מתגייסים טריים בבקו"ם בתל השומר
צילום: רוני שיצר, פלאש 90

לראשונה: יותר ממחצית מבני ה-18 לא מתגייסים לצה"ל

נכון לנובמבר 2017, ישנם יותר בני נוער שלא משרתים בצה"ל. הנתונים כוללים ערבים שפטורים מגיוס וחרדים שתורתם אומנותם, וכן פטורים שונים
רועי שרון וכרמלה מנשה
03 בדצמבר 2017
20:58
עודכן ב 21:18

לראשונה מאז קום המדינה, פחות ממחצית המועמדים לשירות מתגייסים לצה"ל – כך פורסם הערב (ראשון) לראשונה בחדשות הערב בכאן 11. הנתונים כוללים גם ערבים שלא מחויבים להתגייס וחרדים שתורתם אומנותם, וכן פטורים שונים. ואולם, נכון לנובמבר 2017, שיעור המתגייסים עומד על פחות מ-50%.

בצה"ל פועלת ועדה שנקראת "צבא העם", שכוללת קצינים בכירים ואנשי חינוך ועוסקת בסוגיות של שירות צבאי והחברה הישראלית. בין היתר, היא בוחנת שירות צבאי דיפרנציאלי – כלומר אפשרות שחיילים בתפקידי עורף ומטה יעשו שירות קצר יותר משנתיים ושמונה חודשים, בהתאם לצרכי הצבא.

גורם צבאי בכיר הדגיש כי צה"ל יישאר במודל צבא העם, ולא יהפוך לצבא מקצועי. עם זאת, הוא הוסיף, ייתכן כי בסוף התהליך יהיו חיילים שישרתו פחות.

הנתונים הדרמטיים מתפרסמים ברקע קיצור השירות – משלוש שנים לשנתיים ושמונה חודשים, כאמור. במרץ 2018 ישתחררו שני מחזורים יחדיו, והמשמעות היא פחות 6,000 חיילים. עם זאת, בצה"ל מדגישים כי לא יהיה מחסור בחיילים.

בצבא הציגו היום רפורמה חדשה להתמודדות עם פערי כוח האדם שייגרמו כתוצאה מקיצור השירות. בין היתר, חיילים נפקדים ועריקים שנדונו לעונש מאסר ישובו תחילה ליחידותיהם לתקופה של כחצי שנה, שבה המפקדים יסייעו להם להשתקם. רק במקרים שבהם השיקום ייכשל הם יישאו בפועל בעונש המאסר.