-

מפקד חיל האוויר הפורש בריאיון בלעדי מספר על ההכנות לתקיפה באיראן

אחרי 35 שנות טיסה עמיקם נורקין פושט את המדים, ובריאיון לכאן חדשות מודה לראשונה מול המצלמות - חופש הפעולה הישראלי בלבנון נפגע בשנה האחרונה
רועי שרון
05 באפריל 2022
19:55
עודכן ב 08 אפריל 07:09

ביום שני השבוע עמד האלוף עמיקם נורקין, מפקד חיל האוויר היוצא, על רחבת המסדרים בבסיס תל נוף והעביר את המושכות של חיל האוויר, או את המצערת, למחליפו האלוף תומר בר. בגיל 55 מסיים עמיקם נורקין שירות צבאי ארוך, שהתחיל אי שם באפריל 1985.

בריאיון פרישה בלעדי לרועי שרון ששודר אתמול (חמישי) בחדשות הערב, מודה נורקין לראשונה מול המצלמות שחופש הפעולה הישראלי בלבנון נפגע בשנה האחרונה. ניסיונות חוזרים של נסראללה להפיל כלי טיס של חיל האוויר הובילו באחרונה לצמצום גיחות לצילום מודיעיני בלבנון.

צפו בכתבה מתוך חדשות הערב

"היעד שלנו הוא לא לטוס בלבנון, אלא לאסוף מודיעין בלבנון", הוא מסביר. "אנחנו מפתחים שיטות שבאמצעותן איסוף המודיעין שלנו, בין אם זה על ידי מטוסים ובין אם זה על ידי כטב"ם וגם מהחלל, הולך ומשתפר". כשנורקין נשאל אם המוצר המודיעיני שמפיקים על לבנון נפגע בשנה האחרונה בגלל שיש פחות טיסות, הוא השיב: "במקומות מסוימים הוא פחות טוב ובמקומות מסוימים הוא יותר טוב".

מוכנים לתקיפת מתקני הגרעין? "מציגים מה נוכל לעשות, ומה לא נוכל"

האלוף היוצא התייחס לאמירה של ראש הממשלה נפתלי בנט שישראל "נרדמה בשמירה", ביחס להיערכות הצבאית לאפשרות של תקיפת מתקני הגרעין. "חיל האוויר לא קם בבוקר ומחליט על דעת עצמו מה לעשות", הוא אומר. "הדבר הזה השתנה אחרי יציאת ארצות הברית מהסכם הגרעין, בעקבות מהלכים כאלה ואחרים שהתרחשו. לכן הרמטכ"ל הגדיר שאיראן עכשיו חוזרת להיות בעדיפות הראשונה בעיסוק של צה"ל".

בריאיון נשאל מפקד חיל האוויר גם על אפשרות של תקיפה באיראן, והאם חיל האוויר מסוגל להשמיד את מתקני הגרעין האיראניים בתוך חודש – אם יקבל פקודה כזו. נורקין לא נתן לכך תשובה חד משמעית: "אנחנו כל הזמן מציגים מה נוכל לעשות, לא רק באיראן, בכל הזירות. ואנחנו עומדים גם על מה לא נוכל לעשות. בהתאם לתשובות שאנחנו נותנים מתקבלות החלטות במדינת ישראל. לכן אני נדרש לתת תשובות מדויקות, מהימנות, רק על מה שמסוגלים".

בשנים האחרונות פגעו מלטים איראניים בכמה מטרות בסעודיה ובמדינות המפרץ. גם לישראל ניסתה איראן לשגר כלי טיס, בחודשים האחרונים הפך איום המל"טים לאחר המרכזיים והמטרידים ביותר את ישראל ואת המערב בכלל. "אם בעבר התאמנו למצב שבו מטוסים עלולים לחדור למרחב האווירי של ישראל, ובשנים האחרונות אנחנו חווים ירי של רקטות, אז בשנים האחרונות גם ארגונים וגם מדינות מייצרים מל"טים שיודעים לטוס לטווחים רחוקים", נורקין מסביר. "אנחנו מתאמנים למצב שבו עלולה להיות מתקפה רחבה של מל"טים על מדינת ישראל".

"גם כשהבור ממוזג, אתה לפעמים גומר את הלילה מזיע"

מפקד חיל האוויר היוצא מדבר גם על התחושות שעומדות מאחורי שליחת טייסים צעירים למבצעים מעבר לגבולות המדינה. "זה לחלוטין לא מובן מאליו שטייסים צעירים ממריאים בלילה, טסים בגובה נמוך, מתמודדים עם איומים ופוגעים במטרות. הם חוזרים בתחושת סיפוק שהם שומרים על העם והארץ. אני מאוד מאוד גאה בהם".

מאז 2017 יצאו מטוסי חיל האוויר ל-408 מבצעים אוויריים, ותקפו 1,214 מטרות עם קרוב לעשרת אלפים טילים ופצצות. הצבא הסורי שיגר מאות טילי נ"מ לעבר מטוסי החיל, שממשיכים לתקוף . לפני ארבעה שנים אחד הטילים פגע במטוס F16 והפיל אותו.

"ממש לא התרגלתי", מספר נורקין על החשש שעולה בכל פעם שמטוסי חיל האוויר חוצים את הגבול. "זה ממש לא טיול שנתי, זה מאוד מורכב. להמריא עם מטוס כבד בלילה ולטוס לאורך שעות בגובה נמוך כדי שלא יגלו אותך – זה לא מובן מאליו. כשאנחנו יושבים בבור, כולנו מפקדים, כולנו לוחמים, אנחנו מבינים מה מרגיש הטייס בקוקפיט. לאט לאט כולם נדרכים ומחכים לשמוע בקשר את הקודים שהם מדווחים כדי לוודא שהכול מתנהל כשורה. גם כשהבור ממוזג, אתה לפעמים גומר לילה כזה די מזיע".

לקראת מפקדת טייסת קרב ראשונה: "זה ממש בקצה האצבעות"

וברקע המספר הגוברת של טייסות קרב, נורקין צופה כי לא רחוק היום שנראה מפקדת טייסת קרב. "זה משהו שהוא כבר ממש בקצה האצבעות, האיכות הנשית זה משהו שאנחנו חייבים, לאפשר לפוטנציאל להמשיך ולהתקדם, למפקדות להמשיך ולהתפתח. יש לנו היום מפקדת טייסת במערך התובלה, ויש לנו סגניות במערך הקרב, והן חוצות קו, טסות בשטח אויב, טסות לטווחים ארוכים, ואני מאוד מאוד גאה בהן, ואני מניח שהן יהיו מספיק טובות ובשנים הקרובות תהיה לנו מפקדת טייסת קרב".

ומה האלוף היוצא מתכנן לפרישה? "קודם כול קצת לנשום. להאריך שיער וגואה זה פחות אני, אבל קצת משפחה, קצת דברים לבית. אחר כך נחשב מסלול בפעם השנייה. אני אומר לפקודים שלי שמי שמשתחרר צריך להמשיך ולעשות דברים שיגרמו למקום הזה להיות מקום שטוב לחיות בו".