שב"ס נגד מפקד כלא גלבוע: "מנצל נפגעות כדי להסיט את תשומת הלב מבדיקת תפקודו"

גונדר משנה פרדי בן שטרית העיד בוועדת הבדיקה הממשלתית לבריחת המחבלים: "שעה וחצי אחרי הבריחה הסוהרת עדיין דיווחה שהם בתא. סומנתי על ידי נציבת שב"ס כאחראי". על מחדל הבריחה הסביר: "האמצעים ברשותנו לאיתור חללים ומנהרות? פטיש גומי וחוש השמיעה, די דומה ללבדוק אבטיח"
משה שטיינמץ
24 בנובמבר 2021
09:40
עודכן ב 18:30

ועדת הבדיקה הממשלתית לבריחת האסירים מכלא גלבוע המשיכה היום (רביעי) את דיוניה. בפני הוועדה העיד מפקד הכלא גונדר, משנה פרדי בן שטרית, שאמר כי תוכנן מבצע לבדיקה יסודית אך לדבריו, "נציבת שב"ס משיקוליה החליטה שהמבצע ידחה. מבצע טיפול שורש היה מגלה את המנהרה". שב"ס תקפו את מפקד כלא גלבוע אחרי עדותו וטענו כי הוא "מנצל באופן ציני נפגעות כדי להסיט את תשומת הלב מבדיקת תפקודו". 

בן שטרית פתח את עדותו ואמר: "סומנתי על ידי נציבת שב"ס כאחראי לאירוע, כזה שכשל. היא פנתה לשר לביטחון הפנים בבקשה להדיח אותי עוד טרם בדקו את נסיבות האירוע. אני אבא לילדים. התחושות קשות". לגבי ספירת הלילה שנערכת כל חצי שעה טען: "שעה וחצי אחרי שברחו האסירים הסוהרת דיווחה שהיא רואה אותם בתא. הסתכלתי עליה בהלם מוחלט".

גונדר משנה בן שטרית הסביר על פספוס בריחת המחבלים: "מלכתחילה הטכנולוגיה נמצאת הרבה שנים אחורה, בשב"ס בכלל ובכלא גלבוע בפרט. האמצעים שיש ברשותנו לאיתור חללים ומנהרות? פטיש גומי וחוש השמיעה. די דומה לאבטיח שבודקים אותו. זה מה שסוהרים לומדים בקורס. אין שום מכשיר טכנולוגי ברשותנו".

מפקד הכלא הוסיף כי ערב האירוע היו בבית הכלא כ-600 אסירים, ובזמן נתון בין 10 ל-15 מהם היו מוגדרים כבעלי סיכון גבוה לבריחה. לדבריו, "כשנכנסתי לתפקיד זיהיתי שרק שניים מתוך שישה מגדלים מאוישים. ביקשתי פגישה דחופה עם מפקד המחוז. דרשתי בפגישה לאייש לפחות מגדל נוסף אחד, את מגדל ח' (שתחתיו הייתה המנהרה, מ.ש.). המגדל אויש מפברואר עד יוני בגלל הדרישה שלי. אחר כך בדיון של המחוז מתקבלת החלטה לבטל את האיוש ולחזור לשני מגדלים". 

"מפקד כלא גלבוע מנצל באופן ציני נפגעות - להסיט את תשומת הלב מבדיקת תפקודו"

בשירות בתי הסוהר הגיבו על דברי בן שטרית ותקפו כי מדובר ב"סרסרות". "מוזר לשמוע שטענה כה חמורה מצידו של מי שישב במרכז קבלת ההחלטות הארגוני ושימש כעוזר נציב שב"ס בזמן בדיקת הארוע, נשמעת רק כעת", נכתב בהודעת שב"ס.

"מדובר בניסיון לשנות את הדיון הציבורי מעיסוק בבדיקת תפקודו, לעיסוק בענין שנבדק תחת נציב קודם, ונסגר על ידי הפרקליטות", נכתב בהמשך. "אין לנו אלא להצטער על בחירתו של הקצין לנצל באופן ציני את פגיעותן של נפגעות עבירה המנסות לשקם את חייהן בכדי להסיט את תשומת הלב הציבורית מעדותו בועדת חקירת הבריחה שהתרחשה תחת פיקודו הישיר".

לפני עשרה ימים נפתחו דיוני הוועדה עם עדותו של גונדר חזי מרקוביץ', ראש אגף תכנון ולוגיסטיקה בשירות בתי הסוהר. מרקוביץ' אמר כי "העולם הטכנולוגי אצלנו (בשב"ס) בפער עצום, תיקי האסירים שלנו מנוהלים על דפי נייר. כשאסיר יוצא מבית הסוהר יוצא אחריו רכב עם ארגזים של קלסרי נייר. אנחנו בפער עצום בנושא הטכנולוגי מול צה"ל ומול המשטרה".

הצצה לאגף השמור | האזינו להסכת עוד יום עם גילי כהן

חברי הוועדה ממשיכים לאסוף חומרים מהשב"כ, המשטרה, צה"ל והמשרד לביטחון הפנים. בראשות הוועדה עומד השופט בדימוס מנחם פינקלשטיין, לצידו פרופ' אפרת שהם, חוקרת את שירות בתי הסוהר שנים רבות ואריק ברבינג, שכיהן כראש אגף לשעבר בשירות הביטחון הכללי.

לפני כחודשיים, בראש השנה, שישה אסירים ביטחוניים, בהם מפקד גדודי חללי אל אקצא לשעבר זכריא זביידי, ברחו מכלא גלבוע שבצפון. שלושה מהאסירים שברחו הוגדרו בסיכון גבוה לבריחה. כוחות הביטחון ניהלו אחריהם מרדף במשך כשבועיים, עד שכולם נתפסו.