-

חשש מהסלמה בהר הבית: מיידה אבנים נפצע בעימותים, מצבו קשה מאוד

לדברי המשטרה, הפורע נפצע בעת שנפל על הרצפה במהלך מנוסתו ונחבל בראשו. קרוב משפחתו טוען: "המשטרה מונעת מאיתנו לראות אותו. עדי ראיה סיפרו לנו שהוא נפצע בצוואר מרימון הלם או מכדור ספוג" • נעצר חשוד מבית חנינא המשוייך לארגון חיזב אל תחריר לאחר שהסית מתפללים בהר הבית • כ-90 אלף איש הגיעו לתפילת הצהריים במתחם, עשרות התעמתו עם כוחות הביטחון
סולימאן מסוודה, ורד פלמן ורועי קייס
22 באפריל 2022
07:13
עודכן ב 17:43

חשש מהסלמה בהר הבית: רעול פנים פלסטיני שיידה אבנים לעבר כוחות הביטחון נפצע בעימותים הבוקר (שישי). הוא פונה לבית החולים הדסה עין כרם במצב קשה מאוד. לדברי המשטרה, הוא נפצע בעת שנפל על הרצפה במהלך מנוסתו ונחבל בראשו. 

עוד נמסר ממשטרת ישראל כי הכוחות פינו אותו מהמקום בתוך זמן קצר והחלו להעניק לו טיפול רפואי ראשוני יחד עם גורמי הרפואה. בהמשך הוא פונה לקבלת טיפול רפואי בבית החולים ונסיבות פציעתו נבדקות. קרוב משפחתו של א-שריף טוען: "המשטרה מונעת מאיתנו לראות אותו. עדי ראיה סיפרו לנו שהוא נפצע בצוואר מרימון הלם או מכדור ספוג". 

בד בבד, חשוד המשוייך לארגון חיזב אל תחריר נעצר, תושב בית חנינא כבן 60, לאחר שהלילה הסית המוני מתפללים בהר הבית וקרא "לשחרר את מסגד אל אקצא באמצעות נשק וכוח". דברי ההסתה שנשא הובילו אף לקריאות המוניות בשבח מוחמד דף. הוא נעצר לחקירה בימ״ר ירושלים בביתו בחשד לקריאה לאלימות, טרור ולהפרת הסדר הציבורי.

אחר הצהריים המשטרה פיזרה בגז מדמיע מצעד שכלל קריאות הסתה ודגלי חמאס, והשתמשה לראשונה ברחפן המטיל רימוני גז, כלי בו השתמשו בצעדות השיבה בגדר הגבול עם עזה. כ-90 אלף איש הגיעו לתפילת הצהריים במסגד.  

הפרות הסדר החלו בשעות הבוקר המוקדמות, אז במהלך תפילה התפרעו מאות מתפללים ויידו אבנים וזיקוקים לעבר כוחות המשטרה. בהמשך המשיכו הפרות הסדר בהשתתפות עשרות. המשטרה טענה כי בין מפרי הסדר ישנם גם רעולי פנים, חלקם עם דגלי חמאס.

אחד ממפרי הסדר ירה זיקוק לכיוון גב הכותל שפגע בעץ במתחם שהחל לעלות באש וכובה לאחר מכן. אחת השוטרות שפעלו במתחם נפצעה בפניה, מפגיעת אבן שנזרקה לעברה. המהומות התחדשו בתום תפילת הצהריים ופוזרו על ידי כוחות המשטרה.

בתיעוד שהופץ הבוקר נראים מתפללים מנסים להרחיק את אחד ממפרי הסדר מהעימותים עם כוחות המשטרה. שר החוץ יאיר לפיד התייחס לכך בציוץ בחשבון הטוויטר שלו וכתב: "כל מוסלמי בעולם צריך לראות את הסרטון הזה, זוהי האמת על מה שקרה הבוקר בהר הבית: גרעין קיצוני איסלאמי ניסה להשתלט על מסגד אל-אקצא. הם רוצים לסלק בכוח את המתונים שרק רוצים לקיים את שגרת החג ולהתפלל בשקט". 


במקביל, במשטרה הוחלט הבוקר על הכנסת כוחות מילואים של משמר הגבול לכוננות גיוס מיידית, בהתאם להתפתחויות. עוד הוחלט על הכנסת המפקדות הארציות במחוזות המשטרה לכוננות. תחילה לפעילות בגזרתן בהתאם לאירועים והפרות סדר ולאחר מכן לתגבור ארצי, בהתאם לצורך.