-

ביום שהאדמה תרעד: מסע בין ערים לא ממוגנות

עד כמה לא מוכנה מדינת ישראל לרעידות אדמה שעוד צפויות לפקוד את אזורנו ומדוע תמ"א 38 כשלה כישלון חרוץ בערי הפריפריה? | סדרת כתבות - השבוע בחדשות הערב
ריאד עלי
07 בנובמבר 2021
17:34
עודכן ב 09 נובמבר 23:28

עד כמה לא מוכנה מדינת ישראל לרעידות אדמה שעוד צפויות לפקוד את אזורנו? לאחרונה נחשפנו למצב הדירות הרעועות והבניינים העומדים בפני קריסה - וכל זאת לפני שהאדמה זזה. רעידת אדמה בעוצמה 6 או 7 בסולם ריכטר עשויה להותיר מאות בניינים הרוסים ולא מעט נפגעים בנפש. יצאנו לבדוק מה נדרש למוכנות המיוחלת ומדוע תמ"א 38 כשלה כישלון חרוץ בערי הפריפריה? מסע בין ערים לא ממוגנות, השבוע בחדשות הערב בכאן 11.בפרק הראשון ביקרנו בטבריה – עיר שיושבת על השבר הסורי-אפריקני. ברחוב שנמצא בקו השבר נמצאים לא מעט בניינים סדוקים ושכנים בבניינים בני חמש קומות, שייקח להם לא פחות מ-60 שניות להימלט מהבניין - זאת בעוד שבמקרה של רעידת אדמה נדרשות לא יותר מ-20 שניות לירידה למרחב פתוח ובטוח.

יו"ר הוועדה הקרואה טבריה בועז יוסף מסביר למצלמה שאלו בתים שנבו מזמן, הרבה לפני התקנים המחמירים. "אנחנו מדברים על חיי אדם. במקרה של רעידת אדמה יהיו פה מאות ואלפים של הרוגים" הוא אומר ומוסיף: "המדינה צריכה להתעורר".

צפו בפרק הראשון בסדרה

בפרק השני ביקרנו בקריית מלאכי. דיירי בניין 1169 בשכונת חב"ד בעיר פונו ממנו ב-2010 מחשש לקריסה. העירייה הכריזה שהוא מסוכן ואטמה אותו – על כל הרכוש שבו - ושלחה את הדיירים לחפש דיור חלופי. מאז עבר עשור, הבניין עדיין עומד, הדיירים עדיין משלמים משכנתה על הדירה שפונו ממנה וההתחדשות העירונית שהובטחה להם נמצאת בהקפאה בגלל ביורוקרטיה.

בבניין שנמצא 30 מטרים בלבד מהבניין שפונה מצאנו בניין מאוכלס ובו עמודים מתנתקים, סדקים נפערים ומדרגות זזות. וזה לא המקרה היחיד. בישראל יש מאות אלפי דירות ישנות שנבנו לפני יותר מ-60 שנה ושלא נבדקו. אבל נשאלת השאלה - מי בכלל אחראי על בטיחות בניין פרטי?

צפו בפרק השני בסדרה


בפרק השלישי הצפנו לקריית שמונה, שם, כמו בערי פריפריה אחרות - נכשל החזון של תמ"א 38. זו הייתה אמורה להיות התוכנית שתפיג את החרדה מרעידות האדמה, בעיקר בבניינים המתפוררים של השכונות הוותיקות. אבל בפריפריה, חיזוק הבניינים הקיימים לא משתלם ליזמים של התמ"א - אז זה כמעט לא קורה. התושבים כבר מיואשים ומשוכנעים: "כאן לא יצא לפעול שום פרויקט שיקום וחיזוק כזה". 

צפו בפרק השלישי בסדרה