הסוכנות היהודית
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

דיווח ברוסיה: משרד המשפטים פתח בהליכים להפסקת פעילות הסוכנות היהודית במדינה

בית המשפט קיבל תביעה שהגישה המחלקה הראשית של משרד המשפטים במוסקווה. הטענה הרוסית היא שהסוכנות מפרה את חוק הפרטיות במדינה כשהיא אוספת מידע על יהודים וזכאי חוק השבות. לפיד: "נפעל בערוצים הדיפלומטים כדי שפעילות הסוכנות לא תיעצר"
בר שפר, גילי כהן ועמיחי שטיין
21 ביולי 2022
14:54
עודכן ב 20:48

דיווח ברוסיה: משרד המשפטים הרוסי ביקש לפתוח בהליכים לפירוק השלוחה הרוסית של הסוכנות היהודית. לפי הדיווח ב-RIA בית המשפט קיבל תביעה שהגישה המחלקה הראשית של משרד המשפטים במוסקווה על פירוק הארגון והדיון בעניין זה נקבע ל-28 ביולי. לדברי ראש הקונגרס של יהודי רוסיה, יורי קנר, "הדרישה לסגור את הסוכנות מהווה צעד לא ידידותי כלפי ישראל, ועשויה לזרז את עזיבת היהודים את רוסיה".

בהערכת מצב בין ראש הממשלה יאיר לפיד לגורמי משרד החוץ והמל"ל הוחלט להוציא ביום שני משלחת משותפת למשרדי רה"מ, החוץ, המשפטים והקליטה בניסיון להביא להמשך פעילות הסוכנות היהודית שם. המשלחת הישראלית תורכב מעורכי דין שיסייעו לפעילות עורכי הדין של הסוכנות היהודית וינסו לפעול מול גורמים רוסיים.

הטענה הרוסית היא שהסוכנות מפרה את חוק הפרטיות במדינה, מאחר וזו אוספת מידע על יהודים וזכאי חוק השבות שמעוניינים לעלות ארצה, כולל מידע על משלח ידם. לפי בכיר ישראלי, סגן שר החוץ הרוסי הבהיר לשגריר במוסקווה כי מדובר בצעד משפטי גרידא, ולא במהלך מדיני, ולכן גם הפעולות שבהן נוקטת ישראל, לפחות בשלב זה, הן במישור המשפטי. עם זאת, גורם ישראלי אמר לכאן חדשות כי מדובר בכרטיס צהוב עבור ישראל. לדבריו, לא ברור אם המתיחות סביב סוריה ואוקראינה משפיעה על הפעילות הרוסית. הוא גם הדגיש כי גם בעבר הועלו טענות נגד פעילות הסוכנות ברוסיה.

"הקהילה היהודית ברוסיה מחוברת לישראל בקשר עמוק וחשיבותה עולה בכל שיחה מדינית עם ההנהגה הרוסית", אמר לפיד. "נמשיך לפעול בערוצים הדיפלומטים כדי שפעילותה החשובה של הסוכנות היהודית לא תיעצר". ביום ראשון בבוקר יתקיים דיון של ראש הממשלה עם ראש המל"ל, גורמים במשרד החוץ, שרת העלייה והקליטה פנינה תמנו שטה, שר האוצר אביגדור ליברמן ושרים נוספים.

כבר בתחילת החודש ביקש משרד המשפטים הרוסי מהסוכנות היהודית לחדול כל פעולה שלה בשטח המדינה. בראשית החודש דווח כי ממשלת רוסיה שלחה מכתב לנציגי הסוכנות היהודית במדינה עם כמה דרישות בנוגע לפעילות הארגון במדינה, אך הארגון הבהיר שכל תוכניותיו והפעילויות ברוסיה נמשכות כסדרן, וכי לא התקבלה הנחיה מממשלת רוסיה להפסיק את פעילותה של עמותה מיסודה של הסוכנות.

בסוכנות טענו כי מדובר במכתב ששלחו הרשויות אל משרדיה במוסקווה ובו ביקורת והערות, בעיקר על נושאים מנהליים, שאפשר שיהיו להם השלכות משפטיות. גורם מדיני אמר כי מדובר בעניין משפטי, וכי השגרירות מטפלת בפניה, והיא טרם הגיעה לדרג המדיני.

שרת העלייה והקליטה פנינה תמנו שטה מסרה בתגובה כי "עליית יהודים לישראל היא זכות בסיסית שקיימת לכל יהודי בעולם. פעילות הסוכנות היהודית מתרחשת בכל רחבי אירופה ויתר היבשות, כך גם ברוסיה, בתיאום מלא עם הרשויות המקומיות. אין שום סיבה מוצדקת לעצירת הפעילות של הסוכנות ועל כן מתקיימים מאמצים דיפלומטים להבהרת הסוגיה והסדרת הפעילות בתיאום. כמי שמחזיקה באחריות המנסטראלית לעליית יהודים וקליטתם בישראל, פניתי לאחרונה מספר פעמים לראש הממשלה יאיר לפיד בכדי שיקיים דיון בדרג המדיני בנושא ואני עומדת בקשר רציף עם מנכ"ל משרד החוץ אלון אושפיז. כפי שידענו לעבוד בשיתוף פעולה עם השלטונות ברוסיה במשך עשורים רבים אין לי ספק שימצאו הפתרונות ההולמים״.

שר התפוצות נחמן שי הוסיף כי ״יהודי רוסיה לא יהיו בני ערובה של המלחמה באוקראינה. הניסיון להעניש את הסוכנות היהודית בשל עמדתה של ישראל לגבי המלחמה הוא פאתטי ומעליב. את יהודי רוסיה לא ניתן יהיה לנתק מהקשר ההיסטורי והרגשי למדינת ישראל".