כך, מקורות פלסטינים דיווחו כי שלושה צעירים מהכפר נאעורה, שמרוחק כ-10 קילומטרים מהכלא, נעצרו בחשד שסייעו לנמלטים. עוד דווח כי נפרסו בכפר מחסומים ומשטרה ושב"כ החרימו מצלמות אבטחה. אתמול כינסה הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי מסיבת עיתונאים בג'נין והזהירה את ישראל מהתנכלות לאסירים הביטחוניים בבתי הכלא בתגובה על הבריחה.

המצוד אחר ששת המחבלים | עדכונים שוטפים

17:30 | אחרי העימותים בכלא קציעות: התפרעויות אלימות גם בכלא רמון, אסירים הציתו תאים באגפים שונים. הושגה שליטה על האש

17:02 | ההתפרעויות בכלא קציעות: 7 תאים מתוך 12 נשרפו באגף הג'יהאד האיסלאמי, כלל האסירים פונו. בכיר בשב"ס: "נערכים לאירועים שליליים בכל בתי הכלא"

16:44 | הושגה שליטה על האש בכלא קציעות, אותה הציתו האסירים בהוראת הג'יהאד האיסלאמי

16:10 | אסירים ביטחוניים בכלא קציעות בדרום מתפרעים לאחר העברת אסירי ג'יהאד בין בתי הסוהר, הוצתה אש באגפים

14:00 | צה"ל מתגבר את הסיוע למשטרה: 14 פלוגות משתתפות בחיפושים. לצד לוחמי מנח"ל, גבעתי ויחידות מיוחדים, צה"ל מפעיל כוחות איסוף ואמצעי חוזי של חיל האוויר ו"רוכב שמיים". בהמשך היום, לאחר הערכות מצב ובקשות של גורמי המשטרה, ייבחן סיוע נוסף

13:00 | הנהגת אסירי הג'האד האסלאמי בבתי הכלא הודיעה שהם יתנגדו לצעדים הננקטים כלפיהם ושהם מתכננים לפתוח בשביתת רעב בשבוע הקרוב

12:12 | חמאס מזהיר את ישראל מפני פעולות "נקם" באסירים הביטחוניים. בהודעה של הארגון נמסר שחמאס מטיל על ישראל את האחריות לאסירים וחייהם, שחמאס "לא יכול להישאר בשקט לנוכח הפשעים נגדם" ושהארגון "לא ישאיר אותם לבדם במערכה"

10:45 | אסיר ביטחוני בכלא גלבוע השליך מים רותחים לעבר סוהר, שלא נפגע

תיעוד מאחד המעצרים בג'נין. הפלסטינים מדווחים שאחד העצורים, אביו של המחבל מנאדל ענפיאת, כבר שוחרר@AlonAmitzi https://t.co/yu84RY8JhQ pic.twitter.com/0Fs3RXkGvI

10:00 | הפלסטינים מדווחים שבעימותים עם כוחות צה"ל ליד ג'נין נפצע אדם אחד מירי

09:00 | דיווח פלסטיני: כוחות הביטחון עצרו קרובי משפחה של האסירים שנמלטו. בין העצורים - אביו של מנאדל ענפיאת ושלושה מבני משפחת עארדה ששניים מהנמלטים נמנים עליה

התחקיר הראשוני של שב"ס מגלה כי ביום שני, סמוך לשעה 01:30 לפנות בוקר, נכנסו ששת המחבלים לחדר השירותים בתא מאסרם. הם הרימו את אחת מפלטות המתכת שברצפת התא ונכנסו בזה אחר זה לתוך הפתח הצר של המנהרה תחתיו.

המחבלים זחלו לאורך כמה עשרות מטרים בודדים אל פתח היציאה של המנהרה, שנמצא מטרים ספורים מחומת הכלא מתחת מגדל השמירה. על פי החשד הם החליפו במקום את בגדיהם ומשם המשיכו במסע ההימלטות.

עוד עלה מהתחקיר, כי השישה נקלטו במצלמות האבטחה כשיצאו מפיר המנהרה סמוך לחומת הכלא, אך הסוהרים לא עקבו אחר המצלמות בזמן אמת. כמו כן, נבדק חשד שהסוהרת שהייתה במגדל השמירה הצופה על השטח נרדמה במשמרת.

בהכנת הידיעה השתתפו משה שטיינמץ, איתי בלומנטל, אלון אמיצי, אסף פוזיילוב וגילי כהן