פייסבוק
צילום: רויטרס

ו…..חזרנו: התקלה בווטסאפ, פייסבוק ואינסטגרם תוקנה

מיליארדי גולשים נותקו משעות הערב המוקדמות מהרשתות החברתיות הגדולות בעולם • פייסבוק הביעה צער בפני כל לקוחותיה • הערכה: התקלה לא נגרמה בשל מתקפת סייבר • דיווח: העובדים פרצו למרכז נתונים עם מסור חשמלי כדי להגיע לשרתים ולאתחל אותם
נתן גוטמן
05 באוקטובר 2021
01:13
עודכן ב 04:24

קריסת הרשתות החברתיות בעולם: פייסבוק, ווטסאפ ואינסטגרם חזרו הלילה (שלישי) בהדרגה לפעילות. זאת, לאחר קריסה עולמית שנמשכה יותר משש שעות וגרמה לניתוק של 3.5 מיליארד משתמשים. המנהל הטכני של פייסבוק מייק שרופפר הביע את צערו על התקלה לפני כל המשתמשים של החברה, יחידים, משפחות, עמותות ועסקים. מנייתה של פייסבוק צנחה אמש בבורסה בניו יורק בכ-5%. 

מתחזקת ההערכה כי לא מדובר בתקיפת סייבר. שני עובדי מחלקת הביטחון של פייסבוק, שדיברו בעילום שם עם העיתון ניו-יורק טיימס, אמרו כי לא סביר שהתקלה נגרמה בשל מתקפת סייבר, שכן הטכנולוגיה בין היישומונים השונים שבבעלות החברה שונה מספיק כדי שפריצה באחד לא בהכרח תפגע באחרים.


מה כן גרם לתקלה? הסבירות היא שקרתה טעות במהלך עדכון של המערכת. עובדים במטה החברה דיווחו על כך שלא יכלו להיכנס לבנייני המשרדים כדי לטפל בתקלה בגלל שתגי הזיהוי שלהם לא פעלו כתוצאה מקריסת המערכת. בניו יורק טיימס דווח כי פייסבוק שלחה צוות לאחד ממרכזי הנתונים שלה בקליפורניה בניסיון לאתחל את שרתיה ידנית. לפי הדיווח, העובדים נאלצו לפרוץ אל המרכז בסנטה קלרה באמצעות מסור חשמלי ורק כך הצליחו להגיע לשרתים ולתקן את התקלה. תקלות היו אמש גם בטוויטר, אמזון, גוגל, טיקטוק, זום והרשתות הסלולאריות בארצות הברית.

לפי אחת ההערכות, עלתה התקלה לפייסבוק כ-160 מיליון דולרים לכל שעה בה היתה הפלטפורמה מנותקת, ולפי הערכה נוספת איבד מייסד פייסבוק, מארק צוקרברג, כ-7 מיליארד דולרים מערכו בגלל נפילת ערך המניה במסחר בוול סטריט אתמול. בשל כך ירד צוקרברג ברשימת עשירי העולם, עם זה נראה כי צוקרברג ומשפחתו אינם צפויים לסבול ממחסור, שכן לפני יותר משנה הוערך הונו ביותר ממאה מיליארד דולרים.

היום תעמוד פייסבוק בפני אתגר נוסף כשפרנסס האוגן, בכירה לשעבר בחברה שהדליפה אלפי מסמכים המעידים על כך שפייסבוק בחרה שלא לפעול כדי למנוע הסתה ומידע כוזב וכי התעלמה ממידע על פגיעה בילדים, תופיע בשימוע בסנאט.