מהומות בתל שבע

מטרים מהשוטרים: אבנים על אוטובוס ומכוניות בנגב

יותר מ-30 חשודים נעצרו היום בהפרות הסדר, שמתקיימות בכמה מוקדים על רקע נטיעות קק"ל, אחרי שאתמול נעצרו 18 • הממשלה מקדמת תוכנית כוללת להסדרת הנגב
כתבי כאן חדשות
12 בינואר 2022
07:29
עודכן ב 20:53

המהומות בנגב על רקע נטיעות קק"ל התחדשו הערב (רביעי). יותר מ-30 חשודים נעצרו עד כה היום בהפרות הסדר, שמתקיימות במוקדים שונים, בהם שגב שלום, תל שבע ואום בטין. אוטובוס וכלי רכב נוספים נפגעו מיידוי אבנים, וזאת מטרים ספורים מכוחות המשטרה שפרוסים באזור. אתמול נעצרו במהומות 18 חשודים, רובם קטינים, תשעה מהם שוחררו.

המהומות מתקיימות על אף שהושגה פשרה בנושא הנטיעות קק"ל בנגב. השר מאיר כהן הודיע כי הושגה פשרה מול רע"ם - והעבודות יושהו. החל ממחר יתנהל משא ומתן כדי להגיע להסכם בנושא. הבוקר נעצרו במהומות באזור תשעה בני אדם בחשד להפרת סדר ויידוי אבנים לעבר שוטרים. 

ברקע המהומות, הממשלה מקדמת תוכנית כוללת וחסרת תקדים להסדרת הנגב. לפי מקורות המעורים בפרטים, התוכנית כוללת הכרה ב-10 עד 12 כפרים בדואים לא מוכרים בנגב. התוכנית תואץ בעקבות המהומות והצדדים ייכנסו למשא ומתן כבר מחר.

מוקדם יותר היום, הצהיר שר הבינוי והשיכון, ירושלים ומורשת זאב אלקין בכאן רשת ב, כי העבודות יימשכו. אלקין אמר לרן בנימיני בתוכנית "הבוקר הזה": "בממשלה הקודמת עצרו את הנטיעות. פוליטיקאים מנצלים נושא ציוני חשוב להלהיט את הרוחות". השר הוסיף כי הוא מבין את הלחצים שמופעלים על יו"ר רע"ם מנסור עבאס - "אם נפסיד הצבעות בגלל רע"ם - אז נפסיד". 

האזינו לריאיון עם השר זאב אלקין

חברת הכנסת אימאן חטיב יאסין (רע"ם) הגיבה לדברים של השר אלקין. "נלך עד הסוף. באנו לשותפות הזו כדי לשרת את האזרחים הערבים, אנחנו כל הזמן בוחנים ובודקים מהי טובתם. השר אלקין יכול להגיד מה שהוא רוצה, אבל הוא צריך לבחון את העתיד הקרוב", אמרה בתוכנית. 

האזינו לריאיון עם ח"כ אימאן חטיב יאסין

אמש נפצעו קל שני שוטרים בעימותים עם מתפרעים בדואים בצומת שגב שלום. בזירה הובערו גם צמיגים והוצת רכב של עיתונאי, שהצליח להימלט לעסק סמוך, ומשם חולץ בידי שוטרי יס"מ. ההתפרעויות באזור התחילו בכביש 25, סמוך לנבטים, שם השליכו בדואים שגרים באזור אבנים לעבר אוטובוס ומכונית. לרכב הפרטי נגרם נזק. מפרי הסדר פוזרו והכביש נפתח כעבור כשעתיים לתנועה. 

השתתפו בהכנת הידיעה: איתי בלומנטל, אסף פוזיילוב, יערה שפירא וסולימאן מסוודה