עו"ד דוד שמרון
(צילום: פלאש 90)

הדודים של נתניהו, עורך הדין ואוסף האמנות הנעלם

איך קשור היועץ של ראש הממשלה, עו"ד דוד שמרון, למשפחת מיליקובסקי ששמה עלה בתיק 1000? סדר משפחתי חדש - מהחברה בפנמה עד לאוסף האמנות ש"הוברח"
גור מגידו
14 בפברואר 2017
17:30
עודכן ב 26 ספטמבר 12:25

בימים אלו חוקרת המשטרה את תיק 1000, העוסק בחשדות לפיהם קיבל ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מתנות בשווי המוערך במאות אלפי שקלים מהמיליארדר ארנון מילצ'ן. כפי שפורסם בימים האחרונים נתניהו מסר בחקירתו כי חלק מהסיגרים שעל פי החשד קיבל ממילצ'ן לא היו מתנה – ולמעשה, כלל לא התקבלו ממילצ'ן. לפי הגרסה, נתניהו שילם עבור הסיגרים בכסף מזומן שאותו קיבל מקרוב משפחה שלו.

מי אותו קרוב המשפחה המממן את ראש ממשלת ישראל? אתמול פרסם העיתונאי יואב יצחק באתר News1 כי מדובר בשני קרובי משפחה של נתניהו ממשפחת מיליקובסקי (שם המשפחה המקורי של אביו של ראש הממשלה, בן-ציון נתניהו). השניים הם מתתיהו מיליקובסקי ז"ל, שתמך כספית גם באביו של נתניהו - ובנו נתן מיליקובסקי, שהמשיך במסורת התמיכה הכספית, והעביר לכאורה כספים לראש הממשלה.

אם השמות לא מוכרים לכם, זה לא במקרה. עד לאחרונה נשמרו היחסים בין משפחת נתניהו למשפחת מיליקובסקי בפרופיל נמוך. ואולם, מידע שהגיע לידי הדסק הכלכלי של "כאן" חושף קשרים פעילים בין משפחת מיליקובסקי לבין עורך דינו, איש אמונו וקרוב משפחתו של נתניהו – עורך הדין דוד שמרון, שיש לו גם קשר משפחתי לבני משפחת מיליקובסקי.
לפי המידע, שמרון ייצג את בן הדוד הנדיב, נתן, זה שלפי הפרסום הוא מעניק הקצבה הכספית הקבועה לראש הממשלה וכן, ועוד כמה מבני משפחת מיליקובסקי.

המשפחה הקימה החל מאמצע המאה הקודמת עסקים בינלאומיים למסחר בפלדה, בין היתר לצרכי ספנות. את חלק מבני המשפחה החל משרדו של שמרון לייצג עוד בדור הקודם, בתקופה בה נוהל המשרד בידי אביו של שמרון, עו"ד ארווין שמרון אך דוד שמרון מייצג גם היום רבים מבני דודיו של נתניהו.
בין היתר, דוד שמרון נרשם יחד עם בני משפחת מיליקובסקי כמנהל בחברה שרשומה בפנמה ואף נתן שירותים לחברה ישראלית בבעלות המשפחה, שהחזיקה באוסף אומנות יקר, בשווי 32 מיליון שקל, ש-"נגנב והוברח לבלגיה", לטענת אחד מבני המשפחה.

עסק משפחתי

משפחה מפלדה

אחד הלקוחות של עו"ד שמרון הוא דוד אחר של ראש הממשלה, עזרא מיליקובסקי, אדם שהתגורר במשך מרבית חייו בבלגיה והתעשר, כמו מרבית אחיו, מעיסוק בתחומי הספנות והפלדה. עזרא מיליקובסקי לא היה רק אחיו של הדוד מתתיהו (מממן הסיגרים לכאורה). השניים היו בעבר גם שותפים עסקיים לפרקים.

כיום עזרא מיליקובסקי אינו איש עסקים פעיל. למעשה, ענייניו של הדוד הישיש, שחצה מזמן את גיל 90, מנוהלים היום בידי אפוטרופוס. מה שמעסיק את שמרון בשנים האחרונות הם נכסים שהשאירו הדוד לפני הפיכתו לחסוי, ורעייתו המנוחה רות ז"ל העומדים במרכז סכסוך בין יורשיהם, המתנהל בבתי משפט בבלגיה ובשוויץ.

את הירושה שמשאירים בני הזוג מיליקובסקי ניתן להעריך בזהירות בשווי של עשרות מיליוני יורו. מרבית הנכסים הנזילים מצויים בכלל בחשבונות בנק בשוויץ. ואולם, במסגרת הסכסוך ישנם כמה נכסים הקשורים לישראל, שהמשותף לכולם הוא קשר כלשהו לעו"ד דוד שמרון.

