היילו בבית המשפט, ב-2014
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

יונתן היילו, שהרג את האיש שאנס אותו, בדרך לשחרור מוקדם

שרת המשפטים המליצה לנשיא לשחרר באופן מיידי את היילו, שעבר התעללות מינית ממושכת. צפוי להשתחרר בכפוף לתכנית שיקום
שלי טפיירו ונופר משה
08 בנובמבר 2017
13:53
עודכן ב 14:41

האסיר יונתן היילו, שהרג ב-2010 את האיש שאנס אותו, בדרך לשחרור מוקדם מהכלא. שרת המשפטים איילת שקד המליצה היום (רביעי) לנשיא המדינה, ראובן ריבלין, לקצר את ההמתנה להתייצבותו של היילו בוועדת שחרורים, שם הוא צפוי להשתחרר בכפוף לתוכנית שיקום. 

עורך דינו של היילו, אלון אייזנברג, מסר בתגובה: "אני מברך על ההחלטה האמיצה של מחלקת החנינות במשרד המשפטים. המאבק לצדק עבור יונתן היילו, קורבן להתעללות מינית מתמשכת, שנמשך למעלה משש שנים, נושא סוף סוף פרי".

ההריגה קרתה ב-2010 בשכונת קריית נורדאו בנתניה. היילו, אז בן 23, פגש במרכז מסחרי את ירון איילין, שדרש ממנו אלף שקלים אחרת "יחטוף מכות". היילו, בתגובה, חנק אותו במשך כמה דקות, גרר את גופתו למגרש ריק שם רוצץ את ראשו בלבנים. למחרת הסגיר עצמו למשטרה. בחקירותיו סיפר היילו שאיילין, שהיה עבריין אלים, ביצע בו פעמיים מעשה סדום וסחט והתעלל בו במשך שנים.

ב-2013, בית המשפט המחוזי גזר 20 שנות מאסר על היילו בגין רצח איילין, אך בשנה שעברה הפחית בית המשפט העליון את העונש ל-12 שנות מאסר וסעיף הרצח הומר בהריגה. השופטים הסכימו פה אחד כי היילו אמנם לא פעל מתוך הגנה עצמית, אך איילין התגרה בו באופן מתמשך. גם בבית המשפט המחוזי הסכימו הצדדים שהיילו היה קורבן לאלימות מינית. 

בדצמבר האחרון, נשיא המדינה דחה את בקשת החנינה של היילו שהגישו 65 חברי כנסת בשמו של האסיר. ריבלין כתב כי בקשת החנינה אינה ערכאת ערעור נוספת להחלטת בית המשפט אך הוסיף כי בעתיד "ניתן יהיה לשקול את הבקשה, תוך מתן משקל נכבד לתהליך שיקומו בשירות בתי הסוהר".