תמר אלמוג - המעצר המיותר

"גררו אותי על המדרכה": מדוע המשטרה עצרה באלימות אדם נכה?

שמואל חכים הוא אדם נכה שנעצר על רקע סכסוך בין קרובים. לדבריו השוטרים שהגיעו לעצור אותו גררו אותו באלימות לתחנת המשטרה וגרמו לפציעתו. במשך שעות הוא ישב בתחנה בלי לקבל טיפול רפואי, חצי עירום. בית המשפט ביקר את התנהלות המשטרה, וקבע שלא הייתה סיבה לעצור אותו – בוודאי לא כך
תמר אלמוג
05 באוקטובר 2021
08:53

"איך אפשר לגרור בן אדם נכה, זקן, מה זה? ראיתי שתפסו מחבלים שמו אזיקים והעמידו אותם כמו בני אדם". שמואל חכים כמעט ולא יוצא מביתו בשל מצבו הרפואי. הפעם האחרונה שיצא היתה בעל כורחו. שוטרים שהגיעו לביתו בהקשר לסכסוך קרובים, גררו אותו לדבריו למעצר, תוך שהם מתעלמים מהיותו משותק בחצי גופו ופוצעים אותו – פציעה שחיכה שעות שתטופל.

צפו בכתבה

"תארי לך איך הרגשתי שמושכים אותי על הרצפה, עם כל השכנים מסתכלים", סיפר חכים. שופטת בית המשפט השלום בתל אביב ביקרה את התנהלות השוטרים בתיק הזה, והורתה לשחרר את שמואל מיידית: "מדובר בתקיפה אשר על פי הטענה במהלכה השפריץ החשוד מים על המתלוננת ואיים עליה על רקע ויכוח כספי. לאור נסיבות המקרה ונסיבות הצדדים, לא מדובר בתיק המקים עילת מעצר...אני סבורה שלא היה מקום למעצר החשוד, לאור טיב החשד ומצבו הרפואי".

אחרי המעצר בתחנה, שבנוסף לכל, טוען שמואל, לא היו בו שירותים נגישים ממש או אוכל שיכול ללעוס, גם כשהובא לבית המשפט היתה בעיית נגישות לאולם. השופטת, שכאמור קבעה שלא היה כאן אירוע שהצדיק מעצר, ביקרה גם את הדרך שבה נעשה: "מצופה ממשטרת ישראל לנהוג ברגישות בבואה לבצע את עבודתה נאמנה...על השוטרים לוודא שמעצר חשודים יבוצע באופן שלא יפגע בבריאותם ובכבודם, ולא נראה כי עקרונות אלה נשמרו במקרה זה".

מהמשטרה נמסר בתגובה: "בניגוד לנטען, מדובר במעצר נדרש על פי דין, לאחר שנשוא פנייתכם, על פי החשד, תקף את זוגתו תוך איומים כי ירצח אותה. נדגיש כי כלל זכויות החשוד נשמרו, אולם קרוביו לא הסכימו לחתום על שחרורו בערבות ולפיכך נאלצה המשטרה להביאו להחלטת בית המשפט. חקירת החשדות נגדו בגין אלימות במשפחה נמשכת".