-

חשיפה: שינוי בנוהלי הפתיחה באש – חיילים יוכלו לירות על גנבים בבסיסים

אחרי הזנחה של שנים, בצה"ל החליטו להרחיב את חופש הפעולה של החיילים ואת ארגז הכלים שניתן להם בהתמודדות עם פורצים • מנגד, ההוראות ביהודה ושומרון ישוכתבו כדי למנוע פגיעה בחפים מפשע • רה"מ מברך: "לחיילי צה"ל חייבת להיות אפשרות להגן על עצמם - ועלינו"
איתי בלומנטל
14 בנובמבר 2021
19:54
עודכן ב 22:21

נוהלי הפתיחה באש בצה"ל שונו בצעד דרמטי שייכנס לתוקף בימים הקרובים, כך נחשף היום (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11. השינויים מתבצעים לנוכח שיקולים מבצעיים ועברו את אישור הרמטכ"ל והייעוץ המשפטי. השינוי הדרמטי ביותר: היתר לירות לעבר גנבי אמצעי לחימה ותחמושת בבסיסי צה"ל ובשטחי אש. ראש הממשלה נפתלי בנט הגיב לחשיפת כאן חדשות וצייץ בטוויטר כי הוא מברך על המהלך, שיאפשר לדבריו לחיילים להגן על עצמם. 

אחרי הזנחה של שנים וגרירת רגליים, בצה"ל החליטו להרחיב את חופש הפעולה של החיילים ואת ארגז הכלים שניתן להם, כך שיוכלו לבצע ירי גם לעבר גנבים. עד היום הנוהלים לא אפשרו להם לפתוח באש במקרים כאלה. בשנים האחרונות הפך בסיס צאלים לסימן ההיכר של כבילת הידיים של חיילים בכל הקשור לגנבים, ואלו הצליחו לגנוב ציוד צבאי תחמושת ואמצעי לחימה.

הפקודות ביו"ש ישוכתבו

בגזרת יהודה ושומרון הוראות הפתיחה באש ישוכתבו. בעקבות פערים שעלו ב"תחומים אפורים" בנוהלי הפתיחה באש, בצה"ל החליטו לשכתב את הפקודות כך שיהיו ברורות יותר. הרקע הוא בין היתר התנהלות של לוחמים במהלך הפרות סדר של פלסטינים שהובילו לפגיעה בחפים מפשע. בצה"ל הבהירו כי גם לאחר כתיבת ההוראות החדשות, לחיילי צה"ל נשמרת מלוא הזכות להגיב באש חיה במקרה שהלוחמים חשים סכנת חיים.

גם בגבול מצרים יש בשורה של ממש לנוכח העלייה הדרמטית במספר ההברחות משטחה. חופש הפעולה של החיילים הורחב, כך שיוכלו לבצע ירי לעבר מבריחי סמים ואמצעי לחימה באזור המכשול הביטחוני החדש בגבול - דבר שנמנע בהם בעבר.

הנוהלים החדשים הפתיחה באש החדשים יופצו במהלך הימים הקרובים לחיילים בגזרות השונות, והם אמורים להיכנס לתוקף כבר בימים הקרובים.

"צעד ראשון בהשבת כושר ההרתעה"

ראש הממשלה נפתלי בנט צייץ בתגובה: "מברך את צה"ל על שינוי חשוב בנהלי הפתיחה באש. לחיילי צה"ל חייבת להיות אפשרות להגן על עצמם - ועלינו. ממשיכים להילחם בפשיעה ולהחזיר את הביטחון".

תנועת רגבים, שהעלתה את נושא הגניבות לסדר היום, בירכה גם היא על ההחלטה לשנות את הנוהלים מול כנופיות שודדי התחמושת בבסיסי צה"ל בדרום. "זהו צעד ראשון בהשבת כושר ההרתעה לצה"ל ותחושת הביטחון והמסוגלות ללוחמים שידיהם נכבלו במשך שנים ארוכות".

בתנועת אם תרצו הצטרפו: "מברכים על השינוי החשוב בהוראות הפתיחה באש, סוף סוף חיילי צה"ל יוכלו לעצור את גניבת הנשקים מהבסיסים". עם זאת, הם הוסיפו: "הדרך עוד ארוכה להשבת ההרתעה. כל עוד חיילנו מופקרים בגבול עזה עם הוראות פתיחה באש שביניהן ובין הגנה על חיי הלוחמים אין שום קשר, הרי שחייהם עדיין בסכנה".