-
צילום: דוד כהן, פלאש 90

ראש אגף המבצעים הפורש: "המפכ"ל אמר - אם תהיה ועדת חקירה, תבואו אליי"

ועדת החקירה לאסון מירון פתחה ביום דיונים נוסף. ניצב בדימוס אמנון אלקלעי: המפכ"ל שלל הגבלת קהל במירון, אני חשבתי שזה שגוי. ביקשתי לסיים את תפקידי בשל שרשרת החלטות שגויות
אמוץ שפירא
14 באוקטובר 2021
10:34
עודכן ב 11:36

ועדת נאור - שידור חי

ועדת החקירה הממלכתית לאסון מירון: ראש אגף המבצעים הפורש בזמן האסון, ניצב בדימוס אמנון אלקלעי, התייחס הבוקר (חמישי) לישיבת שרים טלפונית שהתקיימה ערב ההילולה. "המפכ"ל אמר 'אם תהיה ועדת חקירה תבואו אליי, כי אני לא הגבלתי את כמות הקהל'", הוא אמר, והוסיף שביקש לסיים את תפקידו בגלל שרשרת החלטות שגויות. 

 ניצב בדימוס אלקלעי והמפכ"ל שבתאי (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

ניצב בדימוס אלקלעי סיפר בעדותו כי המפכ"ל יעקב שבתאי שלל הגבלת התקהלויות במסגרת "מתווה האיצטדיונים", לפיו ישתתפו עד 3,000 בני אדם בכל הדלקה. "זה היה או פתוח במלואו או סגור לחלוטין, או שחור או לבן. אני חשבתי שזה שגוי", הוא הוסיף.

בהמשך יעידו גם מהנדס המבנים אינג' יוסף שולץ; קצין טכנולוגיות במחוז הצפוני במשטרה, סגן ניצב סימון בורוס וראש ענף מבצעים במחוז צפון של כבאות והצלה, סגן טפסר דורון קדוש.

מי שולט בהר? האזינו לעוד יום

ביום ראשון העיד בפני הוועדה יועץ הבטיחות שנשכר להכין חוות דעת לאתר מירון, רמי שמש, וציין שאירועים דתיים בארץ לא עומדים בתקני בטיחות, משום שאין די פתחי מילוט. לדבריו, באירוע בכותל שבו 30 אלף בני אדם צריך שיהיו 31 פתחי מילוט. הוא הוסיף שבמירון יש רק 10% ממספר פתחי המילוט הנדרשים.

שמש הוסיף שדרושה חצי שנה כדי להביא את האתר לכשירות. עם זאת, לדבריו, גם כשייפתח הוא לא מתאים להילולה משום שהאתר יכול להכיל עד 15 אלף בני אדם. בעוד כשבוע הוא צפוי להשלים את חוות דעתו שתכלול גם המלצות. לדבריו אזור החניונים יכול להיות תחליף להדלקות.

עד האסון הבא | האזינו לעוד יום