מדחת א-סלאח

דיווחים: ישראל חיסלה אסיר סורי לשעבר בקוניטרה

על פי הערכות, מדחת א-סאלח פעל גם עבור איראן. א-סאלח היה אחראי על נושא רמת הגולן בממשלת סוריה. הוא נעצר בישראל כמה פעמים ולאחר ששוחרר ב-1997, חצה את הגבול לסוריה. לפי הדיווחים א-סאלח נורה כשהיה בדרכו לביתו
כתבי כאן חדשות
16 באוקטובר 2021
18:45
עודכן ב 22:55

ערוץ אל-מיאדין הלבנוני דיווח היום (שבת) כי מדחת א-סאלח, אסיר סורי שישב בכלא הישראלי, חוסל בידי ישראל בקוניטרה. א-סאלח היה אחראי על נושא רמת הגולן בממשלת סוריה, והוא נעצר בישראל כמה פעמים.

סוכנות הידיעות הסורית הרשמית דיווחה כי הוא נורה בעת שחזר לביתו. ערוץ אל-ג'זירה מדווח כי סאלח חוסל באמצעות ירי צלפים כששהה ליד הגבול הישראלי-סורי. לפי ההערכות הוא פעל גם בעבור איראן. בישראל אין התייחסות לאירוע. 

בארץ א-סלאח נעצר בעבר באשמת הצטרפות לחוליית "תנועת ההתנגדות הסורית בגולן", שיבוש פעולות מנגנוני הביטחון וצה"ל והטמנת מוקשים בדרכים צבאיות. בנוסף הוא נעצר בעקבות ניסיון לחטוף חייל ישראלי. 

בתחילת השבוע, בריאיון לערוץ לבנוני, א-סאלח אמר שיש לעמוד בפני ההתעקשות הישראלית בהתנהלות עם נושא הגולן, וכי הגולן יישאר ערבי לנצח. חיסולו נחשב לחריג מכיוון שבשנים האחרונות פעילות ישראל בגולן נעשתה מהאוויר - ולא על ידי צלפים. בשבוע החולף מיוחסים לישראל שני אירועי תקיפה אווירית בסוריה נגד תשתיות איראניות. 

א-סאלח היה כלוא בארץ 12 שנה ושוחרר בשנת 1997. שנה לאחר מכן חצה את הגבול לסוריה. בשנת 2000 מונה לנציג הגולן בפרלמנט הסורי, ומונה לתפקיד מנהל משרד "ענייני הגולן" בממשלה. כמו כן, בתקשורת הערבית נכתב כי היה בעבר יעד לניסיון חיסול של ישראל בשנת 2011 באזור מג'דל שמס.

ראש ממשלת סוריה חוסיין ערנוס גינה את החיסול שיוחס בתקשורת הפרו-סורית לישראל. בהודעה מטעם לשכתו כינה ערנוס את החיסול "מעשה נפשע ופחדני" והביע את ביטחונו כי "הפעולה רק תגביר את נחישותו של העם הסורי להשיב את הגולן לידיים סוריות".

בהכנת הידיעה השתתפו: עומרי חיים, רועי קייס, איתי בלומנטל וגיא מעיין