t
ג'ו ביידן
צילום: אי-פי

"הצהרת ירושלים": המסמך שעליו יחתמו ביידן ולפיד נחשף

בכיר ישראלי לכאן חדשות: מקווים שהצעדים מול סעודיה הם רק ההתחלה בדרך לנורמליזציה • הסנאטור לשעבר ג'ו ליברמן בריאיון: "האינטרס האמריקני הוא שביידן לא ייטה יותר מדי לצד הפלסטיני" • צה"ל: בזמן הביקור לא יתקיימו אימונים באזור כפרי "מסאפר יטא" בהר חברון
גילי כהן
12 ביולי 2022
19:38
עודכן ב 20:56

הנשיא ג'ו ביידן בדרך לישראל: בכיר ישראלי מסר לכאן חדשות כי ההצהרה המשותפת שתיחתם בין ישראל וארצות הברית תכונה "הצהרת ירושלים". כך פורסם הערב (שלישי) בחדשות הערב בכאן 11. מדובר במסמך בן ארבעה עמודים, עליו יחתמו ראש הממשלה יאיר לפיד ונשיא ארצות הברית ג'ו ביידן. לדברי הבכיר הישראלי, מדובר ב"הצהרה היסטורית" שתבטא את המחוייבות האמריקנית לביטחונה ולשגשוגה של ישראל וליחסים בין המדינות.

עיקרי "הצהרת ירושלים" של ביידן ולפיד

• על איראן: מסר מאוחד נגד איראן, תוכנית הגרעין שלה והפעילות האזורית - והתחייבות שלא לאפשר לטהראן להשיג נשק גרעיני, וכן לאפשר לישראל להגן על עצמה, בכוחות עצמה

• תהיה התייחסות לסכסוך הישראלי-פלסטיני

• תהיה התייחסות לקידום הנורמליזציה ולהרחבת מדינות השלום

• על שיתוף הפעולה בין המדינות: המסמך ידגיש את החשיבות של ארצות הברית כעוגן היציבות באזור - וירחיב את התוכניות המשותפות בין המדינות בתחומי הטכנולוגיה

אישור תעופה, טיסות למכה וקידום שת"פים: הצעדים מול סעודיה

בנוגע לצעדים שיסוכמו מול סעודיה, בכיר ישראלי אמר כי בישראל "מקווים ופועלים כדי שהצעדים האלה יהיו רק ההתחלה של תהליך נורמליזציה בין שתי המדינות". הוא ביקש מהעיתונאים: "לחכות אחרי שהדברים יצאו, אלו יחסים רגישים ושבירים. מבקש שתהיו סבלנים עוד כמה ימים בנוגע לצעדים המיידים של התהליך הזה".

הצעדים שנמצאים בשלבי סיכום אחרונים

• מתן אישור לתעופה אזרחית ישראלית מעל שטחה האווירי של סעודיה

• מתן אישור למאמינים מוסלמים לטוס באופן "כמעט ישיר" למכה - עם חניית ביניים

• קידום שיתופי הפעולה בין ישראל למדינות המפרץ, כולל סעודיה - בתחומי הגנה אווירית, הגנה ימית, שיתוף פעולה בתחומי הגנה כמו התמודדות עם שריפות ומצבי אסון וחירום וכן בתחומי טכנולוגיה

"הדבר הכי טוב שביידן יכול לעשות – לסגת מהסכם הגרעין"

הסנאטור לשעבר ג'ו ליברמן, ששירת עם ביידן בסנאט במשך יותר משני עשורים ואף היה מועמד לתפקיד סגן הנשיא מטעם המפלגה הדמוקרטית, דיבר על הכוונות של ביידן בביקורו במזרח התיכון וכן על הגישה שלו כלפי ישראל.

בריאיון למיכל רשף בתוכנית העולם היום בכאן 11 הוא אמר: "אני מכיר את ביידן זמן רב, ואני יכול להגיד מהיכרות אישית שהוא אכן ציוני. הוא מאמין בקיום של מדינת ישראל, אבל זה לא אומר שהוא מסכים עם כל מדיניות שישראל מציגה".

