קהילה בטלטלה

קהילה בטלטלה: מהפכת ה"מי טו" של הלהט"ב

פרשת גל אוחובסקי פתחה פצעים ישנים בקהילה - ואחריה החלו לזרום עוד ועוד עדויות על דמויות ציבוריות מתוכה שהתנהגו בצורה פסולה. בסדרת כתבות בחדשות הערב נפתחת תיבת הפנדורה - ועמה נחשפים האנשים ששמרו על שתיקה במשך שנים
יובל אגסי
23 בינואר 2022
17:06
עודכן ב 01 פברואר 08:34

תחקיר כאן חדשות על העיתונאי ונשיא ארגון הנוער הגאה גל אוחובסקי, שפורסם בנובמבר האחרון, הכניס את הקהילה הגאה לסחרור. העדויות שמאשימות את אחת מהדמויות הבכירות ביותר בקהילה בהתנהגות מינית פוגענית פתחו תיבת פנדורה על תופעות פסולות שהתפתחו בה לאורך השנים.

משם הסכר נפרץ, ומהפכת ה"מי טו" - הגיעה גם לקהילת הלהט"ב. בחודשים האחרונים פורסמו תחקירים על מספר דמויות בכירות בקהילה כגון מגיש הטלוויזיה אסי עזר וסגן ראש עיריית תל אביב איתי פנקס ארד.

בסדרת הכתבות "קהילה בטלטלה" ששודרה בחדשות הערב בכאן 11 - מנסה יובל אגסי להבין מה קורה בקהילה בימים אלה בעקבות הסערה סביב העדויות נגד הדמויות הבכירות ולשמוע מהאנשים ששמרו עד עכשיו בפנים - עד כמה תופעת ההטרדות והתקיפות המיניות נפוצה בקהילה?

צפו בפרק הראשון בסדרה

למה שיח מיני בוטה, תמונות עירום והצעות מגונות לגיטימיים באפליקציות ההיכרויות של הקהילה הגאה? השתיקה והטיוח של הפגיעות המיניות בקהילה מצד בכירים וחזקים שמרשים לעצמם נמשכים גם היום. אנשים חוששים לצאת בקול רם נגד בכירים שפגעו. פגשנו את יהודה נהרי, השחקן שהתלונן שאסי עזר תקף אותו מינית – ולא מקבל את החיבוק מהתעשייה שהוא חלק ממנה. "כל מה שהרגשתי זה אובייקט מיני", סיפר.

צפו בפרק השני בסדרה

למרות שאנחנו נוטים לחשוב שהחברה שלנו מתקדמת וליברלית, האלימות והשנאה כלפי חברי הקהילה, הלהטופוביה, עדיין קיימת בשנת 2022. לג'ורג' חיכו כל יום ביציאה מבית הספר כדי להרביץ לו, איתיאל השתתף בתקיפת משתתפים במצעד הגאווה עד שיצא מהארון בעצמו. בפרק השלישי יובל אגסי חושף את הפנים המכוערות של החברה שלנו – את האלימות והדחייה החברתית שקורית ברחוב, במועדונים, במגרשי הכדורגל, כמעט בכל מקום ועל בסיס יומי. 

צפו בפרק השלישי בסדרה

קו סיוע של מרכז ניר כץ למלחמה בהומופוביה

אל הקשת הלהט"בית הצטרפו בשנים האחרונות זהויות מגדריות חדשות, שמרחיבות את השיח בתוך הקהילה ומחוץ לה, ויוצרות אתגרים חדשים במקומות העבודה, הלימודים ובצבא. בפרק הרביעי של הסדרה, פגשנו אנשים המזדהים כא-בינארים וג'נדר-פלואידי, ושמענו מהם על התמודדותם עם צרות אופקים וחוסר קבלה. 

צפו בפרק הרביעי בסדרה

בתחקיר של מיכל רבינוביץ' נחשפו עדויות של שני גברים שטענו שאוחובסקי כפה את עצמו עליהם. במרכז התחקיר עמדה עדותו של א', שהותקף לטענתו על ידי אוחובסקי לפני כשנה וחצי. השניים קבעו להיפגש למפגש מיני עם גבולות ברורים שהופרו מייד. "זה קרה מהרגע הראשון", העיד א', "כמה דקות, הופעל איזה כפתור והוא לא תיקשר כמו בן אדם, הוא תיקשר כמו חיה. יותר מחמש פעמים הוא ניסה להפוך אותי בכוח, להחדיר לי אצבעות, לגעת, להגיע בכל דרך אפשרית לאזור הזה".

אוחובסקי נחקר מאז במשטרה כבר שלוש פעמים, לאחר ששלושה גברים שונים הגישו נגדו תלונות. המתלונן שהגיש את התלונה האחרונה טוען כי אוחובסקי פגע בו מינית במספר הזדמנויות במשך ארבע השנים האחרונות, כך שעל המקרים לא חלה התיישנות. טרם החליטו במשטרה אם העבירה שעולה מהתלונה החדשה נכנסת בהגדרת מעשים מגונים בכפייה או עבירה אחרת, חמורה יותר.

לפצח את תחקיר אוחובסקי | עוד יום

בסוף חודש דצמבר פורסם בכאן חדשות שהוגשה תלונה שנייה נגד אוחובסקי. המתלונן הוא מטפל שטוען שנשיא ארגון איגי לשעבר ביצע בו מעשים מגונים בזמן טיפולים שהעניק לו בשנה האחרונה. המתלונן, צעיר בשנות ה-20 לחייו, העיד במשטרה במשך כחמש שעות וסיפק למשטרה ראיות שתומכות בדבריו, מלבד עדותו.

בשבוע שעבר טען השחקן יהודה נהרי בריאיון לאתר "וואלה" כי הוטרד מינית לפני עשור על ידי מנחה הטלוויזיה ואיש התוכן אסי עזר. לפי נהרי, במהלך פגישה מקדימה שערכו השניים לקראת אודישן לסדרה של עזר "להיות איתה", חשף עזר את איבר מינו בפניו. נהרי הגיש תלונה במשטרה נגד עזר לפני שנה, בינואר 2021, אך היא נסגרה בגלל התיישנות.