צילום: פלאש 90
יום ירושלים

השר בר לב אישר: מצעד הדגלים יעבור בשער שכם; השר פריג': "טעות מסוכנת"

ההחלטה להחיל את המתווה שהיה נהוג ברוב השנים בעבר התקבלה בתום הערכת מצב במשטרה ויוצרת עימות בממשלה • צמרת המשטרה צפויה לקיים עוד הערכות מצב עד למצעד בעוד שבוע וחצי • ארגון "לוחמים לשלום" קרא לממשלה לבטל את האירוע: "לאחר סדרת תקריות אלימות בשטחים, משטרת ישראל מתעקשת להבעיר את השטח פעם נוספת"
סולימאן מסוודה
18 במאי 2022
16:16
עודכן ב 16:40

השר לביטחון הפנים, עמר בר-לב, קיים אמש (שלישי) דיון ראשון לקראת מצעד הדגלים ביום ירושלים וקיבל את המלצת המשטרה לקיים את הצעדה במתווה שהיה נהוג ברוב השנים בעבר - משער שכם לכותל המערבי דרך רחוב הגיא. בדיון השתתפו מפכ"ל המשטרה, יעקב שבתאי, ומפקד מחוז ירושלים, ניצב דורון תורג'מן. צמרת המשטרה צפויה לקיים עוד הערכות מצב עד למצעד בעוד שבוע וחצי, ב-29 במאי.

ההודעה עוררה מייד זעם בקרב חלקים מתוך מחנה השמאל בממשלה. עיסאווי פריג', השר לשיתוף פעולה אזורי ממרצ, אמר כי "ההחלטה לאשר את מעבר צעדת הפרובוקציה ברובע המוסלמי ובשער שכם, היא טעות מסוכנת ומדאיגה. מטרת הצעדה בלב מזרח ירושלים, איננה טובת ירושלים, אלא הרצון להבעירה. לכן בכוונתי לפעול לשינוי ההחלטה, כדי למנוע את השלכותיה המסוכנות".

גם חברים אחרים במרצ ביקרו את ההחלטה. ח"כ מיכל רוזין צייצה: "החלטה מוטעית וחסרת אחריות של השר לביטחון פנים והמפכ"ל". חברה לסיעה מוסי רז צייץ: "לא ירושלים ולא הדגל מעניינים את הצועדים בצעדת שנאה ברובע כבוש המאוכלס בנתינים חסרי זכויות. גם אני מוכן לצעוד עם דגל ישראל בירושלים ואעשה זאת בשמחה אם הצעדה תצעד רק בירושלים המערבית".

איומים מעזה וכוננות בארץ: כך נראו ההכנות למצעד הדגלים בשנה שעברה

יו"ר הציונות הדתית, ח"כ בצלאל סמןוטריץ', תמך בהחלטת השר בר לב וצייץ בחשבון הטוויטר שלו: "החלטה נכונה של השר בר לב ומפכ"ל המשטרה. החלטה שאמורה להיות מובנת מאליה במדינה ריבונית נורמלית. עכשיו נשאר רק לקוות שקואליציית בנט-עבאס-טיבי-לפיד לא תבטל את ההחלטה".

בארגון "לוחמים לשלום" תקפו את ההחלטה ומסרו: "לאחר סדרת אירועים אלימים בשטחים, משטרת ישראל מתעקשת להבעיר את השטח פעם נוספת. אנחנו קוראים לממשלה לבטל את מצעד הדגלים לאלתר".