-

דיווח טורקי: סוכני המוסד שנעצרו - הודו בריגול

לפי הודעת ארגון המודיעין הלאומי של טורקיה, סוכן בשם "מאס" אמר: "המוסד יצר איתי קשר ב-2018, נתתי מידע לגבי סטודנטים פלסטיניים ועמותות". דווח כי הסוכנים נעצרו בארבע מחוזות שונים במדינה
יואב זהבי ורם ברנדס
22 באוקטובר 2021
09:57

רשת הריגול שנחשפה בטורקיה | ארגון המודיעין הלאומי הטורקי הודיע כי 15 סוכני המוסד שפורסם שנעצרו לכאורה - הודו היום (שישי) בריגול, כך דווח בעיתון "סבאח", שחשף את רשת הריגול. עוד דווח כי הסוכנים נעצרו בארבע מחוזות שונים במדינה.

בהודעת ארגון המודיעין נכתב כי סוכן בשם "מאס", שעבד בחברת ייעוץ לסטודנטים באיסטנבול, אמר שסוכני מוסד יצרו איתו קשר כבר בדצמבר 2018. "נתתי מידע לגבי סטודנטים פלסטיניים ועמותות. הם רצו שניפגש פנים-מול-פנים ב-2021", הוא צוטט מספר. "לא הייתה לי ויזה, אז הם דאגו לכך תוך שעה. סוכן בשם AZ קיבל אותי בנמל התעופה בציריך והלכנו למלון לפגישה. קיבלתי אלפיים יורו ונתתי את כל המידע. לימדו אותי איך להעביר הודעות מוצפנות".

אתמול אמרו גורמים בממשל ארדואן לכאן חדשות כי הם מאוכזבים שישראל לא נענית לחיזוריהם לשדרג את היחסים בין המדינות. "צריך שניים לטנגו - וכרגע ישראל מסרבת לרקוד", הם הוסיפו.

הנשיא ארדואן וגורמים נוספים בממשל לא מאשימים את ישראל, או מאיימים עליה בשלב זה. טורקיה גם לא זימנה עד כה את הדמות הבכירה בשגרירות הישראלית לשיחת נזיפה. לכן, ייתכן כי ממשל ארדואן שולח איתות לישראל להתחיל להתייחס לטורקיה אחרת, ומזהירים מסיומה של "הפסקת האש" בין הצדדים.

גם פלסטינים שמתגוררים בטורקיה החלו "להיעלם" כבר בחודש שעבר. מדובר בפלסטינים מהגדה ומרצועת עזה, שעברו לעבוד או ללמוד שם, חלקם עם משפחות. אחד מהם הוא פעיל צבאי של חמאס שהשתחרר ב-2016 מהכלא הישראלי אחרי 14 שנות מאסר.

כלי תקשורת בטורקיה דיווחו שהמדינה עצרה בחודש האחרון 15 אנשים שריגלו עבור המוסד בחמישה תאים, אף אחד מהם לא היה בעל אזרחות ישראלית. לפי הדיווחים, "הסוכנים", אזרחים טורקים וזרים - כולם ממוצא ערבי, שקיבלו כסף בעבור הריגול. לדברי הטורקים, הם סיפקו למוסד מידע על סטודנטים זרים מאוניברסיטאות בטורקיה, במיוחד אלה שיכולים לעבוד בתעשייה הביטחונית בעתיד. לפי העיתונים היה גם מעקב אחרי פלסטינים. לצורך המבצע, 200 מאנשי המודיעין הטורקי עקבו אחרי המרגלים - והם נעצרו בכמה מחוזות שונים לפני כשבוע וחצי.