אירוע ירי, מעלה אדומים
ללא

המחבל שחוסל במעלה אדומים ביצע את הפיגוע בשועפאט

שבוע וחצי לאחר נפילת סמל נועה לזר - המחבל עודאי תמימי חוסל לאחר שביצע פיגוע ירי | כל הפרטים
כרמל דנגור, איתי בלומנטל וסולימאן מסוודה
19 באוקטובר 2022
20:21
עודכן ב 21:28

במערכת הביטחון אישרו כי המחבל שביצע את הפיגוע היום (רביעי) במחסום בכניסה למעלה אדומים הוא עודאי תמימי. בתחילת החודש הגיע תמימי למחסום שועפאט ופתח בירי על החיילים. בפיגוע נפלה סמל נועה לזר. לאחר מכן הוא ברח רגלית כאשר החיפושים אחריו נמשכו עד היום.

קרב יריות בכניסה למעלה אדומים | כך חוסל המחבל משועפאט

בפיגוע הירי במעלה אדומים אותו ביצע תמימי, צעיר נפצע באורח קל במחסום בכניסה לעיר. המחבל הנמלט הגיע למקום ופתח באש לכיוון המאבטחים והצליח לפצוע את אחד מהם. המאבטחים בעמדה השיבו באש והוא חוסל. המשטרה פינתה את זירת הפיגוע והרחיקה אנשים לאחר שרימון התגלה על גופתו של תמימי.  

לפי הערכות המשטרה, המחבל הגיע מהכפר עיזרייה בפאתי ירושלים, כלל הנראה בעזרת טרמפ. ההערכה היא כי המעצרים האחרונים שבוצעו בלילה שבין שני לשלישי, אז נעצרו שמונה מבני משפחתו, הגבירו את הלחץ והובילו ליציאתו ממקום המסתור. לפי בדיקה ראשונית, על המחבל היה רימון שהתחבר לסוג של מטען. 

במשפחתה של נועה לזר ז״ל הגיבו לחיסול ושיבחו את כוחות הביטחון: "משפחת לזר מודה לכוחות הביטחון צה''ל, שב"כ, מג"ב, משטרה צבאית והמאבטחים במחסומים, על המאמץ הרב שפעלו ללא לאות למצות את הדין עם הרוצח השפל והמתועב, ועם חיסולו נסגר המעגל והצדק נעשה בצורה מהירה".

לזר, לוחמת צה"ל בת 18 מבת חפר, נפלה בפיגוע הירי במחסום שועפאט בירושלים לפני כשבועיים. בבית החולים הדסה הר הצופים נאלצו לקבוע את מותה לאחר מאמצי החייאה. בפיגוע נפצע קשה גם מאבטח אזרחי בן 30, שנורה בראשו. השניים נורו על ידי תמימי שהגיע למחסום ופתח לעברם באש. 

אתמול פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי הרמטכ"ל רב אלוף אביב כוכבי הנחה בתום הערכת מצב את מפקדי הגזרה ביהודה ושומרון להגביר את הדריכות והעירנות בקרב הלוחמים. זאת בעקבות התחקירים שבוצעו אחרי פיגועי הירי סמוך לשבי שומרון ובמחסום שועפאט, בהם נפלו סמ"ר עידו ברוך וסמל נועה לזר.


לפי כוכבי, איננו נמצאים במצב ביטחון שוטף אלא באמצע גל טרור מתפרץ. הוא הוסיף כי "דריכות וערנות הלוחמים הם אלו שיקבעו את תוצאות פיגועי הירי". גורם צבאי מסר לכאן חדשות שהתנהלות שונה בתפקוד הלוחמים הייתה מונעת את התוצאות הקטלניות שראינו בפיגועים האחרונים.

כוחות הביטחון ממשיכים במצוד אחר ארבעה מחבלים שביצעו פיגועים קשים בתקופה אחרונה: הפיגועים בהם נפלו הלוחמים עידו ברוך ונעה לזר, והמחבל השלישי מהפיגוע בבקעת הירדן, לפני יותר מחודש - שכבר לא חושש להראות את הפנים שלו במחנה הפליטים בג'נין.

בישראל העבירו מסר תקיף לרשות הפלסטינית על השתתפות ראש המשלה הפלסטיני, מוחמד אשתייה, בביקור בסוכת אבלים בג'נין לצד מחבלים, בהם גם כאלו שרצחו אזרחים. המסר הישראלי הוא שמדובר בהתנהלות לא מקובלת ושהבכיר הפלסטיני נותן לגיטימציה לפיגועים.