t
גבר אוחז ביטקוין
(צילום: AP)

מה זה לעזאזל ביטקוין?

מרגישים שפספסתם? אומרים לכם סאטושי ואתם נרדמים? כל השאלות והתשובות על המטבע הדיגיטלי ששוויו קפץ בשבוע האחרון
ליאל קייזר
23 במאי 2017
14:00
עודכן ב 14:06

למה כולם מדברים עכשיו על ביטקוין?

שער ההמרה של הביטקוין חצה השבוע לראשונה את גבולות ה-2000$. נכון להיום - שוויו של ביטקוין אחד נע סביב ה-2200$.

למה השווי עלה ככה? 

ב-1 באפריל, יפן הכירו בביטקוין כצורת תשלום מקובלת. מאז הביקוש למטבע הולך ועולה - ויחד איתו גם השווי, כמובן. במקביל אליה, אוסטרליה הודיעה שהחל מה-1 ביולי השנה היא תצמצם משמעותית את המיסוי של המטבע. בחודש שעבר, רשות ניירות הערך האמריקנית הודיעה שתבחן מחדש את פעילותה של קרן בשם "ווינקלוס ביטקוין" שתאפשר לציבור להשקיע בביטקוין דרך הבורסות. במרץ האחרון הרשות הודיעה שהיא אינה מאשרת את פעילות הקרן, משום שמדובר במטבע מסוכן שאינו כפוף לרגולציה.

כל ההחלטות הללו יחד מעניקות לביטקוין, שזכה לשם מפוקפק, לגיטימיות מחודשת - ולפיכך מעלות את שוויו.

רגע, אבל מה זה ביטקוין?

ביטקוין הוא מטבע דיגיטלי. הוא הומצא ב-2008 על ידי מתכנת בשם סאטושי נקאמוטו, ככל הנראה שם בדוי. האדם שמאחוריו מעולם לא נחשף. הביטקוין נוצר בצורה אלקטרונית וגם מוחזק בצורה אלקטרונית, התשלומים מתבצעים באמצעות הרשת.

איך זה עובד?

כל המטבעות בעולם - השקל, הדולר, היורו, הין, כולם - מודפסים בידי בנק מרכזי של מדינה. הביטקוין מיוצר באמצעות פעולה שנקראת "כרייה".

הכרייה היא תחזוקה של מנגנון הביטקוין באמצעות כוח המחשב של המשתמשים. אני יכולה להתקין על המחשב שלי תוכנה שמאפשרת לו להשתתף בתהליך הדיגטלי של תחזוקת הביטקוין. על המאמץ הממוחשב, משלמים לי בביטקוינים נוספים. ככל שהתכנות מתקדם נוצרים עוד מטבעות. הכרייה תפסק כשיהיו בעולם 21 מיליון ביטקוינים. נכון להיום, כבר הופקו יותר מ-16 מיליון וההערכה היא שפעולות הכרייה יסתיימו במאה ה-22.

אגב, מי שלא רוצה לשעבד את המחשב שלו לטובת העניין, יכול לרכוש לעצמו ביטקוין בזירות מסחר אינטרנטיות. נציין שהביטקוין נסחר עד שמונה ספרות אחרי הנקודה. כלומר אפשר לרכוש גם 0.00000001 ביטקוין. מה שנקרא, אבק ביטקוין.

אז רגע, מה זה "בלוקצ'יין"? 

הביטקוין מעסיק מאוד את העולם גם בגלל הטכנולוגיה שמאחוריו, שנקראת בלוקצ'יין, ולה פוטנציאל גדול לשימושים עסקיים אחרים.

בד"כ כשאנחנו מעבירים משהו בין שני אנשים בצורה דיגיטלית, למשל קובץ מוסיקה, הקובץ נשאר אצל שניהם. אבל אם שלחתי למישהו כסף זה כבר פחות מתאים שהוא יישאר אצל שנינו. הבלוקצ'יין היא הטכנולוגיה שמאפשרת את המעבר, היא מוודאת שהתשלום שהעברתי לבעל המכולת על החלב שקניתי הבוקר באמת יעבור ושאני לא אוכל להשתמש בביטקוין שהיה שלי לאחר שההעברה בוצעה.

בלוקצ'יין הוא שרשרת של בלוקים. כל בלוק בשרשרת הוא תיעוד של כל העסקאות שבוצעו במטבעות הביטקוין בפרק זמן מסויים. למשל: קניית חלב בישראל, קניית גמל בקניה, קניית שרשרת זהב באוסטרליה וכן הלאה עד העסקה הראשונה שאי פעם נעשתה באמצעות ביטקוין. כל הבלוקים מחוברים יחד, באמצעות הצפנה. ההצפנה הזאת חזקה ומורכבת עד כדי כך, שהיא יכולה למנוע מניפולציות על השרשרת ולכן הבלוקצ'יין נחשב לתיעוד אמין לחלוטין וגם מאוד מהיר, בניגוד להעברות בנקאיות שלוקחות בערך 24 שעות. המיידיות של ההעברה והזמינות של המידע יוצרת אמון בין המשתמשים. 

במה זה שונה ממטבע רגיל? 

