אבו מאזן במסיבת העיתונאים בצרפת
צילום: אי-פי

אבו מאזן: "לא נקבל אף יוזמת שלום של האמריקנים"

במסיבת עיתונאים משותפת עם נשיא צרפת אמר יו"ר הרשות כי "אף כדור לא נורה מצד הפלסטינים". מקרון הבהיר כי לא יכיר בפלסטין תחת לחץ אלא "בזמן הנכון"
גל ברגר
22 בדצמבר 2017
13:00

יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן נפגש היום (שישי) עם נשיא צרפת עמנואל מקרון בפריז. במהלך מסיבת עיתונאים משותפת אמר יושב ראש הרשות כי "הפלסטינים לא יקבלו אף יוזמת שלום מצד האמריקנים. ארצות הברית כבר אינה מתווכת בתהליך השלום".

הדברים נאמרו על רקע הכרזת טראמפ על הכרה אמריקנית בירושלים כבירת ישראל, כאשר אתמול התקבלה באו"ם החלטה המתנגדת להכרזת נשיא ארצות הברית. אבו מאזן השמיע את אותן אמירות נגד האמריקנים גם מיד לאחר ההכרזה של טראמפ.

עוד אמר יושב ראש הרשות במהלך מסיבת העיתונאים עם מקרון: "אנו רוצים לחיות בשלום עם ישראל. נקווה שהמאמצים לא ירדו לטמיון. אף כדור לא נורה מצד הפלסטינים, אנו מגיבים בצורה תרבותית ולא אלימה. לא נשתמש בנשק כזה או אחר".

מקרון ואבו מאזן בפריז (צילום: אי-פי)

מקרון מצדו הוסיף כי "אין פתרון אחר חוץ מפתרון שתי המדינות ואין בכוונת צרפת להכיר כעת במדינה פלסטינית, אלא רק כשהזמן יהיה נכון". עוד אמר נשיא צרפת: "ביקשתי מנתניהו לחדש את שיחות השלום, להפסיק את הבנייה בהתנחלויות ולהכין את השטח לקראת הסכם שלום בין הצדדים. היציבות באזור משליכה גם על היציבות בכל העולם".

הלילה אמר סגן נשיא ארצות הברית מייק פנס כי ההכרה בירושלים כבירת ישראל נועדה להוריד את הנושא מסדר היום, וכעת ניתן "להמשיך קדימה לנושאים אחרים". הוא הוסיף כי ארצות הברית מחויבת להשגת שלום במזרח התיכון, והבהיר שיעביר את המסר הזה בביקורו בחודש הבא באזור. הוא ציין שבמסגרת הביקור הוא יגיע לישראל, למצרים ואולי לשתי מדינות ערביות נוספות. ביקורו של פנס בישראל היה אמור להיערך השבוע, אולם נדחה ברגע האחרון בשל ההצבעה על רפורמת המס בבית הנבחרים בוושינגטון.

סגן הנשיא הוסיף כי הוא לא הופתע מתוצאות ההצבעה באו"ם, שבו עברה ברוב גדול ההתנגדות להכרה האמריקאית בירושלים. "יש לי רקע בתחום משנותיי בוועדת החוץ של הסנאט, אז אני לא יכול להגיד שהופתעתי מהתגובות השליליות, לא רק באזור, אלא בכל העולם". 

"אבל ב-1948 ארצות הברית הייתה המדינה הראשונה להכיר במדינת ישראל, ובשנת 2017 ארצות הברית היא המדינה הראשונה בעולם להכיר בירושלים כבירת ישראל", אמר פנס, שנשא דברים במהלך ביקור פתע באפגניסטן, בו פגש את הכוחות האמריקאים המוצבים במדינה.

מיד לאחר ההכרזה על תוצאות ההצבעה באו"ם, פרסם אמש ראש הממשלה בנימין נתניהו וידאו בדף הפייסבוק שלו, שבו הגיב להצבעה וכינה את האו"ם "תיאטרון של אבסורד". "ישראל דוחה לחלוטין את ההחלטה המגוחכת הזו", אמר נתניהו, "ירושלים היא בירתנו – תמיד הייתה, ותמיד תהיה".

נתניהו הביע הערכה כלפי "מספר הולך וגודל של מדינות שסירבו להשתתף בתיאטרון האבסורד הזה", והוסיף: "אני רוצה להביע שוב את תודתנו לנשיא טראמפ ולשגרירה היילי, על כך שהגנו בנחרצות על ישראל ועל האמת".

השגרירה של ארצות הברית באו"ם, ניקי היילי, צייצה בחשבון בטוויטר שלה את רשימת המדינות שהצביעו נגד ההחלטה המגנה את ממשל טראמפ, ואלה שנמנעו מההצבעה – 65 בסך הכל. "אנחנו מודים למדינות שלא נפלו בדרכים הלא אחראיות של האו"ם", כתבה היילי.