מלקולם אקס

דרמה בארה"ב: לאחר 56 שנה - שני גברים זוכו מרצח מלקולם אקס

מוחמד עבדול עזיז וח'ליל אסלאם ריצו יותר מ-20 שנות מאסר בגין רצח פעיל זכויות האדם השחור. למה זוכו דווקא עכשיו? בתום חקירה ממושכת התגלה - משטרת ניו יורק וה-FBI הסתירו ראיות מרכזיות, שהיו מובילות לזיכוי לו היו מתגלות בזמן משפט השניים
איתמר מרגלית
18 בנובמבר 2021
22:07

הצדק הגיע באיחור רב למוחמד עזיז וחליל איסלאם. 56 שנים אחרי שהואשמו בפשע שלא ביצעו - האמת יוצאת לאור. שופט בניו יורק ביטל הערב (חמישי) את ההרשעות של השניים בנוגע לרציחתו של פעיל זכויות השחורים מלקולם אקס, ושבגינן ריצה כל אחד מהם יותר מ-20 שנות מאסר. בדיון שנערך טרם הזיכוי, התנצל התובע המחוזי של מנהטן על ההפרות החמורות של החוק ואמון הציבור, שנגרמו בעקבות הרשעת עזיז ואיסלאם.

השניים הואשמו ברצח פעיל זכויות האדם השחור מלקולם אקס, יחד עם אדם נוסף שהודה במעשה. עזיז ואיסלאם התעקשו כל העת כי לא היו מעורבים באירוע. עשרות שנים אחרי, סרט תיעודי בנטפליקס הוביל לחקירה מחודשת, שאישרה את דברי החשודים: לא היה להם קשר לאירוע. ה-FBI והמשטרה ידעו על כך, ובחרו להסתיר את העובדות. בחקירה שנמשכה לא פחות מ-22 חודשים, התגלה שה-FBI ומשטרת ניו יורק הסתירו ראיות מרכזיות שאילו היו מתגלות בזמן המשפט של השניים - היו מובילות לזיכוי.

החקירה המאוחרת מנקה במעט את מצפונה של אמריקה, אבל פותחת גם שאלות חדשות: האם היו שותפים אחרים לרצח, ולמה בחרו הרשויות להפליל את השניים?

מלקולם אקס היה מדמויות המפתח במאבק השחורים לשיוויון זכויות בשנות ה-60. הוא בחר בקו מיליטנטי וסחף אחריו המונים. אקס נרצח בגיל 39 בעת שנשא נאום בניו יורק. שלושה חשודים נעצרו מיד, בהם עזיז ואיסלאם, שכלל לא היו בתוך האולם. ה-FBI דחף להרשעה מהירה, והשניים ריצו יותר מ-20 שנה בכלא. איסלאם מת ב-2009. עזיז בן ה-83 יודע שהזיכוי לא ישיב לו את השנים האבודות שבילה בכלא.

החקירה המאוחרת מנקה במעט את מצפונה של אמריקה, אבל פותחת גם שאלות חדשות: האם היו שותפים אחרים לרצח, ומדוע בחרו הרשויות להפליל את השניים? מלקולם אקס נותר סמל למאבק. לימים, הושגו הרבה מהמטרות עבורן נלחם. הזיכוי המשפטי היום, יסמל אולי אבן דרך נוספת במסע הארוך הזה.