נשיאת העליון היוצאת מרים נאור
צילום: פלאש 90

פסיקתה האחרונה של נאור: המרכולים בתל אביב ימשיכו לפעול בשבת

נשיאת העליון היוצאת דחתה את העתירה לבג"ץ ואמרה כי "יש לאפשר לכל אחד לכבד את השבת בדרכו". במפלגות החרדיות זועמים. דרעי: "מדובר בהפיכה של ממש"
אמוץ שפירא ומיכאל שמש
26 באוקטובר 2017
11:13
עודכן ב 13:11

נשיאת בית המשפט העליון היוצאת מרים נאור קבעה הבוקר (חמישי) כי עיריית תל אביב תוכל לאפשר למרכולים בעיר להיות פתוחים בשבת, ובכך שמה סוף לסאגה משפטית שנמשכה שנים. פסק הדין, שאותו בחרה הנשיאה להקריא ביומה האחרון בתפקיד, עסק בעתירה נגד חוקי העזר לפתיחת בתי עסק בשבת בתל אביב. "יש לאפשר לכל אחד לכבד את השבת בדרכו", כתבה נאור בהחלטה.

בפסק הדין הדגישה הנשיאה נאור כי מלאכת האיזון שהוטלה על הרשות המקומית אמנם אינה פשוטה, אך היא הכרחית לקיום חיים משותפים בחברה רב-גונית כשלנו. לעמדתה, חיים משותפים אינם "הכול או לא כלום", אלא מבוססים על סובלנות לדעה שונה, כבוד הדדי וויתורים הדדיים.

"האיזון אינו מבכר תפיסת עולם אחת על פני האחרת ואין בו כדי לגרוע ממעמדה וחשיבותה של השבת כקניין לאומי של העם היהודי וכאחד מערכיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. לא בכדי ראה המחוקק לנכון להטיל את מלאכת האיזון הזו על הרשות המקומית", כתבה נאור בפסק הדין.

בסיום דבריה, הדגישה הנשיאה נאור כי הכרעתה אינה מבקשת לבטא השקפה "חילונית" או "דתית", אלא משקפת את פרשנותו הנכונה של החוק לפי מיטב הכרתה.

החרדים זועמים: "ייזכר לדיראון עולם"

במפלגות החרדיות הגיבו בזעם לפסיקתה של נאור. שר הפנים אריה דרעי אמר בתגובה לפסיקה כי מדובר בהפיכה. "ברגע עצוב זה אין לי אלא להיתלות באילנות גבוהים, בנשיא ראובן ריבלין, שאמר השבוע 'לא מהפכה עושה בית המשפט, אלא הפיכה. ומדובר בהפיכה של ממש'", אמר דרעי.

שר הפנים הוסיף כי הגיע לסיכום עם ראש הממשלה בנימין נתניהו על קידומם המהיר של שני חוקים שיעניקו לשר הפנים את הסמכויות הדרושות לשמור על צביונה של השבת היהודית. הבוקר הגישו משרדי הפנים והמשפטים תזכיר חוק המציע כי חוקי עזר לפתיחת בתי עסק בשבת יותנו באישור של שר הפנים, שייודא כי הם נועדו "לצרכים חיוניים" ובפעילות המנימילית הנדרשת.


יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני מיהדות התורה התייחס בתגובתו לפסיקתה של נאור לתיקון המוצע לחוק, ואמר כי הוא יובא לדיון בעניין כבר ביום ראשון הקרוב, על פי ההסכם הקואליציוני. "מה שבית המשפט קלקל, אנחנו נתקן כדי לשמר את ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית׳", אמר גפני. הוא הוסיף כי "בית המשפט העליון פשוט מנותק מהעם. השופטים פוגעים בדרך קבע בתורה הקדושה ובמסורת העם היהודי".

שרת המשפטים שקד בטקס הפרידה

יו"ר סיעת יהדות התורה, ח"כ מנחם אליעזר מוזס, אמר בתגובה לפסיקה: "אני לא מופתע כלל מהחלטת בג"ץ בראשות הנשיאה נאור, שתואמת את האג'נדה הקבועה של בית המשפט לפסוק נגד כל דבר הקשור למסורת, לדת וליהדות. אני חש כאב עמוק וצער על בזיון השבת שיהודים בכל הדורות מסרו נפשם עליה, ובטוחני שגם הורי הוריה של השופטת נאור בכללם. חבל מאוד שזה סמל הפרידה שלה מכס השיפוט. סיעת יהדות התורה תפעל לתיקון הענין בחקיקה".

חברו לסיעה ח"כ ישראל אייכלר תקף בחריפות את בג"ץ: "שופטים נכבדים, אתם תשאו באחריות לדם הרע שאתם שופכים על מדורת מלחמת התרבות שתשרוף את כל החוטים המקשרים את החברה הישראלית. זכרונכם ישאר לדראון עולם, כעריצים שניסו לחסל את תורת ישראל".

באופוזיציה מברכים

מנגד, באופוזיציה בירכו על ההחלטה המאפשרת לפתוח את המרכולים בשבת. יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי אמר: "אנו מכבדים את הדת, אך לא מכבדים כפיעה דתית". יו"ר יש עתיד יאיר לפיד אמר: "אף אחד לא יגיד לשני איך לחיות. כך צריך להיות".


חברת הכנסת תמר זנדברג ממרצ בירכה אף היא על ההחלטה ואמרה כי מדובר ב"ניצחון ענק לשפיות". זנדברג הוסיפה כי "השבת תישאר חופשית ופתוחה בניגוד למגמות החושך והסגירה של דרעי, ליצמן וסמוטריץ'".

שקד נפרדת: "ידעתי שמניעייך טהורים"

שרת המשפטים איילת שקד אמרה לנאור בטקס הפרידה של הנשיאה היוצאת: "לעתים הסכמתי עם פסקי דינך ולעתים לחלוטין לא. אך תמיד ידעתי שמניעייך טהורים וזוהי התוצאה המשפטית הנכונה ביותר בעינייך".

"אין זה סוד שהיו לנו לא מעט מחלוקות, אך תמיד ידענו להתעלות מעליהן ולנהל אותן בדרך טובה ומכבדת", הוסיפה שקד. "וכשאני אומרת 'טובה' אני מתכוונת טובה לעם ישראל ולמדינת ישראל. זו היתה נקודת המוצא".

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט אמר בטקס הפרידה לנשיאה היוצאת כי "השקעת את כל כולך בכל תפקיד שבצעת. לנגד עיניך תמיד ניצב האינטרס הציבורי. התייצבת באומץ נגד כל המנסים לצאת נגד מעמד ביהמ"ש העליון. שמירה על תפקידו של ביהמ"ש היא אבן יסוד במשטר דמוקרטי".