אלדד פרי, ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

יזם הנדל"ן אלדד פרי נורה למוות ברחובות

פרי היה נתון בחובות של 324 מיליון שקלים והוא לא התלונן במשטרה על איומים כלפיו. אתמול התקיימה פגישה להגעה להסדר חובותיו
דנה ירקצי, דניאל אלעזר ואיתי שיקמן
15 באוקטובר 2021
10:17
עודכן ב 20:05

יזם הנדל"ן אלדד פרי נרצח הבוקר (שישי) כשיצא מבית כנסת ברחובות. עדים לרצח סיפרו כי פרי ניגש למכוניתו וכשפתח את תא המטען רוכב אופנוע הגיע אליו וירה בו כמה יריות. מותו נקבע במקום. פרי, בן 43, היה נשוי שלוש פעמים והותיר שבעה ילדים.

פרי, בעל קבוצת פרי נדל"ן, היה מצוי בהליך פשיטת רגל לאחר שהחברה צברה חובות במאות מיליוני שקלים. הקבוצה הותירה מאות רוכשי דירות בערפל ובחשש ממשי להשקעותיהם. במסגרת הבקשה למימוש נכסיו של אלדד פרי מחודש יוני האחרון, נחשפו חובותיו המצטברים בסך של 324 מיליון שקלים, לצד 40 תביעות חוב שהוגשו נגדו מחברות ונושים פרטיים. חובותיו האישיים של פרי הצטרפו לחובות עתק שצברה הקבוצה בבעלותו, בסך של כחצי מיליארד שקל.

על פי דוח שהוגש לבית המשפט המחוזי בעניין חובותיו, עיקרם המוחלט נובעים ממעורבות אישית או התחייבות שלו כלפי קבוצת פרי וחברות בנות. על פי הדוח, פרי חייב לחברת אקספו - חברת מימון חוץ בנקאית, 198 מיליון שקלים. בנוסף, הוא לקח הלוואה לטובת הקמת פרויקט "פרי פלייס" בסך 128 מיליון שקלים. הוא חייב גם 22 מיליון שקלים עבור פרויקט "פרי ארט" ו-40 מיליון שקלים עבור פרויקט "פרי בסט".

הוא גם חייב לחברת "בונוס", המציעה אשראי מהיר לקבלנים ויזמים, 56 מיליון שקלים ולנעמי ג'ייקובס 27 מיליון שקלים. על שמו של פרי רשומים כמה נכסים. בית פרטי ברחובות בו הוא התגורר ועליו רשומה משכנתא לבנק לאומי בסך 2.5 מיליון שקלים, ממנה נותרה יתרת חוב של 1.9 מיליון; דירת לופט ברחובות בה מתגוררת גרושתו וילדיה; ארבע קופות גמל/פנסיה; רכב מסוג יגואר nשנת 2012. יש לציין כי ברשם המשכונות מופיע גם רכב מרצדס כמשועבד. בדוח מוצגים הנכסים האישיים של פרי, ככאלו שמשועבדים לטובת פרעון כספים שלוו החברות שלו - מה שנותן הוכחה נוספת כיצד ערבב בין הנכסים האישיים שלו לבין הקבוצה בבעלותו.

עו"ד גונן קסטנבאום, נאמן בהליך הפירוק של קבוצת אלדד פרי, אמר בשיחה עם כאן חדשות כי הליך פירוק החברות ימשיך כרגיל, ולמותו של פרי לא תהיה השפעה ישירה באירוע של החדלות פרעון בכל הקשור למימוש החברות. עם זאת הוסיף, כי בהליך הפרטי נגדו, ההליך יהפוך להליך סביב מימוש עזבונו. יש לציין כי אדם המצוי בהליך פשיטת רגל אמור לגייס כספים כדי לשלם את חובותיו או לסייע להביא להסדר חוב. כעת יפעלו הנאמנים להביא למימוש הנכסים, דוגמת הווילה והלופט של פרי.

עו"ד ארז חבר, נאמן לנכסיו של אלדד פרי בהליך פשיטת רגל, אמר בשיחה עם כאן חדשות כי בחודשים האחרונים הם עבדו יחד על ניסיון לגיבוש הסדר במסגרתו הייתה כוונה להחזיר את החובות לנושים. "מהיום שנכנסתי לתיק, הוא שיתף פעולה באופן מלא, כולל בלחפש עבודה כדי להחזיר כסף לנושים וכולל בניסיון לגבש הסדר. הוא האמין שהנכסים יכולים להחזיר הרבה יותר ממה שימכרו במכירה רגילה, היינו מדברים איתו על בסיס כמעט יומי כדי לקדם את התיק"

עו"ד חבר הוסיף כי "המשמעות עכשיו היא שנצטרך לעשות את זה בלעדיו. החובות נשארים, יש נכסים, וחלק מהנכסים היו על חובות אישיים שלו וחלק מהנכסים של החברות שלו. עכשיו צריך לראות איך פותרים את זה". לדבריו אתמול בלילה התקיימה ישיבה ארוכה בניסיון לגבש הסדר. "מוקדם מאוד כדי להחליט מה יהיה בעתיד, כל מכירת נכסים שתהיה בחברות או בפרטי, תשפיע גם על החובות שלו".