צילום: באסל עווידאת, פלאש 90

בלעדי: ממצאי תחקיר הלינץ' בפצועים הסורים - "מידע סודי הודלף"

ביוני 2015 המוני דרוזים ביצעו לינץ' בשני פצועים סורים שפונו באמבולנס צה"לי, אחד מהסורים נהרג והאחר נפצע קשה. כעת נחשפים ממצאי התחקיר
רועי שרון
01 באוקטובר 2017
21:21

שנתיים וחצי אחרי הלינץ שביצעו דרוזים בשני פצועים סורים, מתברר שהמשטרה פתחה בחקירה פלילית לאיתור החייל שהדליף את המידע על העברת הפצועים, שנקלטו בישראל במצב קל. מהתחקיר הצבאי שפורסם הערב (ראשון) בכאן 11 עולה כי מפקד האוגדה קבע - "נכשלנו במשימה".

מהתחקיר של האירועים ברמת הגולן בליל ה-22 ביוני 2015 עולה כי 100 רעולי פנים ארבו לניידת המשטרה ולאמבולנס שהסיע שני פצועים סורים שנקלטו במוצב מצפה שלגים שעל החרמון כשעה קודם לכן. האמבולנס פרץ את החסימה וקצין אג"ם הנחה את הפרמדיקית להמתין בנווה אטי"ב לחבירת אמבולנס חדש.

אלא שעשרות כלי רכב, ובהם פורעים דרוזים, פורצים לנווה אטי"ב, זאת על מנת לפגוע בפצועים הסורים שלטענת הדרוזים השתייכו לארגון הרצחני ג'באת אל נוסרה שביצע טבח בדרוזים בסוריה. במקום מתחולל קרב של ממש - מצד אחד מאות דרוזים מסתערים על האמבולנס באלות, בשרשראות ובסלעים; ומהצד השני כמה קצינים וחיילים שמגינים בגופם על שני פצועים שהגיעו ממדינת אויב.

מפקד הפלוגה ירה חמישה כדורים באוויר. המתפרעים נבהלו, והפרמדיקית מחולצת מהאמבולנס. ההמון תקף את מפקד הפלוגה וקצין אג"ם הצליח לחלץ אותו. שני קצינים ניסו להדוף את ההמון ולמנוע ממנו למשוך את הפצועים הסורים החוצה. קצין נחבט בראשו ומתמוטט. אחד החובשים נלחץ ומחשש לחייו יורה צרור באוויר. ההמון מצליח למשוך החוצה את שני הפצועים הסורים ותקף את החיילים והקצינים, זאת כאשר מספר אזרחים דרוזים מנסים לסייע לכוח הצבאי.

ההמון התחיל להתרחק מהנקודה אחרי דקות ארוכות בהן המתפרעים הכו את שני הפצועים הסורים המוטלים על הקרקע, זאת לאחר שחשבו כי הם כבר מתו. ניידת משטרה ראשונה הגיעה לנווה אטי"ב וסייעה בפינוי ציר יציאה מהיישוב, ושני הקצינים הפצועים ושני הסורים מפונים מהמקום. צהל מקבל עדכון שהמתפרעים מתכוונים להסתער על המוצב הצבאי הקרוב וכוחות נוספים מוזעקים. לאחר שעתיים וחצי ההמון התפזר ללא אירועים נוספים. בסופו של דבר אחד הפצועים נרצח בלינץ והשני נפצע קשה מאוד.

התקרית כולה מתרחשת יום לאחר שדרוזים מהכפר חורפיש תוקפים אמבולנס צבאי שפינה פצועים סורים. שניים מהתוקפים הורשעו בשבוע שעבר בסיכון חיי אדם בנתיב תחבורה. בבוקר התקרית, לאור תקיפת האמבולנס בחורפיש, התקיימה הערכת מצב בראשות מפקד האוגדה, במהלכה הוחלט כי פינוי פצועים מסוריה יתבצע תחת מידור כבד, בשעות הלילה בלבד ובליווי משטרה צבאית.

מהתחקיר הצבאי עולה שבשל המידור מפקד הפלוגה שאחראית על הגזרה לא עודכן על פינוי הפצועים. אבל מתברר שהמידור שכלל את מפקד הפלוגה לא היה מושלם. בפרק המסקנות קובע התחקיר שאחד החיילים הדליף את המידע הרגיש: "ברור כי זה היה מארב מתוכנן. בסבירות גבוהה ישנו גורם צבאי בשרשרת שהדליף על פינוי הפצועים לגורמים עוינים. נושא זה מצריך תחקיר של גורמים המוסמכים לכך". עוד קובע התחקיר כי "האיום עלה בהרבה על המענה שאותו נתנו. המעבר במג'דל שאמס חייב הצבת כוח צבאי בזמן הנסיעה. הכוח המשטרתי הראשון הגיע לזירה אחרי יותר משעה שהאירוע הסתיים. הנושא מצריך ליבון מול המשטרה".

שנתיים חלפו מהתקרית הקשה, שבה נכשלו 15 קצינים וחיילים בהגנה על שני הפצועים. מאז הסדיר צהל את הסיוע לאזרחים סורים במלחמת האזרחים שמתחוללת במדינה. גם הנהגת הדרוזים ברמת הגולן הסירה את ההתנגדות לפינוי הפצועים. 21 אחד דרוזים נעצרו לאחר התקרית. נגד שניים מהם הוגשו כתבי אישום. אחת הורשעה בגרימת חבלה חמורה ונשלחה לשנת מאסר, גבר נוסף הורשע בהריגה ונשפט לשבע שנות מאסר. מאז התקרית הקשה פינה צהל יותר מ-4,000 פצועים סורים שזכו לקבל טיפול רפואי בישראל במסגרת פרוייקט שזכה לשם שכנות טובה.