פגישת לפיד ונתניהו
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

לפיד רצה גיבוי לגבי איראן - נתניהו אמר שעמדתו שונה

לשכת יו"ר האופוזיציה אישרה את התמונה שהפיצה לשכת רה"מ לתקשורת • נתניהו אחרי התדרוך הביטחוני: "יצאתי מודאג יותר ממה שנכנסתי", גורם בלשכת לפיד: "הוא עודכן על דברים שקרו - ולא ידע"
מיכאל שמש, גילי כהן ועמיחי שטיין
29 באוגוסט 2022
06:55
עודכן ב 20:27

ראש הממשלה יאיר לפיד ביקש היום (שני) מיו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו לגבות באופן פומבי את עמדת הממשלה בנושא האיראני, אבל נתניהו סירב. כפי שדווח בחדשות הערב בכאן 11, נתניהו אמר שעמדתו שונה מזו של הממשלה ושאינו מסכים עם האופן שבו היא מתייחסת לנושא. עוד דווח כי נתניהו דרש בתוקף שלא תפורסם תמונה של השניים מהפגישה, אך זו כן פורסמה לאחר הגעה לפשרה שבמסגרתה התמונה נשלחה ללשכת נתניהו לאישור לפני שפורסמה לציבור.

התדרוך לווה במתקפות ועקיצות בין לפיד ונתניהו ומפלגותיהם. יו"ר האופוזיציה, למשל, אמר מיד לאחר התדרוך: "יצאתי מודאג יותר ממה שנכנסתי". מגורם בלשכת לפיד נמסר כי נתניהו עודכן על דברים שקרו - ולא ידע עליהם.

נשיא איראן איבראהים ראיסי אמר היום כי אין טעם לדבר על חידוש הסכם הגרעין אם לא תופסק החקירה שהסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית מנהלת, בעניין שרידי האורניום שנמצאו באתרים לא מוכרזים באיראן. במסיבת עיתונאים לציון שנה בתפקידו איים ראיסי על ישראל ואמר כי אם תנסה לממש את איומיה להשמיד את תוכנית הגרעין של ארצו, היא תראה אם יישאר משהו מן המשטר הציוני.

בנוסף, ראיסי שלל את האפשרות שייפגש עם נשיא ארצות הברית ביידן בשולי עצרת האו"ם בחודש הבא, ואמר כי לא תצמח לאיראן שום תועלת מפגישה כזאת.

הנשיא הרצוג התייחס להסכם הגרעין בביקורו בשוויץ ואמר: "קורא לכל הממשלות וכמובן לממשלת שוויץ להתנגד לתכנית הגרעין האיראנית ללא תנאי וללא סייג. איראן חרטה על דגלה את השמדת ישראל. ההכרזה היום של נשיא איראן היא מאוד ברורה, היא אומרת אנחנו בכלל לא מכבדים את העצמאות של סוכנות הגרעין הבין לאומית לחקור תיקים פתוחים, שהם תיקים משמעותיים של אורניום מועשר והם אותרו על ידי גורמי הסבא״א". 

בתוך כך, בכיר בצבא ארצות הברית אמר אתמול כי מדינתו תגביר את המבצעים נגד הפעילות העויינת של איראן - ללא קשר להסכם הגרעין, כך דווח בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. 

אלקסוס גרינקוויץ', בכיר בפיקוד מרכז של צבא ארה"ב (CENTCOM), שחולש על המזרח התיכון הזהיר אמש בשיחה את איראן: אל תנסו אותנו - מטרתנו היא להרתיע את איראן. גרינקוויץ התייחס לנסיונות לבנות את הברית האיזורית נגד איראן וכינה אותה "לא נאט"ו אלא מערכת לשיתוף מידע".

אמש התייחס גורם מדיני בכיר לברית ההגנה ואמר כי "חלקים מהארכיטקטורה הזאת כבר מוטמעים בתוך האזור, ביכולות שלנו לשתף פעולה מול האיומים" אבל הדגיש כי "אני לא רואה את זה קורה באופן רשמי ופומבי ומדינת המפתח היא כמובן סעודיה, וסעודיה זהירה מאוד בהתקדמות שלה".

בסוף השבוע האחרון התייחס גורם ביטחוני בכיר כי אחד הנושאים המרכזיים בפגישה של גנץ עם היועץ לביטחון לאומי של ארצות הברית ג'יייק סאליבן היה ליצור אופציה צבאית אמינה וחזקה מול איראן, ישראלית לצד אמריקנית.

הגורם אמר כי גנץ אמר למקבילו שבכל מקרה, בין אם ייחתם הסכם ובין אם לא, ישראל נמצאת בתהליך של בניית הכוח שיאפשר לה חופש פעולה מלא. בישראל מצפים שגם האמריקנים יבנו כוח לפעולה צבאית מול איראן, דבר שהיה יכול להוות מנוף לחץ לקראת חתימה על הסכם חדש. הגורם אמר כי קיבל "רמזים אמינים בתחום הזה", אך סירב לנקוב במסרים שישראל קבלה מהאמריקנים.

באירוע שחל היום של ההסתדרות הציונית העולמית בבאזל, לציון 125 שנים לקונגרס הציוני העולמי, השתתף ראש המוסד לשעבר, יוסי כהן. לדבריו, המשטר באיראן הוא המממן העולמי של הטרור בעולם. הממשל האיראני קורא להשמדת מדינת ישראל מהמפה ומנסה לכתר את ישראל מהדרום בעזה דרך הצפון בסוריה ובלבנון. איראן מאמנת ומממנת ארגוני טרור ומאפשרת לארגוני טרור לשלוח לעבר ישראל אלפי טילים.

לדבריו, במהלך כהונתו בתפקיד ראש המוסד, נעשו מבצעים נגד תוכנית הגרעין האיראנית, כולל בלב ליבה של איראן. "המשטר האיראני משקר לכל העולם ואנחנו הוכחנו זאת כשהבאנו אלפי מסמכים מהארכיון האיראני, מסמכים שהוכיחו כי האיראנים שיקרו לסבא"א (הסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית)".