-

פרס נובל לשלום הוענק לשני עיתונאים מרוסיה והפיליפינים

השניים זכו בפרס על "מאמציהם למען חופש הביטוי". הפרס היוקרתי מוענק בפעם ה-102 באוסלו שבנורווגיה. מוראטוב: "אם הייתי חבר ועדת פרס נובל, הייתי מצביע בעד אלכסיי נבלני"
אנטוניה ימין ובן יניב
08 באוקטובר 2021
11:55
עודכן ב 18:13

באוסלו שבנורווגיה הוכרזו היום (שישי) הזוכים בפרס נובל לשלום לשנת 2021: דמיטרי אנדרייביץ' מוראטוב ומריה אנג'ליטה רסה, שני עיתונאים מרוסיה והפיליפינים. הפרס היוקרתי הוענק להם "על פעילותם למען חופש הביטוי".

אנדרייביץ' מוראטוב הוא עיתונאי רוסי, עורך ראשי של העיתון "נובאיה גאזטה". הוא ערך את העיתון בין השנים 1995 ל-2017. "נובאיה גאזטה" כונה "העיתון הביקורתי היחיד בעל השפעה אמיתית לאומית ברוסיה כיום". כתב העת ידוע בדיווחו היסודי על נושאים רגישים כמו שחיתות שלטונית והפרות זכויות אדם.

מוראטוב התייחס לזכייתו והקדיש את הפרס לכל עמיתיו שנפלו בעת מילוי תפקידם העיתונאי. הוא ציין כי לא יסרב לקבל את הפרס, גם אם הדבר יגרור האת הגדרתו כ"סוכן זר" על ידי ממשלת רוסיה. מוראטוב הוסיף: "אם הייתי חבר ועדת פרס נובל, הייתי מצביע בעד אלכסיי נבלני".

מריה אנג'ליטה רסה היא עיתונאית וסופרת פיליפינית-אמריקנית, מייסדת ומנכ"לית רפלר. בעבר עבדה כמעט שני עשורים ככתבת תחקירים מובילה בדרום מזרח אסיה ב-CNN. ב-2020 היא הורשעה על פי החוק הפיליפיני השנוי במחלוקת נגד פשע סייבר, אחרי שהואשמה בפרסום ידיעה מזויפת על איש עסקים פיליפיני. הפרסום גרר גינויים מצד ארגוני זכויות אדם ועיתונאים והוגדר "תקיפה על חופש העיתונות". רסה נבחרה לאשת השנה של "הטיים" ב-2018 כאחת מהעיתונאי העולם הנלחמים בפייק ניוז.

ועדת הפרס הסבירה כי "עיתונות חוקרות אמיצה היא זו שמאפשרת לדמוקרטיה להתקיים וכי רק בדמוקרטיה אפשר לשמור על שלום". עוד נאמר כי לא מדובר בפעם הראשונה שעיתונאים זוכים בפרס היוקרתי. ב-1907 העיתונאי האיטלקי תיאודור מונטה זכה בפרס נובל לשלום בזכות שימושו בעיתון שבו כתב ככלי להבעת מחאה.

יושבת ראש ועדת הפרס נשאלה כיצד הבחירה השנה, שמקדמת חופש עיתונות, מסתדרת עם בחירת הוועדה בשנת 2019 להעניק את הפרס לראש ממשלת אתיופיה אבי אחמד, שבמדינתו לא מתקיים חופש עיתונאי. יושבת הראש השיבה כי אין בכוונתה להגיב על זוכי עבר, אך ציינה כי מצב חופש העיתונות באתיופיה אכן מדאיג.

זוהי הפעם ה-102 שהפרס מוענק. עד היום זכו בו 25 ארגונים, 17 נשים. רק פעמיים חולק הפרס בין שלושה אנשים שונים. אתמול הוענק פרס נובל לספרות לסופר הטנזני עבדולראזק גורנה. מדובר בזכייה מפתיע של סופר פחות מוכר ברחבי העולם, שבכתיבתו עוסק בקולוניאליזם ומצבם של מהגרים. זו זכייה ראשונה מזה 25 שנה של סופר יליד אפריקה. בנימוקי ההחלטה נכתב כי גורנה בן ה-73 זכה "על גישתו הבלתי מתפשרת אך הרחומה להשפעות הקולוניאליזם וגורלם של מהגרים". גורנה כותב גם באנגלית ומתגורר כיום בבריטניה.

שבוע ההכרזות על הזוכים בפרסי נובל נפתח ביום שני בהודעה של ועדת הפרס במכון קרולינסקה בשטוקהולם על הזוכים בפרס נובל לרפואה. הוא הוענק לשני חוקרים, דיוויד ג'וליוס האמריקני וארדם פאפאפוטיאן, אמריקני ממוצא לבנוני, על התגליות שלהם בנושא קולטני טמפרטורות ומגע בגוף האדם. בהמשך השבוע, עד יום שני הבא, יוענקו הפרסים בתחומי השלום והכלכלה.

בפרס הנובל לפיזיקה לשנת 2021 זכו סיוקורו מאנאבה מארצות הברית, קלאוס האסלמן מגרמניה וג'ורג'יו פריסי מאיטליה. החוקרים האמריקני והגרמני פיתחו מודלים לחיזוי התחממות כדור הארץ, והאיטלקי קיבל את הפרס על מחקר שעוסק בתורת הקוונטים, במסגרתו חקר יחסי גומלין בין הפרעות ותנודות במערכות פיזיקליות מרמת האטום ועד לקנה מידה פלנטרי.

שלום הוענק פרס נובל בכימיה לבנג'מין ליסט מגרמניה ודיוויד מקמילן מארצות הברית. הם זכו בפרס על פיתוח מבנים מולקולריים א-סימטריים. השניים פיתחו כלי מדויק לבניית מולקולרית שהשפיע רבות על מחקר התרופות והפך את הכימיה לירוקה יותר.