היעדר הפיקוח על הביטקוין - שנובע מהעובדה שהוא לא מונפק על ידי בנק מרכזי, כמו שתיארנו למעלה - גורם לכך שהוא לא מתנהג כמו מטבעות אחרים. אי אפשר "להדפיס" באופן פתאומי עוד ביטקוין כדי לייצב את השוק, כמו שבנק מרכזיים בעולם עושים עם מטבעות אחרים. בביטקוין אין מנגנון שיכול לווסת את המציאות במידה והביקוש נעשה נמוך מדי או גבוה מדי. המשמעות היא שערך הביטקוין יכול להשתנות בצורה דרמטית.

למה הביטקוין מזוהה עם פעילות לא חוקית?

הביטקוין אנונימי לגמרי. כשהוא עובר מאדם לאדם, אין שום אפשרות לדעת מי הם שני האנשים שביניהם הוא עבר.

כשאנחנו מעבירים כסף רגיל באופן דיגיטלי, באמצעות העברה בנקאית מחשבון הבנק או תשלום בכרטיס אשראי, אפשר לעקוב אחרי הפעילות שלנו. אם למשל נעמוד במרכזה של חקירה, המשטרה תוכל לבקש מבית המשפט להוציא צו ולעקוב אחר מקור הכסף שהגיע אלינו לחשבון. לעומת זאת, אין שום אפשרות לעקוב אחרי פעולה שבוצעה בביטקוין. הביטקוין מועבר מארנק לארנק מבלי להותיר אחריו עקבות. המקסימום שאפשר לראות זה כמה כסף נכנס או יצא מהארנק. אי אפשר לראות עבור מה, אי אפשר לדעת מי העביר, אי אפשר אפילו לשייך אליי את הארנק שלי. הבלוקצ'יין מגלם זכויות וחובות בלבד. זה אומר שאפשר לראות כמה ביטקוין נמצא ברגע נתון אצל כל משתמש אבל אי אפשר לראות את הגלגולים של הכסף או לדעת מי האדם מאחורי המשתמש.

אפשר לדעת שהתבצעה פעולה, יש תיעוד של הפעולה ואי אפשר לטעון שלא התבצעה או שהכסף עבור העסקה לא שולם (בניגוד לעולם ה"אמיתי" שבו בתי המשפט מוצפים במחלוקות מהסוג הזה). אבל המידע מוצפן, רק הצדדים בעסקה יכולים לראות את המידע. לכן ביטקוין יכול להיות מטבע מצוין להלבנת הון, למשל, וכך הפך למטבע הרשמי של ה- Dark Web, רשת האינטרנט האפלה.

למה ממשלות שונאות אותו?

כי מה שווה מטבע שאי אפשר לשלוט בו?

כל האיכויות שהופכות את המטבע הזה לכל כך אטרקטיבי לפושעים הופכות אותו למטרד מבחינת המדינה. השימוש בביטקוין לא חייב להיות פלילי, אפשר לקנות בו חלב ופיצה, אבל המציאות מלמדת שפושעים אוהבים אותו ולכן מדינות לא.

בישראל למשל, רשות המסים הוציאה בינואר האחרון טיוטה של חוזר, שבו היא מעדכנת שלפחות מבחינת מיסוי היא רואה מטבעות וירטואליים כנכסים ולא ככסף. הקביעה הזו מאוד משמעותית כשזה מגיע לכיס שלנו ואמורה להוות תמריץ לא להשתמש בביטקוין. נכס, בניגוד למטבע, ממוסה בכל פעולה שאנחנו מבצעים בו. אם לצורך העניין החלטתי למכור את הרכב שלי, אני אהיה חייבת לשלם מס כשאמכור אותו, לעומת זאת כשאני "מוכרת" כסף, כלומר מעבירה אותו לאדם אחר בתמורה למוצר, אני לא משלמת מס על "מכירתו". זה בדיוק המיסוי הכפול שאוסטרליה החליטה לבטל.

אם המדינה תחליט לאמץ את הטיוטה הזו ולקבוע סופית שהביטקוין הוא נכס, אנחנו נצטרך לשלם מס רווחי הון על כל רכישה באמצעותו. מי מאתנו שהשימוש שלו בביטקוין יגיע לרמה של עסק יצטרך לשלם עליו מס הכנסה ואפילו מע"מ. זה כמובן, בהנחה שנדווח על הפעילות הזו.

למרות זאת, בעולם יש כבר מדינות שמבינות שכנראה שאין להן ברירה אלא להשלים עם קיומו ומקלות בהדרגה את המגבלות שהטילו על השימוש בו.

באמת אפשר לקנות בזה פיצה?

כן. בערך. אפשר לשלם בביטקוין, לא על כל דבר ולא בכל מקום. יותר ויותר חברות ברחבי העולם מוכנות לקבל תשלום בביטקוין, כולל חברות מחשוב ואינטרנט ענקיות כוויקיפדיה, מייקרוסופט, בלומברג, אקספדיה, וגם אתר הדייטים OkCupid.

כדאי לי להשקיע בזה?

אנחנו לא יועצי השקעות אבל נראה שמחירו של הביטקוין צפוי להמשיך ולעלות. מצד אחד כמות הביטקוין בעולם מוגבלת מצד שני יותר ויותר גופים מוכנים להשתמש בו ומדינות מקלות את הרגולציה עליו. ההיצע מוגבל, הביקוש גובר - נראה שהמחיר ימשיך לעלות.

לתגובות: lielk@kan.org.il