צילום אוויר של התנחלות
צילום: מתוך דף הפייסבוק של כרם נבות

נפגעי טרור: "פרסום תצלומי אוויר של התנחלויות – סיוע למחבלים"

קצינים במילואים המייעצים לארגון "אלמגור" פנו לשר הביטחון, בטענה שביתו מופיע בתצלומים. "כרם נבות": הכל זמין באינטרנט
אמוץ שפירא
10 באוקטובר 2017
09:29

בארגון נפגעי פעולות הטרור "אלמגור" יוצאים הבוקר (שלישי) נגד עמותת "כרם נבות", העוסקת במעקב אחר ההתנחלויות ביהודה ושומרון. ב"אלמגור" אומרים, כי תצלומי האוויר של היישובים והמאחזים שמפרסמת לעיתים העמותה – יכולים לסייע למחבלים, ודורשים למנוע מ"כרם נבות" לפרסם חומרים מסוג זה.

לטענת אנשי "אלמגור", בצילומים שמפרסמת עמותת "כרם נבות" ניתן לראות לעיתים גם פירוט של דרכי גישה ליישובים ועמדות של כוחות הביטחון. בארגון מציינים, כי בתצלום אוויר של היישוב חלמיש, שהועלה כחודש לאחר הפיגוע שבו נרצחו בני משפחת סלומון, ניתן לראות פרצה בגדר ומחסום של חיילים. בנוסף, בתצלום אוויר של היישוב נוקדים ניתן לראות את ביתו של שר הביטחון אביגדור ליברמן.

במכתב ששיגרו לשר הביטחון, ללשכת ראש הממשלה ולראשי זרועות הביטחון, כותבים כמה קצינים במילואים המשמשים כפורום ייעוץ בטחוני ל"אלמגור" כי "צילומי האוויר הם המצרך החשוב ביותר כמעט למתכנני טרור, כדי להגיע אל היעד. מפרסמי התמונות משרתים מדעת או שלא מדעת את גורמי הטרור ביצירת פסיפס מודיעיני על יישובים ותושבים הנמצאים באזורי חיכוך עם גורמי טרור. אנחנו רואים בכך סיכון חייהם של דיירי הבתים - בחשיפת דרכי הגישה אל הבית, סוג המיגון והגידור , ציון הכניסות לבתיהם ונקודות התורפה של המיגון והמחסה סביב הבתים".

מייסד עמותת "כרם נבות" דרור אטקס מסר בתגובה: "ככל הידוע לנו, ישנם במדינת ישראל גורמים האמונים על ההגדרה של מה מוגדר 'סיכון בטחוני' ומה לא. והנה, הפלא ופלא, אף לא אחד מהגורמים הללו פנה אלינו אי פעם והתריע על פגיעה כלשהי בביטחונו של משהו. מעבר לכך, למותר לציין שבשנת 2017 תצלומי אוויר איכותיים של כל פינה בעולם, זמינים לכל אדם שיש לו חיבור לאינטרנט.

"ברור אם כן, שמדובר בספין שמאחוריו עומדים גורמים המעורבים בגזל אדמות ובנייה לא חוקית, שמחפשים כל אמתלה על מנת להשתיק את אלו שחושפים את מעשיהם. הגורמים הללו הם אלו המערערים יום-יום שעה-שעה את ביטחונם של כל תושבי הארץ הזו - יהודים וערבים כאחד".