הנאשם: סלימאן כסיב
צילום: תקשורת שב"כ

שב"כ: תושב עזה שנכנס לישראל ביצע פיגועי הצתה ותכנן פיגועי חטיפה וירי

הנאשם תכנן פיגועי חטיפה וירי ועמד בקשר עם ארגון טרור • בכאן חדשות פורסם אודות החקירה הביטחונית שמתנהלת בעקבות הצתת האוטובוס ברמלה, וכן על חקירה ביטחונית נוספת שמתנהלת במקביל
איתי בלומנטל והדס גרינברג
01 בנובמבר 2021
10:43

הבוקר (שני) התיר שב"כ לפרסום כי עצר בפעילות משותפת עם המשטרה בחודש שעבר את סלימאן כסאב, תושב חאן יונס בן 29, בחשד לביצוע פיגועי הצתה ברמלה. כסאב, שוהה בלתי חוקי מחאן יונס, בן 29, נכנס לישראל בינואר 2020 באישור הומניטרי כמלווה של אמו, שמטופלת ביהודה ושומרון עקב מחלה קשה. לאחר סיום הטיפול באמו, ניצל סלימאן את ההיתר ונשאר בישראל כשוהה בלתי חוקי.

בחקירתו בשב"כ עלה כי ב-30 בספטמבר 2021, וב-4 באוקטובר 2021 ביצע פיגועי הצתות ברמלה - של סוכות ושל אוטובוס. עוד עלה כי ארגון "שהדאא אלאקצא" פעל מולו לקידום פיגועים חמורים בישראל, בהם - חטיפה, פיגועי תופת ופיגועי ירי, וכסאב אף היה אמור לקבל לשם כך אמל"ח, אולם עד למעצרו לא קיבל בפועל כספים מהארגון. היום הגישה פרקליטות מחוז מרכז כתב אישום חמור נגדו.

בהודעת שב"כ נמסר כי המקרה הזה מתווסף למעצרים קודמים של תושבי הרצועה, שזכו להיכנס לישראל מטעמים הומניטריים וגויסו לקידום פיגועים בישראל ומדגיש את פוטנציאל האיום הגלום בשוהים הלא חוקיים בישראל. שב"כ והמשטרה מסרו כי יפעלו בנחישות לאיתור וסיכול של כל גורם אשר יפעל לערעור היציבות בערים המעורבות ולפגוע בביטחון המדינה ואזרחיה.

כאמור בראשית החודש שעבר הוצת לפנות בוקר ברמלה אוטובוס וסמוך לו רוססה הכתובת: ״גדודי חללי אל אקצא - התגובה בתגובה". האירוע התרחש בשכונת רמת דן בעיר, בה מתגוררים בעיקר יהודים. בחדשות הערב בכאן 11 פורסם אז כי המשטרה פתחה בחקירה ביטחונית למקרה, יחד עם גופים ביטחוניים נוספים. שבוע קודם לכן הוצתה בעיר סוכה ורוססו כתובות נוספות. באחת מהן נכתב ״גדודי חללי אל אקצא - צבא הסופה״, שהיא הזרוע הצבאית המרכזית של פת"ח, שבראשה עמד בעבר יאסר ערפאת.

מלבד הפרסום של שב״כ כעת, ישנה חקירה ביטחונית נוספת עליה דווח בכאן חדשות, של מקרי הצתות נוספות של אוטובוסים וכלי רכב בעיר. מדובר בשתי חקירות ביטחוניות ראשונות מאז מבצע "שומר חומות".