-

מכה את הפעוט - וחוזרת לנייד: מעון האימה בגליל

סאוסן ושורוק קסיס, אם ובתה שניהלו פעוטון מבוקש בגליל, תועדו בעשרות מעשי אלימות ותקיפה – כולם כלפי פעוטות רכים בני פחות מ-3. אלו הסרטונים ממצלמות האבטחה שהביאו להרשעתן, והותרו לפרסום לבקשת כאן חדשות
חן ביאר
21 במרץ 2022
21:06

מה שנאלצו לספוג עשרות הפעוטות במעון במועצה המקומית פסוטה, קשה לצפייה. אלימות בלתי פוסקת כלפי ילדים שגילם פחות משלוש, חלקם עוד לא חגגו אפילו את יום ההולדת הראשון.  תיעודים ממעשי ההתעללות הקשים הותרו לפרסום לבקשת כאן חדשות, ופורסמו היום (שני) בחדשות הערב בכאן 11. 

המעון בגליל – שנוהל על ידי אם ובתה, סאוסן ושורוק קסיס – היה מקום מבוקש, הורים נלחמו על האפשרות לשלוח איליו את ילדיהם. והם לא העלו בדעתם מה מתחולל בפנים. היום השתיים הורשעו בבית המשפט המחוזי בחיפה ביותר מ-20 סעיפים של התעללות ותקיפת קטינים.

במקרה אחד נראית סאוסן כשהיא מכה את אחד הילדים בראשו ובגבו בזמן שהוא שוכב על המזרן, ואז מכסה אותו ומכה פעם נוספת. זמן קצר לאחר מכן מגיעה שורוק אל הילד, מסובבת אותו פעמיים, מכה אותו מכות נמרצות, מטיחה אותו על המזרן וממשיכה להכותו. בהמשך סאוסן מתועדת שוב מושכת בשערו ומכה אותו בראשו. כל אלו תועדו בפרק זמן של קצת יותר מחצי שעה.

השתיים חייבו את הילדים לשבת במשך זמן רב על הספה שליד הקיר, ומי שבכל זאת קם – זכה לתגובות אלימות

במקרה נוסף סאוסן נראית מטלטלת את גופו ואת ראשו של פעוט, שבאותו הזמן היה בן שנה, מצד לצד, סוטרת בפניו, אוחזת בו בחוזקה בזמן שהוא מנסה להשתחרר ומכה אותו. חודשיים לאחר מכן אותו הפעוט ספג סדרה של מכות וטלטולים שנמשכו על פני דקות ארוכות, כשבין לבין מתעסקת סאוסן בטלפון הסלולרי. 

בתיעוד אחר שורוק מרימה את אחד הילדים באוויר, מכה ומטלטלת אותו ללא הרף, בעוד אמה סאוסן עומדת לצדה. השתיים אף חייבו את הילדים לשבת פרקי זמן ממושכים על הספה הכחולה שליד הקיר, ומי שהיה בכל זאת קם ממנה היה זוכה לתגובות אלימות. 

האם שחשפה את הפרשה היא מרים. כשהתעורר אצלה חשד בנוגע למה שקורה במעון, היא שתלה מכשיר הקלטה בדובי ששלחה עם בנה לגן. מצלמת האבטחה תיעדה את מעשי האלימות במשך יותר מחצי שנה: מכות, בעיטות, משיכות בשיעור, טלטולים, הטחה במזרן, והתנהגות אגרסיבית ללא הרף.

כשהתעורר אצל מרים חשד, היא שתלה מכשיר הקלטה בדובי ששלחה עם בנה למעון 

נוסף להרשעות בהתעללות, השופט ארז פורת הרשיע את השתיים בהתעללות נפשית גם בילדים שלא ספגו אלימות פיזית, וזאת בשל אווירת הפחד והאימה שהייתה בגן לפרקי זמן ממושכים, כמו גם המראות שאליהם נחשפו. אחד הילדים בגן שנחשף גם הוא לכל הזוועות שהתחוללו בו הוא נכדה של סאוסאן. 

שתי הנאשמות הודו בביצוע כל המעשים, אך טענו שבחלקם אין משום עבירה או שהמעשים לא מגיעים לכדי התעללות. השופט ציין בהכרעת הדין שמחקירת השתיים עולה שהן היו מודעות לחומרת מעשיהן.

בחברה הערבית ה-21 במרץ הוא גם יום האם, ובעבור האימהות האלו שחשפו את ההתעללות השיטית ונאבקו בה, זה גם עיתוי סמלי לרגע אחד של נחמה. גזר הדין לסאוסן ושורוק קסיס יינתן בחודשים הקרובים.