הנכס הראשון בירושת המריבה הוא חברת Abale Investments SA, שנרשמה בשנת 1998 בפנמה, אך כתובתה הרשמית במשרדיו של עו"ד שמרון בישראל. שלושת הדירקטורים הרשומים בחברה הם שמרון ובני הזוג עזרא ורות מיליקובסקי.

לסיומת SA בשם החברה משמעות רבה. מדובר בראשי תיבות של המילים Sociedad Anonima, בספרדית "חברה אנונימית". חברה "אנונימית" היא מוסד שנוי במחלוקת הנהוג בפנמה ובעוד כמה מקלטי מס בעולם. בניגוד לחברה רגילה שפרטי המחזיקים בה מפורסמים ופומביים במסגרת מרשם רשמי, בעלי החברה האנונימית נהנים מהפריבילגיה של הסתרת הבעלות בה. הסתרת זהות בעל הרכוש יכולה להיעשות משיקולי מיסוי או משיקולים אחרים, כמו הצבת מחסום מפני נושים, גרושים ואף רשויות חקירה כאלו ואחרות.

רישום חברה אנונימית היה בעבר פרקטיקה מקובלת. כיום זה אקט שנחשב פחות לגיטימי מבעבר. גורמי אכיפה בישראל רואים בהחזקה בחברה פנמית אנונימית כ-"דגל אדום", המעיד על סכנה למעשים של הלבנת הון.

נכס אחר שקשור לשמרון הוא חברת אבידג יעוץ בע"מ שהוקמה בשנת 2003 וכתובתה הרשמית במשרדיו של שמרון. מסמכים שבידי "כאן" מגלים כי עורך הדין אף טיפל באופן אישי בנושאים שוטפים הקשורים לחברה לאורך השנים. לא ברור איזה יעוץ בדיוק העניקה החברה הישראלית באמצעות שני הבעלים המבוגרים מאוד שלה – שבכלל גרו במשך השנים ביבשת אחרת.
מה שכן ידוע, זה שהחברה החזיקה באוסף אומנות גדול – שהוערך ב-8 מיליון יורו. לטענת אחד מהיורשים, יורש אחר גנב את אוסף האומנות והעביר אותו לבלגיה.

עסק משפחתי

ככל שחולף הזמן, מתגלה כי עו"ד דוד שמרון ייצג עוד ועוד מקורבים לראש הממשלה. כפי שחשפנו לא מזמן בדסק הכלכלי של "כאן", שמרון ייצג בשנים האחרונות בין היתר את חתנו של ראש הממשלה, דניאל רוט – בעלה של בתו של נתניהו מנישואיו הראשונים נועה רוט-נתניהו. רוט הוא בעל עסק שמתווך בין אנשי עסקים ואנשי ממשל מישראל ומסין.

לאחרונה חשפו העיתונאים חיים לוינסון ואורי בלאו כי שמרון ייצג גם את אחיו של ראש הממשלה, עדו נתניהו ואת המולטי מיליונר ספנסר פרטרדיג' בעסקת נדל"ן. במסגרת העסקה מכר עדו נתניהו לפרטרידג' מחצית מבית הוריו, אותו ירש יחד עם ראש הממשלה בחלקים שווים. פרטרידג', נזכיר, מוכר כבעל "המונית האווירית" מתחקיר "ביביטורס". אותו אדם שלפי התחקיר של רביב דרוקר העמיד לראש הממשלה מטוס פרטי, בו השתמש נתניהו לכאורה עשרות פעמים לטיסות פרטיות.

עורך הדין שמרון ייצג גם את איש העסקים מורד זמיר (מקורב לראש הממשלה שאף נמנה על חוג התורמים שלו) בעסקי נדל"ן בירושלים; וגם את ארנו מימרן, המורשע בפרשת "עוקץ המאה" בצרפת, בה הועלמו 280 מיליוני יורו מרשויות המס. שמרון נתן שירותים לעסקי חברה שבה היה מימרן שותף יחד עם מקורב אחר לנתניהו – חבר הפרלמנט הצרפתי מאיר חביב. מימרן, נזכיר, גם הוא תורם כספי של נתניהו שלטענת נתניהו תרם לו כספים, שהוחזקו באמצעות דוד שמרון.

היום אנחנו מגלים כי גם דודיו הבלגים של נתניהו נדרשו לשירותיו של שמרון, וגם את בן הדוד האמריקאי - זה שלפי הפרסום העביר לראש הממשלה קצבה כספית קבועה.

דוד שמרון מסר בתגובה: "אינני מתייחס לענייני לקוחותיי".