מליאת הכנסת
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

החוק להגבלת כהונת ראש ממשלה עבר בקריאה ראשונה

חברי הרשימה המשותפת הצביעו בעד החוק יחד עם הקואליציה. יוזם החוק סער: "שינינו את כללי המשחק" • המשבר בקואליציה נפתר: הושגו הסכמות על חוק החשמל
יערה שפירא וזאב קם
22 בנובמבר 2021
07:59
עודכן ב 21:19

הצעת החוק להגבלת כהונת ראש ממשלה עברה הערב (שני) בקריאה ראשונה במליאת הכנסת, ברוב של 66 תומכים מול 48 מתנגדים. חברי הרשימה המשותפת הצביעו בעד החוק יחד עם הקואליציה. החוק יעבור לדיון בוועדת החוקה של הכנסת לפני שיעלה להצבעות בקריאה שנייה ושלישית.

יוזם החוק, שר המשפטים גדעון סער, אמר לאחר ההצבעה: "שינינו את כללי המשחק - עובדים למען אזרחי ישראל ולא למען האינטרסים האישיים של אדם אחד". סער תקף את ראש האופוזיציה בנימין נתניהו ואמר בנאומו במליאה: "כשהתחילו הליכים פליליים נגד ביבי פתאום נשלף החוק הצרפתי, בואו נכניס את החוק לספר החוקים כי זה מתאים. כל מה שמתאים לביבי, במועד שמתאים לו. ולמחרת כשמשהו אחר יתאים, הוא יבוא וינסה להסביר שזה נגד הדמוקרטיה, זה איראני, זה סורי, זה צפון קוריאני, ויקונן קינה של קוזאק נגזל על שינוי כללי המשחק". 

חברת הכנסת עאידה תומא-סלימאן אמרה הערב בריאיון לשלי יחימוביץ' ויגאל גואטה בכאן רשת ב שהרשימה המשותפת נוטה להצביע בעד החוק. יו"ר יש עתיד יאיר לפיד התייחס להצעת החוק ואמר בישיבת סיעתו: "בכל השנים באופוזיציה אמרנו שיהיה שינוי כשנגיע לשלטון. החוק הוא אכן פרסונלי - נגד ראש הממשלה המכהן ונגדי, שאהיה אחריו". 

האזינו לריאיון עם ח"כ תומא-סלימאן בכאן רשת ב

מנגד, נתניהו מתח ביקורת על הצעת החוק, ואמר בישיבת סיעת הליכוד: "בנט, לפיד וסער ממציאים חוק איראני כדי למנוע מרצון הציבור להתממש בבחירות. בחוצפתם הם קוראים לזה שמירה על הדמוקרטיה. מה זו דמוקרטיה? זו הבחירה של הציבור. הם מעבירים את זה לשלטון הפקידים". 

החוק מגביל את כהונת ראש ממשלה לשמונה שנים. הוא לא רטרואקטיבי, ולא יחול על השנים שבהן כיהן בנימין נתניהו כראש ממשלה. לפני כשבוע פורסם בכאן חדשות שראש הממשלה בנט ושרת הפנים איילת שקד דרשו שהחוק יחול רק על "כהונה רציפה" של שמונה שנים. שר הביטחון גנץ התנגד וטען שזו בדיחה, וסער גיבש פשרה שאחרי שלוש שנות הפסקה, תתחיל ספירת שמונה השנים מחדש.

בד בבד, מרבית חברי ימינה מתנגדים לחוק שיאסור על נאשם בפלילים להרכיב ממשלה, וייתכן שבנט יכריע בעניין בלי להצביע על כך בישיבת סיעתו. במפלגתו אומרים שההחלטה יכולה להתעכב, אפילו בכחודשיים. 

המשבר בקואליציה נפתר: הושגו הסכמות על חוק החשמל

ועדת הפנים דנה בחוק החשמל שיוצר מתחים בין חלקי הקואליציה. הבוקר נפגשו שרת הפנים, איילת שקד, ויו"ר ועדת הפנים, ח"כ וליד טאהא, והגיעו להסכמות סביב החוק. ברוב הסוגיות יחזרו לנוסח המקורי שאושר בקריאה טרומית, למעט בסוגיית המועד שהוועדה המחוזית ושרת הפנים יהיו מחויבים לאשר תכניות מתאר. ההצבעה על הנוסח המוסכם תיערך מחר בוועדת הפנים.

ח"כ טאהא הבהיר שמבחינתו הדחייה בהצבעה על החוק הייתה האחרונה ושבכל מקרה ההצבעה עליו תתקיים עוד השבוע. עוד אמר טאהא, ברמיזה לשקד, שבכל פעם שיש התקדמות מישהו דואג למחוק אותה ולהחזיר את השניים למצב המקורי. ברע"ם אף שלחו איום מרומז והבהירו שאם החוק יפול לבסוף בהצבעה בוועדה בשל התנגדות ימינה, סיעת רע"ם תתכנס ותקבל החלטות. שקד מבחינתה הבהירה בשיחות סגורות כי טאהא יצטרך להבין לבסוף שעליו לחזור לסיכומים המקוריים שהיו סביב החוק ושעליו לעמוד בהם.

טאהא הבהיר בשיחות סגורות אתמול כי יעלה בכל מצב את חוק החשמל להצבעה היום, בין אם יהיו הסכמות על סעיפי החוק עם שקד וימינה ובין אם לא יהיו. משמעות הדבר היא שאם לא יושגו היום הסכמות הקואליציה צפויה להתפצל בהצבעה, כשכל צד ינסה להשיג רוב על פני הצד השני. בימינה כבר הבהירו שבמצב כזה יצביעו נגד החוק וישכנעו מפלגות אחרות בקואליציה להפיל את החוק ש טאהא.