-
צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

חינוך חינם מגיל 0? סימני השאלה בתוכנית הכלכלית של הליכוד

הבטחה מרשימה בתוכנית שהציג נתניהו נגעה לחינוך לגיל הרך. שאול אמסטרדמסקי תוהה מה מנע ממנו לעשות את זה עד עכשיו, ומאיפה יגיע הכסף?
שאול אמסטרדמסקי
03 באוגוסט 2022
21:23

יו"ר הליכוד נתניהו הציג היום (רביעי) את התוכנית הכלכלית ומפלגה הדגישו שחלק ממנה הוא להביא חינוך חינם לבני גיל 3-0. אך ישנם סימני שאלה רבים מאחורי ההבטחה היפה הזאת. 


הראשון הוא קודם כל, מה מנע מנתניהו להביא חינוך חינם בגילים זה עד היום? הדרישה הזו עלתה כבר במחאה החברתית, לפני עשר שנים. אז הוא אמנם הרחיב את החוק כך שיתחיל מגיל 3, אבל מה עצר אותו אז להביא את החינוך הממלכתי כבר מגיל אפס? אולי זו העובדה שמדובר במהלך שקשה לראות איך המדינה בכלל מממנת אותו.

כבר היום הממשלה מסבסדת חלקית מעונות יום לילדים שנמצאים במסגרות מפוקחות. זה עולה בערך מיליארד וחצי שקל בשנה. אבל אנחנו מדברים רק על 80 אלף ילדים שזכאים לסבסוד הזה. אם המדינה תיתן סבסוד מלא ל-650 אלף ילדים בשכבות הגיל האלה, באותו תעריף בדיוק, נגיע לעלות של 19 מיליארד שקל בשנה.

בשביל לשים את זה בפרופורציה, כל מערכת החינוך, עולה למשלמי המסים כ-60 מיליארד שקל בשנה. תוספת של 19 מיליארד שקל זה לא סכום זניח. עכשיו , אם זה בסדרי העדיפויות שלנו זה מספיק חשוב, אז אחלה.

נשאלת רק השאלה - מאיפה הכסף? במצגת של נתניהו היתה לזה התשובה הזו: עודפי מסים והתייעלות בתקציב המדינה. אבל זה לא ריאלי. יותר טוב מכל אחד אחר, נתניהו יודע שהגידול בגביית המסים הוא נקודתי וזמני. חוץ מזה, אין שום דרך בעולם לייעל את תקציב המדינה ב-19 מיליארד שקל בשנה. 

נתניהו, מנגד, טוען שהחישוב הזה פשוט לא נכון. ש-19 מיליארד שקל הוא מספר מנופח, ושהעלות האמיתית היא משהו כמו 8-6 מיליארד. הוא גם אמר שיפרוס את יישום התוכנית לארבע-חמש שנים. לכן, מבחינתו, קיצוץ רוחבי של אחוז אחד בתקציב המדינה יספיק בשביל לממן את רוב התוכנית.

מה שמחזיר לשאלה הראשונה - אם זה כל כך פשוט, וכל כך זול, וכל כך אפשרי - מה הפריע לנתניהו לעשות את זה במהלך 12 שנות כהונתו?