אבו מאזן
צילום: אי-פי

אבו מאזן: "יש לישראל שנה לסגת מהשטחים שכבשה"

יו"ר הרשות הפלסטינית בנאומו באו"ם: אם ישראל לא תיסוג, נפנה לבית הדין הבין לאומי • על הסיוע שמעניקה הרשות למחבלים: "לא ננטוש את בני עמנו"
רועי קייס ועידו קורן
24 בספטמבר 2021
18:16
עודכן ב 19:15

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן אמר היום (שישי) בנאומו בעצרת הכללית ה-76 של האו"ם: "לישראל יש שנה אחת לסגת מהשטחים שכבשה ב-1967". הוא ציין שאם ישראל לא תעשה זאת, הרשות תפנה לבית הדין הבין לאומי בהאג כדי שיקבל החלטה בעניין "הלגיטימיות של נוכחות הכיבוש בשטחי פלסטין", לדבריו.  

"אני אומר למנהיגי ישראל – אל תדכאו את העם הפלסטיני ותדחקו אותו לפינה", הזהיר אבו מאזן. "לסבלנות שלנו יש גבול. העם הפלסטיני יישאר ולא יילך לשום מקום. העם הפלסטיני ימשיך להיאבק עד סיום הכיבוש". יו"ר הרשות הפלסטינית טען כי המנהיגים בישראל לא מרגישים מבוכה יותר כשהם מתכחשים לפתרון שתי המדינות. הוא הזהיר שמיטוט פתרון שתי המדינות יפתח את הדלת למול אלטרנטיבות אחרות. 

אבו מאזן יצא נגד הניסיון להתערב בסיוע של הרשות למשפחות המחבלים והאסירים ואמר כי "אנחנו לא יכולים לנטוש את בני עמנו". הוא כינה את האסירים "קורבנות של המדיניות הישראלית". 

מופע של איש אחד | האזינו לעוד יום

אבו מאזן ציין כי הרשות הפלסטינית רוצה לקיים בחירות כלליות וקרא ללחוץ על ישראל להסכים לקיימן גם במזרח ירושלים. על החלטתו לבטל את הבחירות האחרונות הוא הוסיף: "לא ביטלנו את הבחירות אלא דחינו אותן, בגלל שירושלים לא הייתה חלק מהן. אנחנו גאים להגיד שהבחירות המקומיות יתקיימו בזמן הקרוב".

בפתח דבריו ציין אבו מאזן: "השנה אנחנו מונים 73 שנים לנכבה, האירוע בו יותר מחצי מהעם הפלסטיני פונה מביתו. עדיין יש לנו זכויות לאדמות האלה". עוד הוא הוסיף כי "ישראל מקיימת חוקים כדי לגרש אזרחים פלסטינים משכונות שייח' ג'ראח וסילוואן. זה טיהור אתני וזה עבירה על החוק הבין לאומי". אבו מאזן המשיך לתקוף את ישראל ואמר: "אחרי שישראל אומרת שאין פרטנר ושאנחנו לא מפספסים הזדמנות לפספס הזדמנות – אני מאתגר אותכם. לא הוצגה בפנינו עדיין תוכנית הוגנת שסירבנו לה".

נאומו של יו"ר הרשות הפלסטינית נערך ברקע פגישתו עם שר הביטחון בני גנץ ברמאללה, ופגישת ראש הממשלה נפתלי בנט עם ראש ממשלת מצרים א-סיסי בשארם א-שייח'.

"תמיכתנו במדינה יהודית עצמאית מובנת מאליה", אמר נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן מול ראשי המדינות באו"ם, "אבל אני מוסיף לתמוך בפתרון של שתי מדינות. אנו רחוקים ממטרה זו אבל אסור לנו לוותר על סיכוי להתקדמות".

טרם הנאום, דיווח משרד הבריאות הפלסטיני כי נקבע מותו של הפלסטיני שנפצע קשה בהפרות הסדר ליד הכפר ביתא בשומרון. קודם־לכן דוווח כי הוא נפגע מירי של צה"ל. 

גנץ נפגש עם אבו מאזן בסוף אוגוסט. מקורות פלסטיניים מסרו לכאן חדשות כי ראש הרשות הפלסטינית ביקש משר הביטחון לפעול להשבת עשרות גופות של מחבלים המוחזקות בישראל. עוד מסרו המקורות כי אבו מאזן ביקש מגנץ להפסיק את כניסות צה"ל לערים הפלסטיניות שבשטחי A ביהודה ושומרון ולפעול נגד אלימות מתנחלים בגדה. ראש הרשות אמר בפגישה כי הוא מחויב למאבק בטרור ומתנגד לאלימות.