ספרי לימוד פלסטיניים

קריאה לבצע פיגועים ואנטישמיות: החרפה בתכני ספרי הלימוד הפלסטיניים

תלמידי כיתה ה' לומדים שאחת מחובותיהם היא "למות כשהיד למען שחרור מסגד אל-אקצא", בשיעור היסטוריה בכיתה י"א יש קריקטורה אנטישמית: אלה הממצאים המדאיגים מתוך מחקר חדש שבחן ספרי לימוד ברחבי השטחים • האיחוד האירופי השעה את כספי הסיוע למשרד החינוך הפלסטיני, בשל מחקרים קודמים שחשפו עידוד ילדים לטרור
נורית יוחנן
13 באפריל 2022
12:51

מחקר חדש שבחן את ספרי הלימוד של הרשות הפלסטינית מגלה החרפה בתכנים הקיצוניים בהם, זאת חרף הקפאת כספי הסיוע של האיחוד האירופי למשרד החינוך הפלסטיני בשל מחקרים קודמים בנושא. כך פורסם היום (רביעי) בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב. בפעם הראשונה - ישנה קריאה אקטיבית לביצוע פיגועים נגד ישראל, לצד אנטישמיות גלויה יותר מבעבר.

האזינו לכאן רשת ב

מדובר במחקר שמתפרסם כמעט באופן שיטתי בשנים האחרונות על ידי מכון IMPACT SE, שבודק ומנתח ספרי לימוד פלסטיניים. השנה בדק המכון ספרים שנכתבו על ידי משרד החינוך הפלסטיני ונלמדים בשנה הנוכחית ברחבי השטחים; הגדה המערבית, כולל שטחי הרשות ורצועת עזה, בבתי הספר הממלכתיים וגם בבתי הספר של אונר"א. במחקר נבחנו עשרת אלפים דפים של ספרי לימוד במקצועות השונים לתלמידי כיתות א'-י"ב, בהם במתמטיקה, שפה והיסטוריה.

בכיתה י' לומדים ש"ג'יהאד עבור שחרור פלסטין הוא חובה אישית של כל מוסלמי"

עוד נמצא כי ישנה החרפה בתכני הלימוד גם לגבי הצדקת האלימות נגד ישראל. בפעם הראשונה, בספר לימוד לכיתה ה' במקצוע "חינוך איסלאמי", נשאלים התלמידים מה חובותיהם כלפי מסגד אל-אקצא - והתשובה היא "לבצע ג'יהאד ולמות כשהיד למען שחרורו". בכיתה י' באותו מקצוע לומדים התלמידים ש"ג'יהאד עבור שחרור פלסטין הוא חובה אישית של כל מוסלמי", ושמי שימות כשהיד בלחימה מול כופרים - יקבלו גמול רב.

כמו כן נמצאו בספרי הלימוד ביטויי אנטישמיות חריפים. היהודים מוצגים שם כערמומיים, בוגדניים ועויינים. זו ממש התשובה לשאלה בספר לימוד של כיתה ט' במקצוע "חינוך אסלאמי". מוסבר לתלמידים כי המוסלמים תקפו את שבט חייבר בתקופת מוחמד כיוון שזממו נגד הנביא מוחמד. בשיעור היסטוריה בכיתה י"א כשלומדים על קולוניאליזם, יש קריקטורה אנטישמית של זרוע עם מגן דוד שמחזיקה את הגלובס.

כל זה מצטרף לתכנים קיימים - הילול טבח הספורטאים במינכן, האדרה של פיגוע אוטובוס הדמים על ידי דלאל מוגרבי כגיבורה פלסטינית עם קריאה לתלמידים ללכת בעקבותיה ולימוד של חיבור וחיסור בשיעורי מתמטיקה בעזרת ספירת שהידים שמתו באינתיפאדות.

המחקר מתפרסם על רקע החלטת האיחוד האירופי להשעות את כספי הסיוע שמגיעים למשרד החינוך הפלסטיני, בשל מחקרים קודמים שחשפו כי ספרי הלימוד מכילים בתוכם אנטישמיות ועידוד לטרור. שר החוץ הפלסטיני, ריאד אל-מאלכי, הודה בראיון לפני מספר שבועות כי האיחוד האירופי השעה את התמיכה הכספית ברשות, כ-200-300 מיליון אירו בשנה, והתנה את חידושם בשינוי תכנים בתוכנית הלימודים הפלסטינית. כמו כן, לפני כשבועיים הוועדה לבקרת תקציבים של פרלמנט האיחוד האירופי העבירה החלטת גינוי חריגה כלפי הרשות הפלסטינית והתכנים החדשים של ספרי הלימוד.

אריק אגסי, סמנכ"ל מכון המחקר והמדיניות הבין-לאומי IMPACT SE שביצע את המחקר אמר בריאיון לאסתי פרז בן-עמי בתוכנית "בחצי היום" כי לראשונה השנה נמצאה בספרים קריאה ישירה לרצח יהודים על בסיס דתי. "אם הפתח נחשב ארגון בספקטרום החילוני יש פה צידוקים שהופכים את הסכסוך מלאומי לדתי. אנחנו רואים אחד לאחד את הקריאה בספרי הלימוד בהצהרות של מחבלים, שכתבו בפייסבוק לפני שיצאו לפיגועים, לרבות אביו של המחבל מדיזנגוף, שטען שבנו עשה את הפיגוע כדי לשחרר את אל אקצה מידי היהודים. בחינוך אסלאמי לכיתה ה הקריאה לרצח אומרת שהמחוייבות שלך לגבי אל אקצה היא ביצוע ג'יהאד ומוות למען שחרורו מידי הכובשים. לא רק להרוג אלא גם להקריב את חייך".

אגסי הוסיף דוגמאות: "כשאנחנו מדברים על הידרדרות בתכנים, פקידי הרשות הפלסטינית הכניסו השנה אלימות גם למדעים ומתמטיקה אבל במקום לספור תפוחים ואגסים סופרים כמה שאהידים מתו בכל אינתיפאדה. על כוח הכבידה של ניוטון לומדים דרך רוגטקה ואבן".