דרכון פורטוגלי
צילום: גטי אימג'ס

"הקהילה היהודית עושה מיליונים מאזרחות פורטוגלית": הפרסום האנטישמי שעורר סערה

העיתון "פובליקו" הפורטוגלי פרסם תחקיר שמאשים את הקהילה היהודית במסחור והתעשרות בעשרות מיליונים מבחינת בקשות האזרחות
בן יניב
14 בפברואר 2022
16:17

"הקהילה היהודית עושה מיליונים מאזרחות פורטוגלית", כך נכתב בכותרת תחקיר שפורסם ביום שישי בעיתון "פובליקו", מהמרכזיים בפורטוגל. העיתון מואשם באנטישמיות בעקבות התחקיר, שבחן את התנהלות הקהילה היהודית בעיר פורטו, האחראית על בחינת קבלת אזרחות פורטוגלית. בתחקיר, שמעורר סערה בקהילה, מואשמים בכירים בקהילה במסחור והתעשרות בעשרות מיליונים.

לטענת העיתון, הקהילה, שהייתה דלת משאבים עד לפני עשור, הצליחה להתעשר במיוחד בזכות החוק המעניק אזרחות ליהודים צאצאי מגורשים. זאת, לאחר שהקהילה קיבלה את הזכות לבחון את הבקשות לאזרחות. בפרסום "בפובליקו" נאמר גם כי נכון ל-2019, כך השיגה הקהילה תקציבים, למשל, עבור מוזיאון חדש ומלון עם מטבח כשר.

העיתון טוען כי הקהילה מכניסה לחשבונה 250 אירו על כל בקשת אזרחות ושחבריה מחזיקים בבתי עסק המתפרנסים מ"תעשיית האזרחות הפורטוגלית" - ולדברי העיתון,"זה (החוק) התחיל כמחווה של רצון טוב - והפך למפעל לייצור רווחים אישיים."

בסוף ינואר פרסם משרד התפוצות את דוח האנטישמיות לשנת 2021, שמדווח על עלייה באנטישמיות העולמית בעקבות מגפת הקורונה ומבצע "שומר החומות". בדוח נכתב כי בעקבות המבצע הצבאי נוטרו פרסומים אניטשמיים ברשתות בהיקפים חריגים - כ-430 אלף רק בימי המבצע. 

נגיף הקורונה הביא גם הוא לעלייה בביטויי האנטישמיות: מגבלות הקורונה ומדיניות החיסונים עודדו מכחישי קורונה ואחרים להאשים את היהודים באחריות למגפה, בגריפת רווח מהחיסונים ובניצול המשבר כדי לחזק את אחיזתם בממשלות ובכלכלה העולמית. קמפיין וויראלי שמקורו באיראן הפיץ את ההאשטאג 1948 COVID# המהדהד את סטריאוטיפ "הנגיף היהודי". במהלך חודש מאי הוא צויץ 400,000 פעם.

האנטישמיות לא נשארה רק בגבולות הרשת - בבריטניה נרשם בשנה האחרונה שיא של עשורת שנים באירועי אנטישמיות אלימים, כאשר מינואר ועד יוני בשנה החולפת דווח על 1,308 תקריות נגד הקהילה היהודית ברחבי המדינה. במרחב הווירטואלי, פריז מדורגת כעיר עם מספר הגולשים האנטישמיים הגדול ביותר, אחריה  ניו יורק, לוס אנג'לס, וושינגטון וברלין. 

מסקר שערך משרד התפוצות בקרב אזרחים ישראלים עולה כי קרוב למחצית מהם המטיילים באירופה או בארצות הברית - יצניעו סממנים יהודים/ישראליים. ברשת הנתון יותר נמוך - 20% בלבד השיבו כי יצניעו את זהותם מול גולשים בחו"ל. 77% מהמשיבים הסכימו כי מדינת ישראל צריכה להקצות למאבק באנטישמיות.