-

ארה"ב דורשת הבהרות מצה"ל על מות הפלסטיני בן ה-80

משרד החוץ האמריקני פנה לישראל להבהרות בנוגע למותו של עומר אסעד, שמחזיק באזרחות אמריקנית, במעצר צה"ל לפני כשבועיים
כרמלה מנשה
28 בינואר 2022
17:31

האמריקנים דורשים הבהרות מצה"ל באשר לנסיבות מותו של הפלסטיני בן ה-80, אזרח ארה"ב, במחסום של צה"ל לפני כשבועיים. כך דווח היום (שישי) בתוכנית " שרון ואורי" בכאן 11. במשרד החוץ האמריקני שלחו היום מכתב לצה"ל עם שאלות נוקבות על כך שעדיין לא הסתיימה החקירה סביב מותו של עומר אסעד. מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי  מתקיימת חקירת מצ"ח מהירה שתסתיים בקרוב וכי בארגון רואים את האירוע בחומרה. 

עומר עבד אל-מג'יד אסעד פלסטיני בן 80 בעל אזרחות אמריקנית נמצא מת לפני כשבועיים, אחרי שעוכב בידי כוח צה"ל באזור רמאללה. לפי גורמי ביטחון, כוח מגדוד נצח יהודה ביצע צ'ק פוסט, מחסום זמני, באזור והפלסטיני עוכב ונאזק. גורמי ביטחון הדגישו כי הוא שוחרר בחיים. כעבור מספר שעות נמצא אסעד מת, ככל הנראה כתוצאה מאירוע רפואי. לא נמצאו על גופתו סימני אלימות. 

כוח מגדוד נצח יהודה פעל בכפר ג'ילג'יליה מצפון לרמאללה אחרי חצות. אסעד חזר לביתו בסביבות השעה 01:00 מביקור אצל בני משפחה או חברים. החיילים הוציאו אותו מהרכב בטענה שהתלהם והתנגד לבדיקה ביטחונית. הם עצרו אותו, אזקו אותו באזיקונים, כיסו את עיניו בפלנלית והכניסו אותו למבנה נטוש. המשפחה אומרת שהוא סבל מבעיות במערכת הנשימה ובעיות בלב ומת עוד במהלך הלילה. לפי משרד הבריאות הפלסטיני הוא מת כתוצאה מאירוע לבבי.