t
עבדאללה קרדאש
צילום: אי-פי

ביידן אישר: כוחות אמריקניים חיסלו בסוריה את מנהיג דאעש החדש

הנשיא האמריקני בתדרוך: ניסינו להמעיט פגיעה באזרחים, אבל הוא פוצץ את עצמו עם משפחתו בצעד פחדני • לפי בכירים בממשל האמריקני הכוחות היו על הקרקע במשך שעתיים וקראו לאנשים לצאת מהבניין • בנט בירך על החיסול: "העולם הוא מקום בטוח יותר עכשיו"
כתבי כאן חדשות
03 בפברואר 2022
03:56
עודכן ב 15:23

נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן הודיע רשמית כי הבוקר (חמישי) כוחות של צבא ארצות הברית חיסלו את מנהיג דאעש החדש עבדאללה קרדאש. לפי הודעת ביידן, לא היו נפגעים אמריקניים בפעילות. נשיא ארצות הברית ביידן אמר בהצהרה כי "הוריתי למשרד הביטחון להמעיט את הסיכון לאזרחים. לכן הגענו במסוק. אבל הוא החליט לפוצץ עצמו, יחד עם משפחתו בצעד פחדני". 

ביידן הוסיף כי "אתמול בלילה, בהוראתי, חוסל איום טרוריסטי גדול על העולם. מפקד דאעש, הוא נכנס לתפקיד ב-2019. הוא היה אחראי למתקפה האחרונה על כלא בסוריה ועל טבח היזידים ב-2014, אנחנו זוכרים את הילדים ההרוגים, והנשים האנוסות". 


ביידן בתדרוך בבית הלבן

בתדרוך שנערך לכתבים בבית הלבן אמרו בכירים בממשל האמריקני שביידן עקב אחר האירוע מחדר המצב בבית הלבן. הם ציינו כי המידע המודיעיני על מיקומו של אבו איברהים אל קוריישי, המכונה האדג׳י עבדאללה קארדש הגיע כבר לפני מספר חודשים ואז הוחל בתכנון המבצע.

הגורמים הוסיפו שהוחלט על כוח קרקעי ולא תקיפה אווירית כדי לצמצם פגיעה באזרחים כי היה ידוע שהאדג׳י עבדאללה גר בתוך בניין מגורים ומיעט לצאת ממנו. לדבריהם, הכוח שהה על הקרקע שעתיים וקראו לאזרחים לעזוב את הבניין. קרדאש ומשפחתו התבצרו בקומה השלישית ואז הוא פוצץ מטען רב עוצמה שהרג את כולם.

בקומה השנייה של הבניין היה אחד מסגניו שהתבצר שם עם אשתו, כך לפי הבכירים. הכוחות האמריקנים הרגו אותם בחילופי אש. אחר כך יצאו מהדירה בשלום ארבעה ילדים. "כל הקורבנות בזירה היו כתוצאה של מעשיהם של אנשי דאעש״, אמר בכיר בממשל. 

האישור של הפנטגון מגיע לאחר שגורמי אופוזיציה סורים דיווחו הלילה כי הקואליציה נגד דאעש בהובלת ארצות הברית ביצעה מבצע גדול שכלל הנחתת כוחות ממסוקים לא הרחק מגבול סוריה-טורקיה. על פי הדיווח, במבצע התבייתו הכוחות על אחד הבתים באזור אטמה שבצפון-מערב סוריה והתנהלו חילופי אש, במהלכם נהרגו כמה בני אדם.

ראש הממשלה נפתלי בנט בירך על המבצע האמריקני ומסר: "העולם הוא מקום בטוח יותר עכשיו, כשמנהיג דאעש, אבו איברהים אל-האשימי אל-קוריישי, חוסל. אני רוצה לברך את בת בריתנו, ארצות הברית, ואת החיילים האמריקנים האמיצים על המבצע הנועז. עלינו להמשיך את המלחמה הגלובלית נגד טרור בחוזק ובנחישות". 

עבדאללה קרדאש, מנהיג דאעש שחוסל, נולד ב-1976 מערבית לעיר מוסול שבצפון עיראק. שמו המקורי הוא אמיר. סיים לימודי תואר ראשון בלימודי קוראן וחינוך אסלאמי באוניברסיטת מוסול בשנת 2000. הוא ביצע את שירותו הצבאי בצבא העיראקי ב-2002 וכשסיים הגיע לעיר תלעפר בצפון עיראק והצטרף לאחד מארגוני הטרור הסונים "אנסאר א-סונה".

ב-2004 הצטרף לארגון אל-קאעידה הסניף העיראקי, בפיקודו של אבו מוסעב א-זרקאווי. אחרי חיסולו של א-זרקאווי הפך לאיש הלכה בעיר מוסול. ב-2008 כוחות אמריקניים תפסו אותו והוא היה בכלא שנתיים. כשיצא מהכלא חזר לצפון עיראק והתחבר למנהיג דאעש לשעבר, אבו בכר אל-בגדאדי, והפך למקורבו. אחרי ההשתלטות של דאעש על חלקים נרחבים בסוריה ובעיראק הוא שימש כ"שר המשפטים" של דאעש. בהמשך איבד את רגלו הימנית בתקיפה אווירית של הקואליציה בהובלת ארצות הברית באזור מוסול. הוא עבר בהמשך לשטח סוריה וגם שם נפצע בהפצצה ומשם הגיע לאזור אידליב בצפון מערב סוריה, שם ניהל את ענייני הארגון ממחבואו עד שחוסל לפנות בוקר.