תחנת דלק
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

מחירי הדלק יירדו: המדינה תוותר על חצי שקל לכל ליטר בנזין

שר האוצר ליברמן הודיע כי ההפחתה במחירים תחול מייד עם תום ההליכים הטכניים הנדרשים ובהם אישור ועדת הכספים
ליאל קייזר
05 באפריל 2022
12:59

מחירי הדלק: המדינה תוותר על חצי שקל מהכנסותיה מהמס על הדלק לכל ליטר בנזין. כך הודיע היום (שלישי) שר האוצר אביגדור ליברמן. כיום רכיב הבלו, המס על הדלק, הוא כ-47% ממחיר ליטר בנזין ועומד טרם ההפחתה על 3.13 שקלים לליטר. הפחתת המס תהיה מוגבלת כרגע לשלושה חודשים, שלאחריהם המדיניות תיבחן מחדש.

בשיחה עם עיתונאים אמר ליברמן כי הכוונה היא לבצע הפחתה מיידית במחיר הדלק בתום ההליכים הטכניים הנדרשים, ובהם אישור של ועדת הכספים: "לגבי הבלו הכוונה היא לעשות את זה באופן מיידי, אנחנו בכל רבעון בוחנים את המדיניות מחדש על בסיס הנתונים, אולי ברבעון הבא נביא עוד החלטות".

שר האוצר הוסיף: "אנחנו לא אספנים במשרד האוצר, אנחנו לא שמים כסף מתחת לבלטה, אם קיימת אפשרות להיטיב ואפשר להחזיר כסף לציבור אז צריך לעשות את זה, כרגע אנחנו יכולים להחזיר כחצי שקל מהבלו גם על ליטר דלק וגם על ליטר סולר".

בשבוע שעבר עלו שוב מחירי הדלק והמחיר המרבי של ליטר בנזין 95 אוקטן בשירות עצמי עומד על 7.44 שקלים - עלייה של 0.39 אגורות לליטר. במשרד האנרגיה אמרו כי בין הסיבות להתייקרות אפשר למנות את המלחמה באוקראינה, את הסנקציות על הנפט הרוסי ואת מתקפת הטרור החות'ית על מאגרי הנפט בסעודיה.

לפני כחודש פורסם בחדשות הערב בכאן חדשות, כי במשרד האוצר שוקלים להפחית את המס על הדלק. בכירים באוצר אף הציעו להפחית ולו באופן זמני את המס על הדלק, כדי למתן מעט את ההתייקרות הקשה שצפוי לחוות הצרכן הישראלי עם הימשכות משבר האנרגיה.

נשיא התאחדות התעשיינים ויו״ר נשיאות המעסיקים, ד״ר רון תומר בירך על הפחתת הבלו על הבנזין, ״מודה לשר האוצר שהפגין אומץ ומנהיגות בהפחתת הבלו על הבנזין. ההוזלה מתבקשת לאור חוסר הוודאות בשוק האנרגיה העולמי, והחשש לאינפלציה מתגברת בישראל", אמר.

שר האוצר ליברמן התייחס בתדרוך לעיתונאים גם לסוגיית שרידות הקואליציה והאפשרות שהממשלה לא תשלים את כהונתה, אך ציין כי הוא סבור שהקואליציה תסיים כהונה מלאה. "אישור התקציב הוא קריטי. אנחנו פוחדים להיות בלי תקציב, הפגיעה היא לא בקואליציה ולא בשר האוצר אלא פגיעה במדינה - אני מאמין שכן נראה רוטציה ונמשיך".

ליברמן התייחס גם לביצועים הכספיים של חלק מהחברות הגדולות במשק שמפרסמות דוחות כספיים שנתיים ל-2021 בימים אלה ואמר כי הוא סבור שההגינות מחייבת שיחזירו באופן וולנטרי את המענקים שקיבלו מהמדינה. "מילת המפתח היא הגינות. אני מסתכל על ישרוטל, יש להם רווח של 255 מיליון שקל ואני עוד זוכר את הדרישות שלהם. הם קיבלו מענק בסדר גודל של 12 מיליון שקל. כשאני מסתכל על שכר המנכ"ל שהוא כשמונה מיליון שקלים, עם כל הבונוסים, אז באמת חייבת להיות הגינות. אותו דבר לגבי חברה כמו דיפלומט עם רווח נקי לא רע לגמרי של 90 מיליון שקלים, כששכר המנכ"ל כמעט 25 מיליון שקלים".