מואב ורדי

ההזדמנות האחרונה של העולם: מה יקרה בגלזגו?

מה הסיכויים שוועידת האקלים תציל את כדור הארץ מאנרגיות מזהמות? מואב ורדי, שליח כאן חדשות לגלזגו, מסביר
מואב ורדי
30 באוקטובר 2021
08:59

בשבוע הבא יהיו נשואות עיני כל העולם לגלזגו, סקוטלנד. ‫שם תתקיים פסגת האקלים העולמית, ‫אליה יגיעו משלחות מ-200 מדינות, ‫כמעט כל מנהיגי העולם - ‫כולל הנשיא ביידן וגם נפתלי בנט שלנו. ‫נדמה לפעמים שהדיבור הזה על האקלים ‫הוא כבר מין רעש שלא ברור מה רוצים מאיתנו, ‫אז ננסה להסביר למה גלזגו היא אירוע קריטי, ממש קריטי.

‫בשביל להבין את זה, צריך לחזור טיפה אחורה. ‫בוועידת פריז 2015 העולם הבין שיש בעיה, ‫ושאם לא נשנה מדיניות, נגיע לעליית טמפרטורה כזאת ‫שלא נוכל לחיות על כדור הארץ כפי שאנחנו מכירים אותו. כדי להימנע מהקטסטרופה האקלימית הזאת הציבו מטרה: ‫להביא לעליית הטמפרטורה עד סוף המאה הנוכחית ‫של לא יותר משתי מעלות מעל התקופה הקדם-תעשייתית, ‫עם שאיפה לא לעבור את המעלה וחצי. 

בקצב הנוכחי, נגיע בסוף המאה לעלייה של 2.7 מעלות – ‫וזאת כבר מציאות שבה לא נוכל להמשיך את אורחות חיינו כפי שאנחנו מכירים  

‫‫כבר היום אנחנו נמצאים ב-1.1 מעלות.  ‫כדי לעמוד ביעד הזה העולם צריך לצמצם ‫את פליטת גזי החממה ופליטת הפחמן ‫בכחצי עד שנת 2030 ‫לעומת השיעור שלו ב-2010, ‫ובשנת 2050 להגיע לאיזון פחמני – שכמות הפחמן שאנחנו סופחים מאטמוספרה ‫תהיה זהה לכמות שאנחנו פולטים אליה. אז ניתן יהיה לבלום את ההתחממות הגלובלית ‫ולהימנע מקטסטרופה. 

חלפו שש שנים מאז פריז, והתברר ‫שאנחנו במצב גרוע, גרוע מאוד. ‫דוח של האו"ם קובע שאם נמשיך בצמצום פליטת הפחמן ‫בקצב שאנחנו עושים עכשיו, נגיע בסוף המאה לעלייה של 2.7 מעלות – ‫וזאת כבר תהיה מציאות שבה לא נוכל להמשיך את אורחות חיינו כפי שאנחנו מכירים אותם כעת. 

‫למעשה, התחזית העדכנית קובעת שבקצב הנוכחי, בשנת 2050 עדיין נייצר פחם בשיעור גבוה פי שלושה ‫מהשיעור הדרוש כדי להגביל את עליית הטמפרטורה. 

לא עומדים ביעדים ומסכנים את המשק: דוח המבקר על משבר האקלים

‫וכאן אנחנו נכנסים לגלזגו. ‫בעצם זאת ההזדמנות האחרונה של העולם ‫להתחייב באמת למדיניות של צמצום פליטת הפחמן וגזי החממה בשיעור של 50% בשמונה השנים הנותרות, ‫עד שנת 2030. ‫האם זה אפשרי? ‫לכאורה כן. אבל הבעיה היא שכדי לצמצם באופן דרסטי ‫את פליטת הפחמן צריך פשוט לזנוח את תעשיות הפחם ‫ולעבור לאנרגיות מתחדשות – וזו בעיה פוליטית. 

מלחמה בכאילו: ישראל מגיעה לגלזגו ללא הישגים | יפעת גליק, דעה

‫כמו שראינו עכשיו את ג'ו ביידן לא מצליח להעביר כנראה, בסנאט, את חוק האקלים שלו, ‫שהיה אמור להעביר את התעשיות לאנרגיות מתחדשות – ‫בגלל סנאטורים שהבוחרים שלהם עובדים בתעשיות הפחם ‫ולא רוצים לאבד את פרנסתם. ‫ומעבר לאדם הפשוט, יש פה חברות וגורמים רבי כוח ועוצמה, ‫שאין להם שום אינטרס לזנוח ‫ולהפסיק את התלות שלנו בפחם.

מי דווקא לא יגיע לגלזגו? נשיא רוסיה פוטין ונשיא סין, שי ג'ינפינג, ‫העומדים בראש שתי המדינות ‫מהמזהמות ביותר בעולם

‫ואם זה לא מספיק, יש פה גם עניין של כסף, הרבה כסף. המדינות המתפתחות, העניות יותר, ‫זקוקות להמון כסף מהמדינות העשירות ‫כדי לעבור לאנרגיות לא מזהמות. המערב בינתיים לא מעביר את הכסף הזה. 

‫ולקינוח, מי דווקא לא יגיע לגלזגו? נשיא רוסיה, פוטין ונשיא סין, שי ג'ינפינג, ‫העומדים בראש שתי המדינות ‫מהמזהמות ביותר בעולם. ‫אז הסיכויים לא גבוהים, אבל אולי בכל זאת גלזגו היא צלצול ההשכמה שהעולם זקוק לו ‫דווקא עכשיו, כדי להתעשת, ‫לפני שיהיה מאוחר מדי.