.

להתעורר לסיוט: תופעת השיתוק נחשפת - וזה יכול לקרות לכל אחד

שנים שהם הסתירו, התביישו ועכשיו הם יושבים בפעם הראשונה מול מצלמה וחושפים את הסיפור האישי שלהם. שיתוק שינה היא תופעה פיזיולוגית שבה במהלך שנת חלום המוח מתעורר, אך הגוף נותר במהלך שינה - משותק | השבוע בחדשות הערב בכאן 11
אלון שרביט
04 בספטמבר 2022
18:31
עודכן ב 05 ספטמבר 22:31

שנים שהם הסתירו, התביישו, ועכשיו הם יושבים בפעם הראשונה מול מצלמה וחושפים את הסיפור האישי שלהם. שיתוק שינה היא תופעה פיזיולוגית שבה במהלך שנת חלום (R.E.M) המוח מתעורר, אך הגוף נותר במהלך שינה - משותק. פרויקט מיוחד של אלון שרביט - השבוע בחדשות הערב בכאן 11

בפער הזה, מדווחים החווים את השיתוק על מראות של דמויות בחדר, קולות. יש פעמים שהדמויות מכות אותם, חונקות ויש אף מקרים קשים יותר. בין האנשים שייחשפו, בחורה צעירה בת 20 שחווה בשיתוק שינה אונס אלים, והיא לא קיימה יחסי מין מעולם.

הגרוע מכל שהמראות מציאותיים לגמרי - לא חלום. יש אף שקמים עם כאבים פיזיים שמלווים אותם זמן רב, ופחד ואימה לחזור לישון. יש שחווים התעוררויות שווא - מתעוררים משינה יוצאים מהבית ואז מגלים שהם עדיין ישנים במיטה, וכך בלופים שוב ושוב 40-30 פעם. 

כמעט כל אדם שלישי יחווה פעם אחת בחייו שיתוק שינה, אבל יש אלפים רבים בישראל שחווים שיתוק שינה על בסיס קבוע. מתברר כי רבים מהם שפנו לעזרה רפואית לא קיבלו מענה ראוי, גם משום שהתופעה לא מוכרת לכולם וגם כי למדע אין הסבר מדוע ולמה מתרחשת התופעה.

"הייתי בטוח שאני מת": איך מרגישים אנשים שמתעוררים לשיתוק שינה? | פרק 1

 

דמויות שמופיעות בחדר, תחושת מחנק וכליאה ואפילו חוויית אונס - בפרק הראשון בסדרה האנשים שסובלים משיתוק השינה נחשפים ומספרים על הסיוטים המחרידים והתופעות שמלוות אותם בכל לילה. 

"לא יכולה לעשות כלום רק למצמץ ולנשום" - הקשיים של ישראלים הסובלים משיתוק שינה | פרק 2

רבים סובלים מתופעת שיתוק השינה, תופעה שהרפואה עוד לא מצאה לה בינתיים פתרון. אז תארו לכם שהתעוררתם בגוף משותק, בלי יכולת לזוז ולפקוח עיניים, כשסיוטים מחרידים פשוט נמשכים גם כשאתם ערים.