t
חיים כץ
(צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)

בלעדי: חיים כץ טס לחו"ל על חשבון תעשייה אווירית בניגוד לתקנון הכנסת

חשיפת "כאן": את הטיסות אישר יאיר שמיר, שהיה יו"ר תעשיה אווירית ומועמד לכהן שוב בתפקיד. לחברי כנסת אסור לטוס על חשבון חברות עסקיות
שאול אמסטרדמסקי
16 בפברואר 2017
10:03

יאיר שמיר, המועמד מטעם שר הביטחון לתפקיד יו"ר החברה הביטחונית תעשייה אווירית - בראשה עמד גם בשנים 2005 עד 2011 - אישר בעבר לחבר הכנסת חיים כץ לטוס לחו"ל על חשבון החברה, למרות שהדבר אסור על פי תקנון הכנסת. כך עולה ממסמכים שהגיעו לידי הדסק הכלכלי של "כאן".
בסוף 2008 דירקטוריון תעשייה אווירית, ברשות שמיר, הסמיך את מנכ"ל החברה לאשר לכץ לטוס לחו"ל על חשבון החברה, ולעדכן את הדירקטוריון בדיעבד. ימים ספורים לאחר האישור הזה, כץ טס על חשבון החברה לסין, לנסיעה של תשעה ימים.

באמצע 2009 דירקטוריון החברה אישר לכץ להשתתף בסלון האווירי בפריז על חשבון החברה, אולם הנסיעה לא יצאה לפועל בסופו של דבר. ב-2010 אישר דירקטוריון החברה לכץ לטוס לארה"ב לביקור בחברה לאחזקת מטוסים. כץ טס לארה"ב באותה שנה לשבועיים, על חשבון תעשייה אווירית. העלות הכוללת של נסיעות אלה הגיעה ל-13 אלף דולר.

באותה תקופה כיהן כץ לא רק כחבר כנסת אלא שימש גם יו"ר ועד העובדים של תעשייה אווירית, והוגדר בחופשה ללא תשלום מהחברה. רק באמצע 2015 רשות החברות פעלה והביאה להדחתו של כץ מתפקיד יו"ר ועד עובדי החברה.

למרות ששימש גם בתור יו"ר ועד העובדים של החברה, תקנון הכנסת ברור מאוד לגבי טיסות לחו"ל של חברי הכנסת. סעיף 4.4 בתקנון הכנסת קובע במפורש כי "נסיעה בהזמנת גוף עסקי ישראלי אסורה בהחלט". חברי הכנסת רשאים לטוס על חשבון מדינות אחרות או על חשבון גופים וארגונים שונים, ובתנאי שיקבלו אישור לכך מוועדת האתיקה.

כץ מסר בתגובה לדסק הכלכלי של "כאן" כי "מדובר בכתבה שנועדה לטרפד את המינוי הראוי של יאיר שמיר לתעשיה האווירית. נסיעותיו של השר כץ נעשו כדין ובאישורים הנדרשים". ואולם, מבדיקה של "כאן" מול ועדת האתיקה של הכנסת עולה כי כץ לא הגיש בקשות לנסיעות אלה באותן שנים וכי לא היה שום אישור גורף לנסיעות מסוג זה. עוד מסר כץ כי הוא "מקווה כי ועדת המינויים לא תושפע מרכילות אינטרסנטית כפי שבאה לידי ביטוי בכתבה ותאשר את המינוי".

חברת הדירקטוריון אמרה שאין שום בעיה - והדיון הסתיים

באמצע 2009, בישיבת הדירקטוריון שבה הציג יו"ר הדירקטוריון יאיר שמיר את הבקשה לאשר את נסיעתו של חיים כץ לסלון האווירי בפריז, העיר אחד מחברי הדירקטוריון כי "יש לבדוק את סוגיית היותו של חיים כץ חבר כנסת לעניין השתתפותו על חשבון החברה בסלון האווירי בפריז". אותו חבר דירקטוריון שאל אם הדבר אפשרי מבחינה משפטית. חברה אחרת בדירקטוריון, שאינה היועצת המשפטית של החברה, השיבה שאין שום בעיה בכך, ובזה הדבר סוכם ואושר.

מבדיקת "כאן" מול משרד האוצר עולה כי ועדת המינויים מטעם רשות החברות בודקת את הנושא, במסגרת תהליך בדיקת מועמדותו של שמיר לתפקיד יו"ר תעשייה אווירית. הוועדה בודקת גם פעולות שביצע שמיר בניגוד עניינים לכאורה, בעת שכיהן בעבר כיו"ר תעשייה אווירית.

פעולות אלה נחשפו לראשונה לפני שבוע בתחקיר שפרסם עמית סגל בחדשות 2. על פי התחקיר, בעת ששימש שמיר בתור יו"ר תעשייה אווירית בעבר, הוא פעל בניגוד עניינים לכאורה כאשר קידם דרך החברה עסקים מול גורמים שהיה שותף שלהם בעסקיו הפרטיים.

על פי התחקיר, חברת דאסו הצרפתית חתמה על חוזה לרכישת מטוסים ללא טייס מתעשייה אווירית, ובמקביל דאסו השקיעה בקרן הון סיכון שבבעלות שמיר בשם קרן קטליסט.

יאיר שמיר (צילום: גילי יערי, פלאש 90)יאיר שמיר (צילום: גילי יערי, פלאש 90)

יאיר שמיר מסר בתגובה כי "נשאלתי על ידך שאלות הנוגעות לתקופת כהונתי בתע״א לפני למעלה משמונה שנים, וודאי שאין ביכולתי לזכור שאלה נקודתית כזו או אחרת. אוכל רק לומר כי עניין היותו של חיים כץ כחבר כנסת במקביל להיותו חבר ההסתדרות, אושר על ידי הגורמים המוסמכים בכנסת ולא היה כל דופי במילוי שני התפקידים".

כאמור, מבדיקת "כאן" עולה כי ועדת האתיקה של הכנסת, שהיא הגוף המוסמך היחידי שיכול לאשר נסיעות של חברי כנסת לחו"ל במימון גוף כלשהו, לא קיבלה כל פנייה בנושא.

שמיר מסר עוד כי "נסיעות בתפקיד של מזכיר ארגון, כמו כל הנסיעות בתפקיד של בעלי התפקידים בחברה, נדונות ומטופלות על ידי החברה בהתאם לנוהלי החברה. ככל שמתעוררת שאלה משפטית מובא העניין על ידי החברה ללשכה המשפטית. במקרה שהנהלת החברה מוצאת לנכון ובהתאם לנסיבות העניין, היא מדווחת על הנסיעות לדירקטוריון החברה ולעיתים אף מבקשת את אישור הדירקטוריון. לפיכך אני מניח שכך היה גם המקרה לגבי ח״כ חיים כץ". מרשות החברות לא נמסרה כל תגובה לשאלה האם היא בוחנת את הנושא.