הפלסטינים שנתפסו במושב שקף

פלסטינים גנבו עשרות טונות תוצרת חקלאית ממושב בלכיש

צה"ל תפס 70 פלסטינים שחצו את גדר ההפרדה וגנבו לפי ההערכה 30 טונות ענבים ועגבניות ממושב שקף
אסף פוזיילוב וניסים קינן
22 באוקטובר 2017
08:35
עודכן ב 29 אוקטובר 17:47

כמאה פלסטינים חדרו אתמול (שבת) למושב שקף שעל גדר המערכת בחבל לכיש וקטפו במשך כל היום עשרות טונות של עגבניות וענבים. 70 מהם נתפסו בידי צה"ל. החקלאים שהחממות והכרמים שלהם הושחתו אמרו כי "מדובר במגה פיגוע".

הגנבים עבדו לפחות משעות הבוקר של אתמול, וייתכן שאף מיום שישי וגנבו יותר מ-30 טונות של ענבים ועגבניות. בצד הפלסטיני המתינו לגנבים, 40 נערים ו-30 בוגרים, כלי רכב רבים. מעבר לנזק של הגניבות, גם הושחתו העצים לשנים הקרובות. "השחיתו את השתילים בדיוק לפני הקטיף שלנו. הנזקים אדירים ולא נוכל להתאושש מהם. חווינו גניבות במשך שנים אבל מעולם לא התקרבו לכמויות האלה", אמרו חקלאים שנפגעו.

גדר ההפרדה שנבנתה באזור בין מחסום מיתר לתרקומיא הושלמה, אך צינורות הניקוז, בקוטר מטר וחצי, הושארו פתוחים. כך לפי ההערכה כך חדרו עשרות הפלסטינים ליישוב.

רונן כלפון, מפקד ימ"ר דרום מג"ב אמר הבוקר בתוכנית קלמןליברמן בכאן ב, כי "הגדר עדיין לא סגורה הרמטית. זה תהליך, בעוד חודש תהיה סגורה יותר". לגבי השאלה כיצד פלסטינים, שיכולים להיות גם מחבלים, נכנסים באין מפריע, אמר – "זו שאלה שצריך להפנות לצבא". איתן רוזנבלט, קצין הביטחון של המושב אמר בתוכנית, כי "זה אירוע חבלני לכל דבר ועניין. הם השאירו חורבן עצום, שלא בטוח שהחקלאים יצליחו להתאושש ממנו".

"טרור חקלאי שיכול להיגמר ביותר מנזק כלכלי"

מזכ"ל התנועה הקיבוצית, ניר מאיר, אמר בתגובה כי "האירוע הזה מוכיח, שוב, כי הפושעים לא מתרגשים מגורמי האכיפה של מדינת ישראל. ומצדם הם 'צודקים' – ממשלת ישראל איבדה את הריבונות על השטחים החקלאיים ומאפשרת להתנהג בשטחי החקלאות ובחקלאים 'כאיש הישר בעיניו יעשה'".

ח"כ איתן ברושי (המחנה הציוני), יו"ר השדולה החקלאית בכנסת, אמר בתגובה כי לקראת פתיחת מושב הכנסת בשבוע הקרוב יגיש דרישה לדיון בנושא. לדבריו, "הממשלה מפקירה את המרחב הכפרי ואת החקלאים בישראל. הגניבה הגדולה במושב שקף מדגימה זאת פעם נוספת. המרחב הכפרי מופקר והפשיעה החקלאית לא מטופלת על ידי הממשלה וכוחות הביטחון".

נשיא התאחדות האיכרים, דובי אמיתי, התייחס הבוקר אף הוא לגניבה: "המקרה בשקף מחזק את מה שאנחנו זועקים כבר הרבה זמן, מדובר בטרור חקלאי- לא פחות, אשר יכול להיגמר בהרבה יותר מנזק כלכלי ולשם אנחנו לא רוצים להגיע. נתוני הטרור הפלסטיני כנגד החקלאים ואדמות ישראל, האמיר בצורה אדירה בשנים האחרונות ואם מדינת ישראל לא תיקח על כך אחריות ותתייחס לזה כטרור, אנחנו נשמע על עוד המון מקרים שהסוף שלהם עלול להיות טראגי.

"מישהו צריך להתעורר ולפעול ביד קשה למיגור והרתעה. אנו מתכוונים לנסח חוק לחיזוק ההרתעה, כך שברגע שמישהו נתפס, רכושו יעוקל אוטומטית עד תום ההליכים. כמו כן, אנו קוראים לשקול בשנית את את בקשתנו לפצות את החקלאים במקרים מסוג זה על ידי מס רכוש, כפי שהוחלט בהצתות המכוונות בכרמל".