הפגנה נגד שחיתות
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מדד השחיתות העולמי: ישראל במקום הנמוך אי פעם

לראשונה מאז החלה המדידה קיבלה ישראל ציון הנמוך מ-60 נקודות וירדה למקום ה-36. בראש הרשימה: דנמרק, פינלנד וניו זילנד עם 88 נקודות. דרום סודאן סוגרת את הרשימה עם 11 נקודות בלבד
איתמר מרגלית
25 בינואר 2022
08:27

מדינת ישראל ממשיכה לרדת במורד מדד השחיתות העולמי וממוקמת במקום ה-36 מתוך 180 מדינות בעולם - הדירוג הנמוך ביותר שלה אי פעם, עם 59 נקודות. כך עולה ממדד השחיתות העולמי לשנת 2021 של ארגון Transparency International שמתפרסם הבוקר (שלישי). המדד מעניק לישראל, לראשונה, ציון נמוך מ-60 נקודות ומוריד אותה מקום אחד בדירוג לעומת השנה שעברה.

המדד מעניק ניקוד משוקלל לרמת השחיתות בכל מדינה, כאשר אפס מסמל שחיתות מוחלטת ואילו 100 מצביע על טוהר מידות מוחלט. ברשימה מופיעות כאמור 180 מדינות, כאשר בעבור 27 מתוכן – בהן גם ישראל – המיקום השנה הוא הנמוך ביותר מאז תחילת הרישומים. לצידה של ישראל בדירוג, עם אותו ניקוד, נמצאות לטביה וסנט וינסנט והגרנדינים.

יו"ר עמותת שקיפות בין-לאומי ישראל, השופטת בדימוס נילי ארד, אמרה בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב כי מצבה של ישראל הולך ומידרדר. "מתחת לציון 50 נמצאות המדינות המוגדרות מושחתות. רוב המדינות בעולם מוגדרות מושחתות. אנחנו מתקרבים לקו האדום הזה".

השופטת ארד הסבירה כי המדד מבוצע על ידי מומחים ומכונים בין-לאומיים ומודד בעיקר את האספקטים הכלכליים שנובעים משחיתות שלטונית. "עם מדינות הנגועות בשחיתות שלטונית – אתה כמדינה לא תרצה לעשות עסקים. בין השאר נבדקת אכיפה אפקטיבית והעמדה לדין של אנשי ציבור מושחתים, איפה נבחרי ציבור עשו שימוש שלא כדין בקופה הציבורית או בכוחם וסמכותם, שימוש במשרה ציבורית לתועלת אישית בלי לשאת בתוצאות, מינוי קרובים ועוד".

הדוח לשנת 2021 קובע כי לא חלה התקדמות בטיפול בשחיתות ברחבי העולם וכי אצל 86% מהמדינות אף לא נרשמה שום התקדמות בעשר השנים האחרונות. בראש הרשימה מופיעות דנמרק, פינלנד וניו זילנד עם 88 נקודות. בתחתית הרשימה נמצאת דרום סודאן עם 11 נקודות בלבד, כשלא הרחק מעליה תימן, ונצואלה וסוריה.

"דנמרק, פינלנד וניו זילנד מצטיינות בשקיפות שחשובה מאוד והוכיחה את עצמה בתקופת הקורונה. ברגע שהכול שקוף ומשתפים את הציבור בדיונים ובהחלטות התוצאה היא שמקבלים את שיתוף הפעולה שלו", אומרת השופטת ארד.

"אנחנו במקום רע", מוסיפה ארד אבל מסייגת, "המדד משקף תסמיני שחיתות מתגברת ובישראל יש תופעות של שחיתות, אבל ישראל היא לא מדינה מושחתת. ההבדל בין מדינה מושחתת לזו שיש בה שחיתות הוא שבמדינה מושחתת אין העמדה לדין של מי שלוקה בשחיתות שלטונית ועל כן צריך לשמור על מערכת משפט".