הזוג
צילום: באדיבות המשפחה

ביהמ"ש בטורקיה קבע: זוג הישראלים שצילם את ארמונו של ארדואן יישאר במעצר 20 ימים

נטלי ומורדי אוקנין, הם בני הזוג שעצורים בטורקיה, שם מכינים כתב אישום בגין ריגול נגד זוג הישראלים. נטלי התקשרה למשפחתם בארץ: "אנחנו נהיה בסדר" • עורך דינם אמר לכאן חדשות: "אני זה שעדכן את שר החוץ. אין כאן שום ריגול, אין להם שום עניין פרט לנופש שאליו הגיעו"
איתי שיקמן וגילי כהן
12 בנובמבר 2021
08:34
עודכן ב 20:17

בית משפט בטורקיה קבע היום (שישי) כי נטלי ומורדי אוקנין ממודיעין, הזוג הישראלי שנעצר ביום רביעי במדינה, יישארו במעצר 20 ימים. נטלי אוקנין שוחחה עם משפחתה לאחר הכרעת בית המשפט ואמרה: "אנחנו נהיה בסדר". הזוג ישהה במעצר עד לתחילת משפטם, כאשר מגובש נגדם כתב אישום. הסעיף - ריגול. שר החוץ יאיר לפיד שוחח עם המשפחות: "פועלים לשחרורם בכל הדרגים. הם לא עובדים עבור אף סוכנות ישראלית".

בריאיון לרן בנימיני בתוכנית "הבוקר הזה" ציין עורך דינם ניר יסלוביץ' כי אף שבני הזוג חשודים בריגול משום שצילמו את ארמון הנשיא ארדואן באיסטנבול, הוא מתקשה להאמין שיוגש כתב אישום בפרשה. "זה סיפור קפקאי, אני מתאפק שלא לצחוק. איזה סוכן מוסד יצלם את ארמון הנשיא במהלך שיט?!", תהה. הוא הוסיף כי טורקיה נהגה בזלזול כלפי ישראל כשלא טרחה כלל לעדכן אותה במעצר שני אזרחיה. "אני עדכנתי בכך את שר החוץ לפיד, ורק אז נכנס משרד החוץ לעניינים והחל לטפל בנושא. איך היתה טורקיה מגיבה לו נהגה כך ישראל באזרחיה?!", אמר.

אחיה של נטלי אוקנין סיפר אתמול בריאיון לכאן 11 כי סיבת מעצרם היא ככל הנראה תמונה אסורה שצילמו של אחד מבתי הנופש של הנשיא ארדואן. לטענתו, עובדי המלון שבו שהו השניים פרצו לחדרם ומצאו את הציוד שלהם.

עורך דינם הטורקי של בני הזוג אוקנין אמר לכאן חדשות אתמול בערב: "ראיתי אותם, הם בסדר. גם דיברתי איתם. נמשיך בתהליך ומחר זה יסתיים". עוד הוסיף עורך הדין: "התהליך סודי, אני לא יכול לדבר עליו. מחר אני בטוח שהם ישוחררו ותוכלו לדבר איתם".

מעצר הישראלים בטורקיה: "תמונה אחת סיבכה אותם"

ערן ואתי, אחיה של נטלי אוקנין, תיארו בתוכנית ערב ערב בכאן 11 את האירוע שהוביל למעצר של אחותם ובעלה. בריאיון לשרון וכסלר ואורי לוי הם סיפרו: "הם עלו לגורד שחקים וגילו שרואים משם את אחד מבתי הנופש של ארדואן. הם צילמו את הבית ושלחו את התמונה בקבוצה הפרטית של המשפחה. כשהם ירדו מהבניין עצרו אותם ומאז נותק הקשר".

האחים סיפרו שאחותם ובעלה טסו לחגוג יום הולדת באיסטנבול, וביקרו זוג אזרחים טורקים, אחד מהם מדריך טיולים, שאיתם התחברו בביקור במדינה לפני כשנה. "הם טיילו עם הזוג השני שם, לעיתים רק עם הבעל", ציין ערן. "הצלחנו להגיע לאשתו בוואטסאפ והסתבר לנו שבעלה נעצר יחד איתם". הוא הוסיף שעד כה אף גורם רשמי בישראל או בטורקיה הודיע שהשניים אכן עצורים. "כרגע יש לנו רק את פיסת המידע שהשגנו מטורקיה", הוא ציין. 

ערן הדגיש שמדובר בזוג נורמטיבי לחלוטין וסיפר: "שניהם עובדי תחבורה ציבורית, לאחותי יש שתי בנות מנישואים ראשונים ויש להם ילד משותף. הם זוג הורים למופת וכנראה שתמונה אחת תמימה סיבכה אותם". הוא הוסיף שאין לו טענות כלפי טורקיה או כוחות הביטחון במדינה. "הם עושים את העבודה שלהם", הוא טען, "אני מקווה שהם יגיעו למסקנה שזו הייתה תמונה תמימה וישחררו אותם". 

הידיעה על המעצר של השניים התקבלה אתמול. הנסיבות שהובילו למעצרם טרם ברורות. במשרד החוץ מסרו אמש שהנושא מוכר להם ונמצא תחת טיפולם.