חייל צה"ל לצד חרדי
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

בלעדי: צה"ל יחל להפעיל מינהלת מיוחדת במטרה לגייס יותר חרדים

הגוף החדש, שיחל לפעול אחרי החגים, ירכז את מאמץ הגיוס וההכשרות של בני המגזר. במסגרת המינהלת ימונו חיילים שכל תפקידם לגייס חרדים
כרמלה מנשה
01 באוקטובר 2017
07:33
עודכן ב 10:50

מינהלת החרדים בצה"ל תחל לפעול לאחר החגים, במטרה לרכז ולהגדיל את מספר המתגייסים מהמגזר החרדי - כך נודע הבוקר (ראשון) ל"כאן ועכשיו". המינהלת תהווה גוף מטכ"לי נפרד ותאגד את כלל אגפי זרועות פיקודי צה"ל, ותרכז את מאמץ הגיוס וההכשרות של המגזר החרדי.

בראש המנהלת יעמוד קצין בדרגת סגן אלוף והיא תהיה כפופה לראש חטיבת כח אדם בצה"ל. המנהלת תעסוק בכל שלבי השירות של החייל החרדי, כבר משלב לשכת הגיוס. היא תכלול גיוס נפרד ומותאם לחרדים, כאשר מדור מיוחד יעסוק בשיבוץ החיילים, ואגף מיוחד יעסוק בהכשרתם ובהכנתם למשימה.

בשמונת החודשים האחרונים של הגיוס, יזכה כל חייל חרדי מגיל 18 עד 21 לימודי השלמת בגרויות, כשהיעד הוא לשלב את אותם חיילים חרדים בחברה לאחר הגיוס. על פי נתוני הצבא, 95% מהחרדים אשר שרתו בצבא, עובדים במשק או לומדים.

במסגרת המינהלת ימונו חיילים שכל תפקידם לגייס חרדים. כחלק מתכנית רב-שנתית, הכינו במנהלת כלי מיון חדשים המותאמים לאוכלוסיה החרדית. כמו כן, יתקבלו בקשות של חרדים עם נתונים חריגים לקורס קצינים, לאחר שהתברר כי כלי המיון הקיימים אינם מתאימים לאוכלוסיה החרדית.

על מנת להגדיל את היקף הגיוס, המנהלת תגדיר את האזור שבו יפעלו החיילים החרדים, את אזור השינה שלהם, מתחם הלחימה, האוכל וכן וגם כניסה נפרדת ללשכת הגיוס ואתר נפרד בלשכת הגיוס לחרדים. כיום משרתים בצה"ל 6,600 חרדים, מתוכם 400 בקבע. הגיוס השנתי עומד על 2,850 חרדים, וזאת חרף פוטנציאל לעשרת אלפים.