אהוד אולמרט ומשפחת נתניהו

תביעת לשון הרע של נתניהו נגד אולמרט: הצדדים לא הגיעו לפשרה

בית משפט השלום בתל אביבי דן בתביעת לשון הרע שהגישה משפחת נתניהו נגד ראש הממשלה לשעבר שאמר כי הם חולי נפש • השופט לאולמרט: "באילו אמצעים נקטת כשאמרת כי כל רופא פסיכיאטר היה צריך לאשפז את יאיר ושרה נתניהו?" אולמרט: "התייעצתי עם מומחים, אלה התנהגויות משוגעות"
שלי טפיירו ותמר אלמוג
10 בינואר 2022
08:53
עודכן ב 13:09

בסיום הדיון המקדמי בתביעת לשון הרע שהגישו בני משפחת נתניהו נגד ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט לא הושגה היום (שני) פשרה בין הצדדים והדיון ימשיך להתנהל בבית המשפט. ראש הממשלה לשעבר נתניהו, רעייתו שרה ובנו יאיר הגישו נגד אולמרט תביעה בעקבות ריאיונות שבהם אמר כי הם חולי נפש.

השופט עמית יריב ציין כי מכיוון שלא הוסכם על פשרה, נותר להכריע באשר לבקשה לגילוי מסמכים והבקשה להעמדתם לבדיקה אצל מומחה. "מכוח סמכותי אני מורה לנתבע להגיש בקשה בכתב, נתמכת בתצהיר, במידת הצורך ואסמכתאות משפטיות. עורך דינם של שני משפחת נתניהו, יוסי כהן, ביקש לציין כי לקוחותיו הסכימו להצעת הפשרה של בית המשפט.  

במהלך הדיון שאל השופט את אולמרט באילו אמצעים נקט כשאמר כי כל רופא פסיכיאטר היה צריך לומר שצריך לאשפז את יאיר ושרה נתניהו. אולמרט השיב: "עקבתי אחריהם, אחרי המעשים וההקלטות של בני המשפחה, התייעצתי עם מומחים להתנהגויות ואלה התנהגויות משוגעות". השופט השיב כי השאלה המרכזית שמטרידה אותו היא לא אם האנשים בתיק בריאים או לא, אלא אם היה לאולמרט בסיס עובדתי לומר את הדברים שאמר".

עורך דינו של אולמרט, אמיר טיטונוביץ, אמר על אולמרט כי הוא אינו פסיכיאטר וכי דבריו לא היו דיאגנוזה רפואית אלא דעה וביקורת ציבורית שהתייחסה להתנהגותם הציבורית של משפחת נתניהו והתבססה על דברים שאמרו לו גורמים שונים מקורבים למשפחה, בעלי מקצוע ואחרים. השופט שאל את עורך דינו של נתניהו, יוסי כהן, אם יסכימו להצעה.
• עו"ד כהן: "אני לא רוצה להשפיל את אולמרט ולהוציא אותו עם זנב בין הרגליים. אני רוצה שהוא יתנצל על הדברים שאמר". 
• אולמרט: "אין שום סיכוי".

בתחילת הדיון הביע עורך דינו של אולמרט חשש כי אם ינתן פסק דין נגד יאיר נתניהו הוא לא יישלם כי הוא מציג את עצמו כחסר כול. עורך דינו של נתניהו, יוסי כהן, אמר כי במקום להתנצל "אולמרט המשיך להעמיק את הדבר המכוער והבזוי הזה וחסר התקדים הזה.
השופט עמית יריב השיב: "לא... לא חסר תקדים".
• עו"ד כהן: הוא טען שגברת נתניהו הייתה בסדרת טיפולים בחו"ל והוא שולח לי בקשה באמצעות התקשורת לוויתור על סודיות רפואית. ועל זה אני חושש אי אפשר לעבור בשתיקה".

• השופט עמית יריב: "חבל שהטונים בכתבי הטענות הגיעו לאיפה שהגיעו. לוקחים נושא כאוב של התמודדות עם מחלות נפש והופכים אותו לקרקס. השימוש במונח של חולה נפש כמילת גנאי עושה עוול".
• עו"ד טיטונוביץ: "הוא לא השתמש בזה כמילת גנאי".

• השופט עמית יריב: "אם הולכים על אמת דיברתי, אני לא בטוח שיהיה לכם קל לעמוד בסטנדרט, אז זו לא הבעת דעה. או שאולמרט הציג עובדה שאפשר להוכיח בבית משפט ואז זו לא הבעת דעה. או שאומרים שזו דעה שמוגנת בידי חופש הביטוי, אבל אז צריך לזנוח את הטענה של אמת דיברתי".

• עו"ד טיטונוביץ: "הדברים נאמרו כהבעת דעה, במסגרת חופש הבעה פוליטי". 

הדיון היום הוא למעשה קדם משפט, ולא יישמעו בו עדויות. לפי ההערכות השופט יבדוק אפשרות לגישור או פשרה בין הצדדים, כאשר מטעם אולמרט צפויים להמשיך ולדרוש כי הם יחשפו את כל המידע הנוגע לעניין וייבדקו על ידי פסיכיאטר מטעמו. אתמול מתח השופט ביקורת על בני משפחת נתניהו שהגישה לבית המשפט בקשות ברגע האחרון, בהן בקשה לדחות את שעת הדיון. השופט ציין בהחלטתו כי כדי להימנע מעיכובים בהגעה לדיון, יכולים בני משפחת נתניהו לצאת יותר מוקדם מביתם.