עוד הסביר ליברמן כי לדעתו הביקור של ביידן במזרח ירושלים הוא מתוך "מחווה של כבוד", והדגיש: "האינטרס האמריקני הוא שהנשיא לא ייטה יותר מידי לצד הפלסטיני". בהמשך דיבר הסאנטור היהודי גם על הסכם הגרעין עם איראן והביע את התנגדותו לחתימה על הסכם כזה. "הדבר הטוב ביותר שביידן יכול לעשות בביקור שלו במזרח התיכון, הוא לסגת מההסכם והמגעים שלא מניבים כלום. צריך לבנות מעין ברית נאט"ו מזרח-תיכונית בתמיכת ארצות הברית".

ג'ו ליברמן הדגיש כי מטרת הביקור המרכזית של ג'ו ביידן היא ערב הסעודית, "ובמיוחד לבסס יחסים טובים במיוחד עם יורש העצר מוחמד בן סלמאן. הרבה דברים תלויים בזה - ביטחון האזור וכלכלת האזור ומדינות נוספות בעולם, שעדיין תלויות במשאבי האנרגיה של הסעודים".

לפיד הורה לדחות אישור בנייה ליהודים במזרח ירושלים

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה הייתה אמורה לאשר ביום שני בשבוע הבא שמונה תוכניות בנייה ליהודים ואחת לערבים. בלשכת ראש הממשלה לפיד התקשרו לאחראים על הוועדה והנחו לדחות את אישור שכונת "גבעת השקד", שכונה יהודית שבמקור נועדה לערבים במזרח ירושלים. שקד, שגילתה על ההחלטה בדיעבד, הורתה לדחות את כל הדיון. הוועדה הייתה אמורה להתכנס אחרי ביקורו של ביידן.

בזמן ביקור ביידן: לא יתקיימו אימונים של צה"ל באזור הר חברון

צה"ל הודיע כי לא יתאמן באזור הר חברון, שם מתגוררים כאלף פלסטינים, בזמן ביקור ביידן. מדובר בתשובה שניתנה בתגובה לצו ביניים שהגישו תושבי כפרי "מסאפר יטא" והאגודה לזכויות האזרח, בעקבות פגיעה של קליע בבית פלסטיני ברביעי שעבר, שעל פי טענות של פלסטינים נורה ממקלע של טנק.

בתשובה לעתירה נמסר שמחר ומחרתיים לא יבוצע אימון בשטח האש, בניגוד לתכנון מראש. בנוגע לטענה עצמה של ירי על בית, נמסר כי לא ניתן לקבוע שהירי במסגרת האימון הוא שהוביל לפגיעה, אך צויין כי במשפך הירי לא נרשם בטעות הכפר שבו התרחשה הפגיעה - חילת א-דבע.

בחודש מאי קבע בג"ץ כי אלף הפלסטינים שוהים באזור הר חברון באופן לא חוקי. ברקע הזה מתרחש שם, לראשונה זה עשרים שנה, תרגיל באש חיה.

מוקדם יותר שר הביטחון בני גנץ אישר שורה של הקלות לפלסטינים בעקבות פגישתו עם יושב ראש הרשות, אבו מאזן, בשבוע שעבר, ולקראת ביקור ביידן. בין השאר, יאושר רישומם של 5,500 חסרי מעמד במרשם האוכלוסין הפלסטיני, נוסף על 12 אלף שכבר אושרו, יאושרו 6 תכניות מתאר לפלסטינים בשטחי יהודה ושומרון, תוגדל ב-1,500 מכסת הפועלים הנכנסים מרצועת עזה לישראל, וייפתח מעבר ״סאלם״ בצפון יהודה ושומרון.

בהכנת הידיעה השתתפו  עמיחי שטיין, מיכל רשף, נורית יוחנן ואיתי בלומנטל