מנהיג חמאס בעזה לשעבר חאלד משעל בסודאן, 2006
צילום: אי-פי

סודאן הלאימה את הנכסים של חמאס בשטחה

גורם בכיר בסודאן לכאן חדשות: נעקל כל נכס עתידי של ארגון הטרור. המטרה: "לחסל את הירושה של האחים המוסלמים"
רועי קייס
23 בספטמבר 2021
13:32

בכתבה שפרסמה היום (חמישי) סוכנות הידיעות רויטרס נאמר כי השלטונות בסודאן הלאימו לפחות 12 חברות הקשורות לחמאס כחלק מההחלטה לסלק את ארגון הטרור בעקבות הדחתו של הרודן, עומאר אל-בשיר, לפני שנתיים. הנכסים של חמאס כללו נדל"ן, תחנת טלוויזיה, מניות בחברות, מלון במרכז ח'רטום, משרד להחלפת כספים ומיליוני אקרים של שטח חקלאי.

גורם במועצה הריבונות השולטת בסודאן אמר בתגובה לכאן חדשות כי מדובר בכל הנכסים של חמאס בשטח סודאן וכי בכוונת השלטונות לעקל כל נכס עתידי שיימצא כמשויך לארגון הטרור העזתי. בתשובה לשאלה אם המהלך נעשה בעקבות בקשה אמריקנית או ישראלית, ענה הגורם כי "מדובר בעמדה אותנטית של המהפכה בסודאן לחסל את הירושה של האחים המוסלמים". יש לציין כי בשנתיים האחרונות כבר פורסמו דיווחים על נכסים כאלו ואחרים של חמאס שעוקלו בשטח סודאן.

שלשום ניסו קיצונים לבצע הפיכה בסודאן והשתלטו על כוח שריון של הצבא במזרח המדינה. הניסיון כשל וערוץ אל ערביה דיווח כי מוביליו נעצרו ונמצאים תחת חקירה. דיווח אחר מנה כ-40 קצינים עצורים. דובר מועצת ההנהגה בסודאן כתב בחשבון הפייסבוק שלו לאחר מכן כי "העניינים תחת שליטה". מקור בממשלת סודאן אמר לערוץ אל-ג'זירה כי המידע אודות ניסיון ההפיכה הגיע לממשלה אמש והדבר עזר להכשיל אותו במהירות.

לפני שנתיים הודח בהפיכה צבאית הנשיא עומאר אל באשיר, ששלט במדינה כ-30 שנה. לאחר ההפיכה שולטת במדינה ממשלה המכונה "מועצת ההנהגה". ממשלה זו היא שחתמה על הסכם הנורמליזציה עם ישראל, כחלק ממאמצה לקבל הכרה ותמיכה מארצות הברית.